Війна

Туристичний гамбіт

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Зовсім недавно вступив у силу Закон України №2608-VІ щодо «обмеження державного регулювання господарської діяльності». Ініціював його президент Віктор Янукович, він його, звісно, і підписав. Цей документ покликаний зняти чимало обмежень, зокрема, відмінити ліцензування для турагентів. Хоча багато представників туристичного бізнесу висловлювалися проти нововведення. Мотивація змін ніби позитивна – відміна ліцензування спростить роботу, активізує конкуренцію. Та нема вимог – нема й відповідальності. Чим жертвує ринок турпослуг і хто захистить українського туриста?

Тепер – самі

За словами президента Асоціації лідерів туристичного бізнесу України (АЛТУ) Тараса Демури, скасування ліцензій для тураген-цій матиме негативні наслідки. «Саме у правилах ліцензування прописувалися всі вимоги до турагента, – каже Тарас Демура. – Як мінімум договір оренди приміщення, вимоги до персоналу, дані про керівництво фірми тощо. А після скасування ліцензій будь-яка юридична особа зможе продавати турпродукт, грубо кажучи, навіть у переході в метро».

Звісно, ліцензія вимагала від турагента відповідальності, адже за порушення її могли анулювати. Офіційний документ засвідчував – з клієнтами працюють фахівці, які мають відповідну освіту чи стаж роботи. Тепер – хоч продавець з базару. Гарантій, що посередник надасть туристу достовірну інформацію – про тур, візові та митні правила – вже немає. До того ж, ця галузь зручна до зловживань. Проколи бувають навіть із туроператорами. Про це свідчать недавні сумнозвісні історії з клієнтами компаній «Кarya tour» (у Туреч-чині) і «Zeta» (у Чорногорії та Хорватії).

Відміна ліцензій, з одного боку, ніби й на руку потужним туроператорам, адже більше посередників продаватимуть їхній продукт. А з іншого – їм доведеться захищати свою репутацію від шахраїв. Яким чином? Варіанти є. Наприклад, АЛТУ планує на добровільній основі протестувати турагентства на відповідність своїм стандартам. Це можна назвати внутрішнім ліцензуванням. Хочеш працювати з нами – доведи свій професіоналізм. Напевно, якісь власні іспити для агентів робитимуть не тільки члени АЛТУ, а й інші потужні туроператори. Те, що відмінив закон, ринок зробить самостійно.

Продали й забули

«Відміна ліцензій, може, і спрощує роботу, – каже Михайло Мороз, директор одного із івано-франківських турагентств. – Усе залежить від того, чи внесуть зміни до закону «Про туризм» або ж у ліцензійні умови. Редагування у цих документах ще не було, тому говорити про наслідки відміни ліцензування – завчасно».

«Відміна ліцензій на турагентську діяльність створить певні незручності як для туристичних фірм, так і для туристів, – каже Михайло Мороз, директор одного із івано-франківських турагентств. – Скасування ліцензування не спрощує ведення туристичної діяльності, оскільки всі інші вимоги до здійснення турагентської діяльності в ЗУ «Про туризм» та ліцензійних умовах поки що залишаються чинними».

До речі, турагенти також не дуже тішаться нововведенням. «Для отримання ліцензії раніше не існувало жодних перешкод, і коштувала вона небагато – 600 грн. на п’ять років, – говорить Людмила Мельник, менеджер іншої агенції. – А тепер з’явиться багато посередників, які не мають жодного поняття у веденні туристичної діяльності. Така конкуренція не приведе до покращення якості послуг, скоріш, навпаки».

За словами Людмили, наші туристи доволі часто у гонитві за знижками не дуже переймаються якістю відпочинку. Вони просто хочуть дешевше. Відтак, ймовірна поява фірм-одноденок, які торгуватимуть не турами, а «фільчиними грамотами». Причому без жодної відповідальності.

Аналітики нема, права є

«Історія із внесенням відповідних змін чи підзаконних актів до закону «Про туризм» триватиме довго, тому найближчим часом у туристичній галузі нас очікує хаос, – побоюється заступник начальника головного управління з питань туризму, євроінтеграції, зовнішніх зв’язків та інвестицій ОДА Наталія Гасюк. – Турист тепер вирішуватиме: купити тур у касі будь-якого супермаркету чи скористатися послугами агенції. Краще сто раз відміряти. Єдине, що можу порадити – уважно читати договір. Там має бути чітко виписано усе важливе: житло, харчування, транспорт, страховка. Всі потужні туроператори мають сторінки в Інтернеті, нюанси можна дізнатися звідти. Думаю, що конкуренція приведе до зменшення цін, це – ринок».

Натомість Наталія Гасюк припускає, що з відміною ліцен-зій зросте тінізація туризму на Прикарпатті. За неофіційними даними, 50% туристичних потоків зараз знаходяться в тіні. А з відміною ліцензій держава взагалі втратить можливість моніторингу ринку. «Ми не зможемо аналізувати хто, куди приїхав і скільки часу відпочиватиме, – каже Гасюк. – Тепер уже не вдасться зробити жодних прогнозів щодо пріоритетних турів».

…У туристів враження від новацій теж неоднозначні. Мовляв, офіційний папірець не гарантує якість послуг. Але купувати тури в маркетах вони поки що не планують.

«Я не готовий купитися лише на рекламні буклетики, вдало розміщені на полицях магазинів, – каже підприємець Микола Гулій. – Вважаю, що той, хто пропонує туристичні послуги, повинен у повній мірі володіти інформацією про тур, допомогти із оформленням усіх документів, страховок, гарантувати комфортний відпочинок».

Чимало любителів закордонної екзотики обирають фірму за рекомендацією знайомих. Зокрема так робить перукарка Олена Антоняк. «Обираючи тур, я обов’язково з усіх можливих джерел довідаюся максимум інформації щодо місця та умов ймовірного відпочинку, – говорить Олена. – Ніколи не довірятиму лише обіцянкам турагенцій чи операторів. Звісно, наявність ліцензії свідчить про законність дій турфірми. Але ж, є інші важелі впливу: закон про захист прав споживачів, Цивільний кодекс. Я свої права знаю».

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.