Війна

Рецептофобія

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Минулого тижня усю Україну та й Прикарпаття облетіла звістка – мовляв, міністр охорони здоров’я Зіновій Митник заявив, що з першого грудня буде рецептурний відпуск ліків. Таким чином українців відучуватимуть від самолікування, а медиків та фармацевтів змусять стати більш відповідальними. Як же воно буде на практиці?

Голос народу

Одного вечора у маршрутці вдалося почути цікавий діалог між двома старшими панями. «Знаєш, що вчора у новинах показували – тепер ліки продаватимуть лише за рецептом». Відповідь її колежанки, м’яко кажучи, здивувала – «То ти лише тепер взнала. Я вже скупила собі повну аптечку. Хоч на перший час буде. Бо думаю, як вночі зуб заболить, то що, в поліклініку по рецепт бігти». Ось вона – сила слова у дії.

Люди і справді не знають, що думати. Як не крути, абсолютно здорових у нас одиниці, а то і взагалі немає. А ходити в аптеку через кабінет лікаря ми якось не привчені. Тож новина зачепила усіх.

«То що тепер за кожною таблеткою бігти у поліклініку? А як всі побіжать, які ж там черги будуть. У них, певно, і померти можна. Та й недешеві у нас лікарі зараз», – каже менеджер Оксана.

Продавець Галина розповідає, що до лікарів іде у крайньому випадку, як дуже припече. «А якщо болить голова чи заклало ніс, то просто запитую в аптекарки, що брати. Поки такий варіант мене не підводив. А зараз не знаю, які ліки можна буде взяти просто так. Що, і анальгін за рецептом буде?», – розгублено каже дівчина.

Підприємець Ігор вважає, що все на краще: «Моя дружина постійно п’є таблетки. Як тільки якась підозра на хворобу, зразу ж до аптечки. Я її питав, чи вона хоча б читала про побічні ефекти тих ліків. З чим його можна вживати, а з чим ні. Та вона навіть на той листок-вкладиш не дивилася інколи. Може, хоч це її відучить. Просто хотілося б якихось пояснень від фахівців, а то нічого не зрозуміло».

Питань у людей купа, і всі вони закономірні. От тільки відповіді їм ніхто не поспішає давати.

Розшукується пояснення

Тож ми вирішили запитати про нову схему відпуску ліків у тих, хто безпосередньо має за нею працювати, – лікарів та аптекарів.

За першим же набраним номером однієї з івано-франківських міських поліклінік отримали однозначну відповідь. «А що ми можемо вам розказати, як самі ще нічого не знаємо. Хіба те, що чули по телевізору. Може, пізніше буде щось відомо».

Не більше введеними у курс справи виявилися і аптекарі. Обійшли у вівторок, 30 листопада, кілька цих закладів і отримали ось які відповіді. «Нічого ще про це не знаю, – пояснювала молоденька білява пані в аптеці, – Нас ні про що не повідомляли. Ніяких вказівок не було». Те ж саме у двох наступних. Хоча всі працівники в один голос запевняли – аптекам до видачі ліків за рецептом не звикати, ця система і так діє. І боятися суворішого контролю їм де доведеться, всі вони, звісно, і так відпускають ліки за правилами. Щоправда, вдалося з’ясувати, що на тиждень з рецептами до них приходить в середньому п’ятеро покупців. Не надто багато, чи не так?

Прояснити ситуацію врешті вдалося в управлінні охорони здоров’я ОДА. «Існує наказ МОЗ №360, який і регулює порядок відпуску ліків. Зараз якраз йдеться про те, щоби внести до нього зміни, – каже Михайло Клим, завідувач відділу фармацевтичного контролю при головному управлінні охорони здоров’я ОДА. – У тому наказі №360 ще від 2005 року є перелік діючих речовин – тих, що відпускаються за рецептом. На листку-вкладишу у лікарському засобі з такими речовинами у графі «правила відпуску» і вказується «за рецептом».

«Запропоновані зміни до наказу практично не змінюють перелік рецептурних ліків. Є тільки зміни щодо кількості діючої речовини, що стосується наркотичних засобів, метадону, буприморфіну, – каже Клим. – Але у і так ці ліки просто так ніхто не купував. Вони підлягають суворому контролю». Тобто нічого не міняється – те, що купували без рецепту, дозволено і надалі купувати без нього.

Основні нововведення торк­нуться саме лікарів та фармацевтів. Адже зміна стосується рецептурних бланків. «У проекті навіть не говориться про те, щоби виписувати два бланки, – каже Клим. – Написано лиш, що на бланку є відривна частина, яка залишається у документації хворого. Рецепт дається йому на руки. Коли він отримує ліки в аптеці, то рецепт залишається там. І має зберігатися протягом кварталу». Саме це і має посилити контроль за відпуском ліків. Контролюючий орган може звірити їх із даними касового апарату.

Але Клим наголошує – сьогодні Проект закону про зміни до наказу №360 – всього лиш проект. А поки він стане наказом, набере чинності, пройде інші формальності, надворі буде точно не перше грудня.

Вільні аптеки

Як часто у нас порушуються правила відпуску ліків та чи якось змінять це запропоновані МОЗом нововведення ми запитали у державній інспекції з контролю якості лікарських засобів в області.

Її начальник Надія Шпур розповідає: «Згідно із законом про державний контроль ми маємо право планово перевіряти суб’єкта тільки один раз на рік. А непланово – якщо є скарга чи звернення, або ж за дорученням правоохоронних органів чи нашого керівництва. Перевірки ми робимо щодо якості лікарських засобів і щодо дотримання ліцензійних умов. І при будь-якій з них обов’язково перевіряємо дотримання порядку відпуску рецептурних препаратів».

Та навіть якщо інспекція виявила, що якась аптека порушила ці правила, це ще зовсім не означає, що вона буде покарана. «Ми надаємо припис по усуненню порушення, і щотижнево подаємо звіти у Київ. Там, якщо вони вважають за потрібне, вносять певні аптеки у план перевірок по ліцен­зійних умовах, – каже Шпур. – Якщо при таких перевірках виявляється порушення рецептурного відпуску, уже тоді мова йде про анулювання ліцензії. Та навіть якщо є рішення держлікін­спеції про анулювання ліцензії, суб’єкт протягом 10 днів може оскаржити його у суді». Цього місяця, за словами начальника інспекції, на анулювання подали лише одну аптеку. Чим завершилася ця справа – не відомо.

Тож бачимо – покарання для аптеки добитися доволі складно. І хоча нововведення по ідеї мають посилити контроль, але повноваження самої інспекції вони ніяк не міняють. «Для нас лишається все ж те саме. Хоча ситуація може змінитися, якщо будуть запроваджені нові ліцензійні умови», – каже Надія Шпур.

Тож у висновку виходить, що нововведення МОЗу майже нічого не міняють, а тим більше не вирішують проблеми. Можемо тільки заздрісно дивитися на Захід, де кожен має свого лікаря та медичну страховку, і нікому в голову не прийде купувати ліки просто так, адже з рецептом їх покриє та ж страховка.

Звісно, аби добитися такого ж в Україні, потрібно зверху до низу змінити систему охорони здоров’я. Почати хоча б із заборони реклами ліків, кількох гучних справ про анулювання ліцензій для недобросовісних аптек, кількох звільнень невідповідальних лікарів. Може віз і зрушився б з місця.

Зверху обіцяють – все буде, все зробимо, почекайте. А куди нам діватися – чекаємо. Головне за час цього очікування – не залікуймося до смерті.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.