Без категорії

Чи потрібен Україні нейтралітет?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

У Верховній Раді України зареєстровано проект закону Про державний нейтралітет України, який вніс народний депутат України від Партії регіонів Нестор Шуфрич.Даним законопроектом передбачено, що Україна є нейтральною державою, яка не бере участі у військових блоках і дотримується трьох неядерних принципів: не приймати, не виробляти і не набувати ядерної зброї.З проханням прокоментувати даний законопроект та його подальшу долю кореспонденти газети «Репортер» звернулися до відомих українських політиків та політологів з такими запитаннями:• 1. Чи відповідає такий законопроект інтересам України?• 2. Яка доля даного законопроекту?• 3. Як, на Вашу думку, вплине закон у разі його прийняття на міжнародну політику та міжнародні відносини України?

Кость Бондаренко, політолог, м. Київ:

«1. Законопроект повністю відповідає інтересам України. Інша річ, що він вступає у суперечність з іншими законами, які прийняті в Україні, в тому числі і законам про основи національної безпеки та програмі Партії регіонів, до якої на сьогоднішній день належить Нестор Шуфрич.

2. Думаю, що найближчим часом він не буде розглянутий, а перенесеться на осінь. Не думаю, що цей закон дійде до голосування.

3. Жодним чином прийняття даного закону не вплине на міжнародну політику та міжнародні відносини України, тому що Україна на сьогоднішній день є де-факто нейтральною державою, нейтралітет якої записаний у Декларації про державний суверенітет від 16 липня 1990 року, на основі якої було сформовано Акт незалежності України 24 серпня 1991 року. Реально цей закон закріпив би цей статус і поставив крапку у питанні: варто Україні вступати до НАТО чи ні».

Дмитро Корчинський, лідер партії «Братство»:

«1. Законопроект не відповідає інтересам України, позаяк Україна повинна розпочати свою ядерну програму і відновити ядерну зброю та ракетні війська стратегічного призначення.

2. Думаю, цей законопроект зараз не буде прийнятий з причини патової ситуації в українському парламенті.

3. Ніяк не вплине, всі забудуть про цей закон одразу ж після його прийняття. Річ у тім, що вся міжнародна політика України обмежується пропагандою. Нас довго переконували про необхідність вступу до НАТО, а виявилося, що треба переконувати не нас, а НАТО. Тобто Україну не збираються брати в НАТО як мінімум у найближчі 10 років. З України не збираються виводити Чорноморський флот, Україні не збираються давати преференції по вартості газу, тобто Україна не має ніякої своєї зовнішньої політики, а отже закони, що стосуються зовнішньої політики, не мають жодного сенсу».

Ігор Зварич, народний депутат України V скликання:

«1. Насамперед, цей закон відповідає Конституції, тому що там саме так і написано. А чи відповідає інтересам України? Світ настільки мінливий, глобальні процеси відбуваються настільки складно, що важко відповісти на це запитання. Так, ми сьогодні знаходимося під владою того поганого, що нам зробив «там?той» східний сусід, але ми тоді ніби були разом. Це зрозуміло. Але чи набагато краще нам буде з Альянсом? Власне кажучи, це питання підлягає вже не законодавчому врегулюванню, а вирішенню через референдум.

2. Я думаю, що цей законопроект не буде прийнятий за теперішньої політичної ситуації, це просто висловлення своєї позиції. Якщо він навіть і буде прийнятий, то не буде підписаний. Такі питання мають вирішуватися на референдумі.

3. Не вплине ніяк, тому що у нього немає ніяких шансів».

Юрій Шведа, політолог, м. Львів:

«1. Теоретично він можливо би й відповідав інтересам України, але сам законопроект виходить за рамки тих світових реалій, які на сьогоднішній день склалися, тобто є різниця між намірами і тим, що відбувається в світі. Щоб набути нейтрального статусу, мало одного бажання держави. Нейтральний статус, за принципами міжнародного права, — це статус, який визнаний іноземними державами. Тому це лише наміри держави, які навряд чи можуть бути реалізовані на практиці.

2. Я думаю, що цей законопроект має пропагандистське значення. Більше того, він має на меті певною мірою послабити ті зусилля, які на сьогоднішній день здійснюються Україною щодо вступу до Північно-Атлантичного Альянсу, і відвернути увагу від приєднання України до ПДЧ.

3. Я не думаю, що такий закон може бути прийнятий, бо у тому реальному світі, який на сьогоднішній день склався, залишатися позаблоковою і нейтральною державою надзвичайно складно. Тому Україна повинна врешті-решт знайти своє місце у цій світовій ситуації. У разі ж прийняття закону, він буде створювати проблеми, тому що, посилаючись на нього, певні політичні сили будуть гальмувати процес вступу України в НАТО».

Василь Марчук, політолог, м. Івано-Франківськ:

«1. Як Україна може бути нейтральною державою, якщо на її території знаходиться флот іншої держави, тим більше, що ніякі переговори з цього приводу взагалі не просуваються. Коли Україна на матиме цього флоту, тоді можна говорити про нейтралітет, а зараз це просто фікція.

2. Я думаю, що цей законопроект диктували за межами України. Він не має шансів.

3. Закон не буде прийнятий, хоча з іншого боку, призначення послом в Росії Грищенка свідчить про те, що деякі сили в Україні просуваються. Сподіваюся, здоровий глузд переможе, і даний законопроект не буде прийнятий у Верховній Раді».

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.