Статті

Родинам, які переживають втрату військового. Куди звертатися

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Наприкінці минулого тижня в Україні презентували буклет-інструкцію для родин, які переживають втрату  військового. Там покроково прописані дії та установи, куди можна і треба звертатися, щоб отримати гарантовані державою виплати й пільги.

Цей буклет – спільна робота державних інституцій та громадського сектору, тож презентували його також представники всіх дотичних структур.

втрату
Фото: facebook Наталя Умеренкова

Ми не можемо прибрати біль втрати, який проживають родини військових, але ми можемо зменшити емоційне навантаження, яке виникає при проходженні через бюрократичні питання, – наголосила модераторка зустрічі Наталя Умеренкова, директорка ГО «Громадський рух «Жіноча сила України». – Цей буклет містить послідовність кроків, які може зробити член сім’ї загиблого військового для того, щоб отримати соціальні гарантії та пільги.

Коли людина переживає втрату, вона перебуває в емоційній напрузі, наголосила Наталя Умеренкова. І тут страждають когнітивні функції, страждає увага. Тому буває так важко зорієнтуватися, що слід робити.

втрату
Фото – facebook Наталя Умеренкова

В нашій організації працює платформа допомоги військовим та їхнім рідним. І найбільше мені запам’яталося звернення, коли телефонувала дружина загиблого, вона питала, а які мені кроки робити далі? І перше, що ми спитали, чи зверталася вона в ТЦК? Вона відповіла – так, але я зараз нічого не можу зрозуміти, що я там почула, хоч мені й розповідали. Природно, що вона в цей момент плаче. І це мене наштовхнуло на думку, що дійсно, коли ти не знаєш, що робити – це додає страху, додає відчаю, додає агресії зрештою.

Читайте: Авто з фронту нагадує франківцям про війну (ФОТО, ВІДЕО)

Виплата грошового забезпечення

Перший крок у процесі отримання виплат і пільг – це відвідування ТЦК.

Ми будемо говорити більше про ЗСУ, бо в інших силових структурах маршрут інакший, але загальні соціальні гарантії однакові для всіх, – уточнила Умеренкова.

ТЦК та СП – завжди є вхідною і вихідною точкою для кожного військового. І також це та найперша точка дотику для членів сімей військових, а також для родин загиблих. На цьому наголосив Ярослав Калініченко, заступник начальника управління соціальної роботи з персоналом Головного управління персоналу Генштабу ЗСУ.

Тож коли людина вже буде готова звернутися за певними своїми гарантіями, вона іде в ТЦК. Там пише заяву на виплату грошового забезпечення, яке виплачується за поточний місяць, в якому загинув військовий, – пояснив Ярослав Калініченко.

Також виплачуються компенсаційні суми за всі невикористані дні відпусток, виплату на оздоровлення, виплату на розв’язання соціально-побутових питань тощо.

Далі ТЦК та СП подає запит на військову частину за документами, які потрібні для подальших оформлень на одноразову грошову допомогу або на інші види соціальних гарантій.

Виплата одноразової грошової допомоги

Отож ТЦК та СП витребує з військової частини необхідні документи – це виключення зі списків особового складу, довідка про участь у відповідних подіях тощо, пояснив представник Міноборони Сергій Кучеренко.

Інша частина цього процесу – члени сім’ї загиблого військовослужбовця мають надати документи. Перш за все – свідоцтво про смерть, документи, які підтверджують родинні стосунки тощо. Які саме це мають бути документи – повідомлять представники ТЦК та СП.

Щоб спростити цю процедуру, представники районних центрів комплектування отримали доступ до відповідних реєстрів. Наприклад, до реєстру актів громадянського стану. Тож мають право зайти в цей реєстр, побачити, хто є членами сім’ї цього військовослужбовця і повідомити їм про їхнє право на отримання цієї допомоги.

Надалі іде обробка документів – перевіряються всі члени сім’ї, які дали згоду на обробку інформації. Так один з членів сім’ї може заявити, що відмовляється від своєї частини в інтересах іншого –  наприклад, дід для онука.

Читайте: Сестра, донька, дружина й побратим. У Тлумачі запрацював нетиповий відділ у справах ветеранів

За загиблого виплачується 15 млн грн і в цих рамках має бути проведений розподіл коштів. Потім документи проходять на розгляд відповідної комісії Міноборони, – каже Кучеренко. – Після рішення комісії іде перерахунок коштів на рахунки членів сім’ї. Перша виплата здійснюється у розмірі 1/5 необхідної суми і потім проводять ще 40 платежів.

військового

Оформлення статусу члена сім’ї загиблого

Сьогодні в Україні є два типи посвідчень членів сімей загиблих військовослужбовців, зазначила Наталія Умеренкова. Одне, як у народі кажуть, «сіре», інше – «чорне».

«Сіре» видають органи соцзахисту, «чорне» – ТЦК та СП.

Насправді між ними немає аж такої великої різниці. Треба розуміти, що «сіре» посвідчення видається  згідно з законом «Про статус ветеранів війни, гарантії соціального захисту». «Чорне» – згідно з законом «Про соціально-правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Перелік пільг у законі про статус ветеранів війни надзвичайно обширний, – пояснює Сергій Кучеренко. – Але з цього закону у 2015 році вилучили норму щодо пільгового проїзду, а в законі про соціальний захист військовослужбовців та членів їх сімей така норма є. Тому фактично «чорне» посвідчення грає одну роль – забезпечення права на пільговий проїзд. Все.

Соціальний захист

Щоб отримати соціальні послуги – треба звернутися або в ЦНАП, або у структурний підрозділ соцзахисту за місцем проживання, зазначив представник Мінсоцполітики Володимир Хаджинов.

Коли людина звертається, фахівці соціальних служб проводять оцінку потреб сім’ї та, вже виходячи з цього, їх надають.

втрату

Психологічна підтримка

Служба психосоціальної підтримки сімей військовослужбовців

  • Телефонні психологічні консультації і консультації стосовно соціальних питань.
  • Психологічні сесії онлайн для дорослих та дітей.

0800 332 720 щодня з 10:00 до 20:00 (безкоштовно з усіх номерів у межах України)

ГО «ППР «Вільний Вибір»

  • Надання психологічної підтримки ветеранам, ветеранкам та членам їхніх родин

Запис +38 063 646 4991 (Viber, Signal, Telegram, WhatsApp) Пн-пт 10:00-18:00

Благодійний фонд «ТАПС» – проєкти для сімей, які пережили воєнну втрату

Гаряча лінія +38 067 673 30 60

Групи психологічної підтримки для родичів загиблих ГО «Інститут психології здоров’я»

Запис в групи за номером 0800 332 720

Правова допомога у разі виникнення труднощів при підготовці та поданні документів

Безоплатна правнича допомога – юридичні консультації, допомога зі зверненням до суду

0 800 213 103 8:00-18:00 (пн-пт)

ГО «Юридична сотня» – юридичні консультації

0 800 308 100 9:00-20:00 (пн-сб)

БФ «ВО «Веста»

  • Юридичні консультації при проблемних ситуаціях

+38 068 924 32 34 9:00-2000 (пн-сб)

Якщо є додаткові запитання або проблемні питання не вирішуються, звертайтеся на гарячу лінію Міністерства оборони України:

0 800 500 442

Завантажити буклет в електронному вигляді можна ТУТ. У друкованому вигляді буклети будуть розповсюджуватися у ТЦК та СП, а також через органи соціального захисту.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.