Без категорії

Небезпечне літо

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Тривога почалася з поляків. Десять днів тому до обласної інфекційної лікарні потрапили 17 польських туристів, серед яких п’ятеро дітей. Після екскурсії в Кам’янець-Подільському, на шляху до косівської садиби, вони харчувались у піцерії, а потім їли черешні, придбані на придорожній смузі. На щастя, за кілька діб стан туристів був у нормі, і вони поїхали додому.

Проте паніка не вщухає. Звичайні харчові отруєння, токсикоінфекції, інші захворювання. Особливо, звісно, бояться за дітей.

Вітаміни з окропом

Літня їжа – овочева та фруктова. У цей час треба насичувати свій організм вітамінами, не обмежувати себе у жодному разі. Про це говорять і лікарі.

«От тільки не варто кидатися, наприклад, на першу партію кавунів, а зачекати другої-третьої, коли суттєво знизиться вміст нітратів, – рекомендує лікар загальної практики та сімейної медицини Радислав Петрів. – Усі продукти з ринку треба ошпарювати окропом. Інфікованим може бути і м’ясо, тому воно має пройти повноцінну обробку».

Людина нестримна у своєму пошуку новизни, вважає Петрів. Але треба бути обережним, бо це теж може стати каменем спотикання. При збиранні дарів лісу варто остерігатися невідомих трав, ягід, грибів, адже сезон – не за горами.

Просто мийте руки

За словами лікаря обласної інфекційної лікарні Світлани Удінцевої, цього року від кишкових інфекцій не помер ніхто. Натомість, маємо значний відсоток хворих із середньо важкими та важкими формами. Один із недавніх випадків в обласній інфекційній – хлопчик потрапив до реанімації через брудну полуницю, якою ласував на бабусиному городі.

«Кілька дітей поступило до нас із сальмонельозом. Ця недуга на сьогодні дуже актуальна. Тоді причиною було вживання погано зварених яєць, – каже пані Світлана. – До речі, рекомендуємо виключити з раціону дитини качачі яйця. Не треба забувати і про дизентерію – її може викликати сира вода, некип’ячене молоко. Кілька років тому наші медики не змогли врятувати дворічну дитину, яка їла сирий фарш. Під час патанатомічного розтину були виявлені глибокі рани…».

Не встигне мама нагадати дитині про дотримання елементарної гігієни, аж гульк – малеча вже тримається за живіт, підвищується температура. Якщо серед симптомів є нудота, блювота, то Світлана Удінцева радить одразу звертатися до педіатра і лягати у стаціонар. Інакше може перейти у хронічну форму, постінфекційні коліти на усе життя.

Якщо відпочиваєте на ріці, не мийте у річковій воді помідори, персик чи яблуко, радять лікарі. Коли діти купаються, треба застерігати їх, щоби вони закривали рот і вода не потрапляла в їхній організм.

Не часто зайняті батьки можуть встежити за своїми чадами, навіть якщо ті – на очах. Що вже казати про дітей у пришкільному таборі, а то й узагалі далеко від дому?

Учитель початкових класів однієї з франківських шкіл Олеся Доскоч каже, що, відколи зіткнулася з проблемою отруєння віч-на-віч, добре знає що робити. «Тепер при перших ознаках отруєння викликаю лікаря, а до його прибуття надаю першу допомогу хворій дитині, – говорить пані Олеся. – Передусім даю випити кілька склянок теплої води з содою (пів чайної ложки на склянку) або слабкий розчин марганцовки, щоби звільнити травний канал від шкідливих речовин. Якщо блювання припинилося, то для підтримання сил даю міцного чаю або кави».

Коли сонце шкодить

Завідуючий епідеміологічним відділенням Івано-Франківської санепідемстанції Віталій Фіглевський до причин можливих масових отруєнь зачисляє знову ж таки звичайнісіньке порушення правил особистої гігієни, технології приготування їжі, зберігання продуктів у неналежному температурному режимі. Наприклад, багато господинь, готуючи їжу заздалегідь, нарізають салати та печуть торти задовго до проведення свята. За таких умов у продуктах можуть початися гнилісні процеси, розмноження збудників інфекційних хвороб, зокрема золотистого стафілококу або сальмонели. Якщо на весілля чи вечірку запрошують людей, які будуть поратися на кухні, вони обов’язково мають пройти медичні огляди та бактеріологічні дослідження. Адже це також може стати прямим шляхом до харчового отруєння.

«Неприпустимо, якщо бодай дві-три години приготовані страви будуть на сонці, – говорить Фіглевський. – У молочних і м’ясних продуктах почнуть розмножуватися різні мікроорганізми. Навіть якщо така їжа приготована чистими руками здорової господині, ті страви – потенційна загроза».

Ніхто не може гарантувати, що в продукти не потрапили збудники черевного тифу, дизентерії, кажуть лікарі.

«Якщо салат приправили майонезом, сметаною, то не варто залишати його на завтра навіть у холодильнику, – радить Віталій Фіглевський. – Бо гостра кишкова інфекція не забариться».

У дорослих ця хвороба може спричинити незначні розлади шлунково‑кишкового тракту, а з дітьми все значно складніше. Бо в них ще не сформований механізм захисту. Також лікарі стверджують, що опірність організму до різноманітних отруєнь знижує підвищена сонячна активність, яка спричинює порушення водного обміну. Спека, п’ємо багато – таким чином розбавляємо соляну кислоту шлунка. А шлунковий сік здатний знищувати хвороботворні бактерії тільки в нормальній концентрації.

Словом, не вживати сумнівні на вигляд продукти, дотримуватись правил їх приготування, мити руки, відганяти мух. Здавалось би, застережень небагато. Проте порушення хоча б одного з них може мати незворотні наслідки. Зважайте та їжте на здоров’я!

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.