Війна

Літники порушують правила

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Літо — пора відкритих майданчиків. Підприємці виставляють їх з радістю, мешканці ходять туди з не меншою охотою. Інша справа, що не всі літники у Франківську стоять законно та дотримуються правил. Чи то влада забагато схотіла від підприємців, коли минулого року приймала положення про майданчики, чи то в нас уже так склалося, що бізнесу легше просто не виконувати вимоги, — важко сказати…

Як мало бути

Недавно керівник Муніципальної інспекції з благоустрою Степан Кукула сказав, що в місті є 20 малих архітектурних форм (МАФ, кіоск) і літніх майданчиків, які не мають дозволів. Одні підприємці ще дороб­ляють папери, інші й не думають. «Нас або не поважають, або не бояться», — констатував тоді перший заступник мера Зіновій Фітель і доручив подати документи в юридичний відділ. А от чи справляться з порушниками юристи — питання.

Згідно з положенням, літники виставляють не раніше 1 квітня і функціонують вони до 1 листопада. Майданчик може бути біля фасаду відповідного ресторану чи кафе або стояти окремо. Але в будь-якому разі власник повинен отримати на це дозвіл і заплатити за землю в міський бюджет.

Рік тому влада прописала, що площа літника має бути не більше 100 м2, а висота — не більше 3,5 м. Для багатьох підприємців такі розміри стали неприємним сюрпризом, тож далеко не всі їх дотрималися.

Також майданчик повинен мати електропостачання, бути обладнаний барною стійкою, комплектом меблів (не з пластмаси), сонцезахисними елементами (парасолі, «маркізи» тощо), холодильним і торгово-технологічним обладнанням, комплектом посуду, одягом для офіціантів, штучним освітленням і навіть декоративною огорожею та елементами озеленення.

Положення забороняє ставити літники поруч із фасадами культових споруд, біля пам’ятників, ближче 12 м до фонтанів і 200 м до шкіл, ближче 20 м до перехресть, ближче ніж 20 м в обидва боки від зупинки громадського транспорту, на газонах і клумбах. В разі порушень видані дозволи скасовуються, стверджує положення. При виявленні самовільно поставлених майданчиків готується рішення виконкому про його примусовий демонтаж. Це — на папері. А що маємо на практиці?

Середмістя кишить порушниками

Далеко ходити не будемо, візь­мемо лише центр міста. Навколо ратуші є шість закладів, які хочуть поставити (або вже поставили) свої літники: «ФранКо», «Мікрохвилька», «Мангал», «Бочка», «Піца плюс», «Говорить Івано-Франківськ». Торік там було ще два літники, не прив’язаних до закладів, але поки що їх нема. Як каже начальник управління торгівлі Іван Ляхович, з цього питання має бути ще один виконком. І скоріше за все, там дадуть дозвіл тим підприємцям, які були й торік.

Усі названі заклади минулого року мали майданчики. І практично до всіх були претензії. Не мав свого літника тільки «Говорить Івано-Франківськ», бо його торік не було. А нині власники закладу захотіли поставити літник, а їм відмовили — мовляв, хочуть ставити на проїжджій частині, а це заборонено. Як же тоді поруч на дорозі стоїть майданчик «Піци плюс»? А спокійно стоїть. Без дозволів.

Сюди можна додати і «ФранКо», бо частина їхнього літника також займає проїжджу частину. Але їм дозвіл дали. Як? А нема в кого питати — рішення колегіальне, затверджене виконкомом…

«Мангал» і «Бочка» торік потрапили в порушники. «Мангал» був надто високим, а «Бочка» перевищила площу — 160 м2. Тож цього року дозволи їм дали «крізь зуби» та наказали управлінню торгівлі слідкувати.

В результаті власник «Мангалу» має дозвіл, а от самої конструкції літника ще не придбав, тому не виставляє. А «Бочка» взялася ставити торішній. Спинили. Підприємець почав забирати секції, але з’ясувалося, що за конструкцією він може залишити тільки 90 м2, а барна стійка велика, тож площі вистачить лише на кілька столиків. А це — збитки. Можна навіть поспівчувати підприємцю. Але чи це дозволить йому порушувати правила?

За словами власника «Бочки» Олександра (без прізвища), його майданчик функціонує вже четвертий рік. І зменшити він його може тільки до 121 м2. Інакше літник втрачає сенс. «Коли я перший рік ставив майданчик, то просили робити гарний, — каже Олександр. — Тоді не вимагали не більше 100 м2. От, я і зробив — гарний, найкращий на той час. А потім усі почали ставити такі майданчики. І мій став комусь кісткою в горлі».

Власник «Бочки» вважає, що обмеження у 100 м2 є неправильним. Мовляв, він готовий платити за більшу площу. Більше того, він навіть пропонував зайві квадратні метри множити на певний коефіцієнт і оплачувати додатково. Але влада проти.

«Місто прийняло колегіальне рішення, — каже член виконкому Руслан Руско. — Площа навколо ратуші є пішохідною, тому пріоритет повинен бути за ними. Якщо кожен заклад виставить такий літній майданчик, який захоче, то де гуляти мамам з візочками, дітям, туристам?

Я підтримую те, що кожне кафе має мати можливість встановити літній майданчик, але за діючими правилами». Він переконаний, що підприємець має діяти чітко в межах положення. «Закон не обговорюється, він виконується», — стверджує Руско.

Демонтувати — непросто

Сказати легко. Але насправді боротися з порушниками місту складно. Тож ми не здивувалися, що «Бочка» так і поставила свої 121 м2. Тим більше, що цей підприємець заплатив кошти у бюджет і в будь-якому разі має більше прав, ніж «Піца плюс», яка за свій літник роками не платить жодної копійки.

Начальник юрвідділу виконкому Володимир Максилевич каже, ще в січні виконком прийняв рішення зобов’язати власників «Піци плюс» протягом місяця демонтувати літник. (До речі, у них є два заклади і два незаконні майданчики: на площі Ринок, 6 і вул. Незалежності, 43). В разі невиконання рішення літник мав знести департамент ЖКГ. Та з’ясувалося, що департамент і не намагався цього робити. На це є свої причини, говорить заступник міського голови Микола Саєвич. По-перше, у них немає відповідних спеціалістів, а по-друге — грошей на демонтаж…

Приїхали. Далі можна не продовжувати. І якщо в центрі міста можна робити, що хочеш, то чи варто чіпати околиці?

І ще «цікавинка»: до літників на Міцкевича теж є питання. Бо там тепер пам’ятник пластуну, а поруч із ним — не можна. Як каже Іван Ляхович, підприємці погоджували свої майданчики з «Пластом». І ми їх, звісно, розуміємо, бо ж вони роками там «виставлялися». Але про жодні погодження в положенні не йдеться. Є закон, який не обговорюють, а виконують. Або не виконують. Як бачимо — різниці жодної.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.