Без категорії

Cпитай у Nadiyno. Що робити, якщо улюблені сайти не завантажуються

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Кілька днів тому читачі Репортера  тимчасово мали проблеми з доступом до сайту  – під час переходів з соцмереж, лінки на статті зависали й публікації не відображалися. Команді Репортера вдалося розв’язати цю проблему, сайт невдовзі запрацював.  Сьогодні ж у рамках нашого спецпроєкту з цифрової безпеки “Спитай у Nadiyno”,  розберемося, чому сайти можуть не завантажуватися, та про які рішення повинні знати читачі аби не втрачати довіру до джерел інформації.

Нагадаємо, наш спільний проєкт з цифрової грамотності ми проводимо у партнерстві з Гарячою лінією цифрової безпеки Nadiyno.

Чому сайт не завантажується?

Коректна робота сайту залежить від багатьох факторів як на боці користувача, так і на боці редакції, а також й хостер-провайдера. Порушення тільки одного з чинників здатне призвести до проблем в доступі для пересічного користувача.

  1. Некоректна робота пристрою користувача – смартфона, ноутбука тощо. Це можуть бути неправильні налаштування  мережі, не оновлений  браузер або ж  проблеми з мережевим обладнанням (Wi-Fi-роутер, Ethernet-кабель тощо). Іноді причиною некоректної роботи сайтів є програмні обмеження роботи інтернету (антивірус, файєрвол, «батьківський контроль» тощо).
  2. Проблеми у інтернет-провайдера. Ваш провайдер іноді ремонтує мережу. Зазвичай про це він попереджає завчасно, а планові роботи часто відбуваються вночі, коли активність користувачів мінімальна. Відсутність зв’язку також може бути пов’язана з застосованими обмеженнями для вас як клієнта. Тоді слід перевірити у вашому кабінеті як абонента інтернет-провайдера чи немає боргу за оплату послуг або ж чи не стоять фільтри на певний контент.
  3. Проблема на боці хостинг-провайдера, де розміщений сайт. Причини можуть бути банальними – власники сайту не оплатили вчасно роботу хостингу (послуги з надання дискового простору та потужностей для сайту) чи домену (ім’я сайту). Ще одна з ймовірних причин недоступності сайту – оновлення програмного забезпечення та обладнання хостинг-провайдера.
  4. Збої в роботі мережі інтернет на рівні інфраструктури доменних імен чи магістралі, що зв’язує країни та континенти. Такий сценарій є зазвичай  малоймовірним.
  5. В умовах агресії росії проти України наші вороги часто використовують атаки в кіберпросторі. Часто в інформаційному просторі фігурує назва “DDoS-атака”. DDoS означає Distributed Denial of Service, українською мовою – розподілена відмова в обслуговування. Простими словами,  DDoS – це мережева атака з великої кількості комп’ютерів, коли зловмисники надсилають сотні тисяч чи мільйони одночасних звернень (ping) на конкретний сайт. У результатів такої атаки сайт уповільнює роботу або ж стає недоступним для звичайних користувачів.  Атака відбувається одночасно з багатьох напрямків та пристроїв, тому мета  атаки – вичерпати ресурси сайту і досягти моменту, коли він вже не в змозі відповідати на нові запити клієнтів – з цього моменту сайт вимушений “відмовляти в обслуговуванні”.  Наскільки потужними можуть бути такі атаки, можна переглянути на світовій карті DDoS-атак.

Що робити, якщо сайт не завантажується?

Якщо  проблема з недоступністю сайту з боку користувача, тобто через некоректну роботу його пристрою, (п. 1 вище), варто самостійно перевірити налаштування вашого підключення. Якщо вам розібратися складно, то зверніться до фахівців з цифрової безпеки, наприклад,  до операторів гарячої лінії з цифрової безпеки Nadiyno.

Аби отримати консультацію потрібно відвідати сайт https://nadiyno.org/. За відсутності домашнього інтернету ви можете зайти на сайт зі смартфона за допомогою мобільного інтернету і навпаки. Консультанти гарячої лінії працюють кожного дня: в робочі дні з 8.00 до 22.00 та у вихідні з 11.00 до 17.00. Звернутися до них по допомогу можна через будь-який зручний канал зв’язку: чат на сайті, електронну пошту, чати в Telegram, Signal чи WhatsApp.

Якщо проблема виникла на боці інтернет-провайдера чи хостинг-провайдера, де розміщений сайт, (п. 2 та 3 вище), допомогти зможе технічна підтримка провайдера. Контакти техпідтримки зазвичай прописані в договорі, і завжди є на сайті провайдера. Також радимо підписатись на сторінки у соціальних мережах та чат-боти провайдера, де вони зазвичай попереджають про тимчасові обмеження в роботі.

Якщо ж це глобальні проблеми в роботі інтернету (п. 4 вище), то, на жаль, єдиний вихід –  зачекати якийсь час поки аварійну ситуацію вирішать. Зазвичай, це вирішується доволі швидко з огляду на величезну аудиторію, яка страждає від таких великих збоїв.

7 березня користувачі українського сервісу ukr.net не змогли зайти на сайт, де розташовані десятки сервісів, як-то стрічка новин, email, прогноз погоди тощо.

Сайт видавав помилку. Для багатьох користувачів ця ситуація могла додати стресу – адже поштовими скриньками ukr.net користуються сотні тисяч українців. Що робити в цій ситуації? Головне – не панікувати. Велика компанія докладе усіх зусиль аби якнайшвидше відновити роботу. У випадку з ukr.net – проблема виникла на рівні реєстратора доменного імені зі Штатів – термін домену (імені сайту) ukr.net завершився 7 березня, відповідно, автоматично відбулося призупинення надання послуги. Це сталося, ймовірно, через помилку реєстратора, як-то: загубилася проплата домену. Проте, це легко виправити.

У випадку DDoS-атак на сайт (п. 5 вище) найкраще мати підключений спеціалізований сервіс захисту сайтів від таких атак – глобальні сервіси Akamai, Сloudflare, Google Shield і тд.  Наприклад, а сервіс Deflect.ca від канадійців з eQualitie, є безплатним для сайтів українських медіа та громадських організацій. Deflect.ca на відміну від інших сервісів має швидку україномовну технічну підтримку – фахівці  допоможуть правильно налаштувати та підключити сервіс захисту й відповідатимуть на ваші запити навіть в позаробочі години.

DDoS-атаки створюють проблеми як для власників сайтів, так і для користувачів. Й це – реалії сьогодення. Однак рішення залежать передусім від власника сайту. Користувачі скоріше за все не розбиратимуться, що відбувається з сайтом, DDoS-атака чи втрата доступу до домена. Для користувача важливо або сайт працював стабільно. Тому, аби не втратити довіру користувачів, власникам сайтів варто убезпечити себе наперед – слідкувати за вчасною оплатою хостинга та доменного імені та підключити захист від DDoS-атак. 

Текст підготовлено у співавторстві з експертами безоплатної Гарячої лінії з цифрової безпеки Nadiyno.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.