Новий простір «Filter» запрацював на початку червня. Він об’єднує людей з різних куточків України. Тут можна прийти й попрацювати, пограти в ігри, відвідати різні події та просто поспілкуватися.
Крім того, він потужно працює ще і як волонтерський штаб, пише Репортер.
Фільтрувати новини й життя
«Filter» розташувався на Незалежності, 87 а. Тут свіжо, просторо і трохи гамірно. Компанія молодих людей азартно грає у настільні ігри. Шум явно не заважає працювати кільком зосередженим людям за ноутбуками в іншій частині залу.
Сьогодні тут за старшу волонтерку Тетяна Синя. Дівчина приїхала з Херсону у кінці лютого. Веде у кав’ярню в кінці залу. Кава – це єдине, що тут платне.
Решта безкоштовно. Можна скористатися простором, аби попрацювати, просто відпочити й пограти у настільні ігри, відвідати різноманітні події, яких тут щодня не бракує. Наприклад, спільне малювання, майстер-клас з виготовлення свічок, музичний квартирник, кіновечори, мовні клуби. Працює простір щодня. Але вітаються благодійні внески. Хто може – залишає якісь кошти.
Читайте також: Окупація, саксофон і ракети. Як багатодітна родина Горбовських з Генічеська обживається на Прикарпатті (ФОТО)
За словами одного з координаторів проєкту «Filter» Володимира Западнюка, ідея створити таке місце виникла з потреби. Адже переїхало дуже багато людей та молоді з інших міст. Володимир з Франківська й від початку активно допомагає гостям міста.
Ми побачили, що їм потрібна акліматизація у місті, зав’язати дружбу, потрібне місце, де вони можуть отримати допомогу, – говорить Володимир. – Може, комусь треба продуктовий набір, поселення, просто спілкування й емоційна підтримка. І зародилась ідея мати простір, де б можна було допомагати людям.
Назва «Fiter», кажуть, не тільки через те. що тут роблять смачну фільтр-каву. Але, крім того, у цьому слові вкладено багато іншого сенсу. Наприклад, аби люди фільтрували інформацію, життя. «Тут більше про свідомість», – говорять волонтери.
Історія однієї кухні
Таня Синя захоплюється фотографією. Робила майстер-клас, а ще зробила у просторі свою виставку. Назвала її «Історія однієї кухні». Каже, коли приїхали з Херсону, то всі жили в гуртожитку – по дев’ять у кімнаті. Багато людей шукали усамітнення на кухні.
У нас була одна маленька кухня, на якій зустрілося дуже багато історій, – каже дівчина. – Є історія однієї дівчини, яка малює вночі на кухні. Є історія одного чоловіка, сім’я якого поїхала, а він залишився тут і готує собі каву вночі. Біля кожного фото є QR-код, тож можна прослухати їхні історії, що вони переживають. за чим сумують.
Читайте також: Кава на кавунах. У Франківську молоді херсонці відновили улюблену справу (ФОТО)
До речі, більшість волонтерів простору – студенти Таврійського християнського інституту. Це протестантська семінарія, яка діє вже 25 років у Херсоні. Майже весь склад інституту зі студентами переїхав до Івано-Франківська, де умовно відкрили свою філію на базі Прикарпатського біблійного коледжу. Франківські християни прихистили друзів, надали гуртожиток.
Таня розказує, що їх приїхало 40 людей. Виїхали у перший день вторгнення, адже готувалися заздалегідь, знали, що таке може бути.
Морально я давно готувалась, навіть речі якісь були складені, – розповідає Таня Синя. – 24 лютого прокинулась від вибухів в 6.00 ранку. Я ще живу недалеко від Чорнобаївки. Було відчуття – все, почалося. Я просто спокійно доскладала свої речі, поснідала з батьками, й ми почали обдзвонювати людей, хто їде. Склали речі в автобус і виїхали десь о 12.00. Ввечері виїхати вже було складно. До Франківська їхали три дні.
Дівчина дякує усім, хто їх так тепло прийняв, мовляв, якби тут не було такого дружнього товариства, то було б тяжче. А тепер вони тут на місці, у своєму просторі створюють таку атмосферу, аби іншим переселенцям було легше.
Коли я тут чергую на каві, помітила, що людям дуже не вистачає спілкування, – каже Таня. – Вони зараз дуже потребують стосунків. Люди втратили своїх друзів, і ми хочемо їм допомогти знайти їх тут.
Свідомий вибір
Також простір «Filter» став волонтерським центром. За словами Володимира, усе починалося з того, що Таврійський християнський інститут допомагав з евакуацією з Херсонської, Миколаївської областей, Ірпеня. Туди везли гуманітарну допомогу, а звідти – людей.
Оскільки навчального процесу не було, то всі включилися у волонтерство, – говорить Таня Синя. – У нас була одна поїздка в день. Мали понад 20 водіїв, які пройшли спеціальні навчання, аби бути готовим до всього. Ці водії – як місцеві, так і переселенці.
Паралельно почали допомагати й на місці – з продуктами, житлом, ліками. Зараз щосуботи у просторі роздають продуктові набори. Щоразу приходять десь пів сотні людей.
Розказують, що їхні партнери з Голландії у дуже зворушливий спосіб вирішили підтримати українців. Започаткували акцію, що одна дитина з Голландії збирає портфель з подарунками для однієї дитини з України. У Франківську вже 120 дітей-переселенців отримали такі рюкзачки. Волонтери кажуть, зараз прийшов ще один контейнер з такою ж кількістю ранців.
Ще один напрямок допомоги – швейний цех. За словами Володимира, завдяки благодійникам закупили швейні машинки й надали робочі місця для п’ятьох переселенок. Жінки щодня шиють форму й одяг для військових. Це все безкоштовно відвозять хлопцям на передову.
У тиждень відправляють близько 80 пакунків, – говорить Володимир. – У наборі – футболка, спідня білизна, шкарпетки, форма і ставимо ще книжечку «Новий завіт». Відправляємо для солдатів у різні точки через друзів, через капеланів.
Також продовжують возити гуманітарну допомогу у різні точки – як для військових, так і для цивільних.
Тетянині батьки зараз у Херсоні. Дівчина каже, що це був їхній свідомий вибір залишитися там, аби допомагати людям у місті.
Наприклад, ми нашим інститутом також допомагаємо їм звідси, – говорить дівчина. – ТХІ закуповує продукти у фермерів і ці продукти привозять до моїх батьків. А вони їх роздають. Аби й фермери мали якийсь заробіток, і люди з голоду не вмерли.
Авторка: Світлана Лелик
Comments are closed.