Статті

Полігони переповнені. На Прикарпатті придумали, як покращити ситуацію зі сміттям

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

На Прикарпатті закінчується місце на полігонах зі сміттям. Через це в управлінні екології та природних ресурсів Івано-Франківської ОВА розробили проєкт зі створення кластера з переробки твердих побутових відходів.

Такий сміттєпереробний об’єкт мав би покращити екологічну ситуацію в області, пише Репортер.

На Прикарпатті вирішили, як покращити ситуацію зі сміттям

Сміттєзвалища не відповідають вимогам

На Прикарпатті є 15 полігонів для захоронення твердих побутових відходів. Наразі, за словами начальника управління екології та природних ресурсів Івано-Франківської ОВА Андрія Пліхтяка, вони заповнені практично на 85%.

Переважно усі сміттєзвалища на території області не відповідають вимогам, які прописані у законодавстві, у державних будівельних нормах (ДБН), – каже Андрій Пліхтяк. – Усі мають недоліки, враховуючи, що вони створені й використовуються досить давно. Тому треба розв’язувати це питання.

Крім того, на сміттєвих полігонах час від часу трапляються пожежі. З початку 2024 року таких займань було дев’ять. З них шість – у селі Рибне, два – у селі Рахиня, що на Долинщині, та одна – у Надвірній. Скоріш за все, пожежі виникали через недотримання технологічного процесу на об’єктах.

Читайте: Тепло з кави. У Франківську гущу переробляють у пелети для котлів та камінів

Також старі сміттєзвалища не відповідають нормам ЄС щодо поводження з відходами, адже там практично не відбувається переробка й захоронення частини сміття. Щоб виправити ситуацію, на Прикарпатті планують створити кластери, де ці норми будуть витримані.

На Прикарпатті вирішили, як покращити ситуацію зі сміттям

Сортування й переробка

Національну стратегію поводження зі сміттям в Україні прийняли ще у 2017 році. За словами Андрія Пліхтяка, Івано-Франківщина була однією з перших, яка на основі цих документів розробила проєкт регіонального плану управління відходами. Зокрема, до нього увійшло створення кластерів.

Кластери – це певна територія, на якій ми збудуємо об’єкт поводження з відходами, – пояснює Андрій Пліхтяк. – Кожен такий об’єкт обслуговуватиме декілька громад. Туди мали б звозити побутові відходи, відсортовувати, переробляти те, що можна переробити одразу на місці. А вже те, що залишиться, відвозитимуть на полігон.

Таким чином кількість сміття, яке захоронюють на полігонах, має значно зменшитися.

Читайте: З малих водойм – велика. Як франківські науковці рятують річки, які живлять міське озеро

Тоді проєкт пройшов стратегічну екологічну оцінку та оцінку впливу на довкілля, але не отримав погодження від міністерства. Далі розпочалася повномасштабна війна, а у липні 2023 року Закон України «Про відходи» втратив чинність – його замінив новий закон «Про управління відходами».

З’явилися нові нормативні акти, тож ми переробили й адаптували регіональний план, – каже начальник управління екології та природних ресурсів. – А у листопаді 2023 ІФ ОВА підписала меморандум з міністерством і п’ятьма громадами, де будуть створені кластери. Ці громади зараз виготовляють містобудівну документацію, документи на землю. А потім почнеться проєктування, всі процедури з оцінки впливу на довкілля. Це серйозні об’єкти, їх треба побудувати, щоб був мінімальний вплив на довкілля і на здоров’я людей.

Сміттєпереробні кластери мають розмістити у Бурштинській, Городенківській, Калуській, Косівській і Надвірнянській громадах. Ці локації вибрали, бо там є вільні місця для створення таких об’єктів.

За словами Андрія Пліхтяка, весь процес проєктування займе щонайменше 1,5 року. А далі – безпосередньо будівництво. Івано-Франківська область потрапила у грантовий проєкт ЄС, тож у створенні допомагають європейські експерти.

Стихійні сміттєзвалища

Щодо стихійних сміттєзвалищ, то роботу з ними ведуть окремі громади. Як інформує Державна екологічна інспекція Карпатського округу, у 2024 році уже виявили 40 стихійних смітників, загальна площа засмічення – 6,2 га.

Тож інспекція винесла органам місцевого самоврядування сім документів реагування про ліквідацію засмічень. Адже забруднення земель завдало збитків на суму майже 184,5 тис грн.

Також цьогоріч за засмічення довкілля до відповідальності притягнули 92 людини. Сума штрафу на кожного – 5270 грн.

Все ж є й позитивні приклади, коли громади збирають побутові відходи, сортують їх. Наприклад, Івано-Франківська, де на полігоні вже стоїть сортувальна лінія. Також, за словами Андрія Пліхтяка, непогано сортують сміття Лисецька й Косівська громади.

На Прикарпатті вирішили, як покращити ситуацію зі сміттям

Закон допоможе зі сміттям

Закон України «Про управління відходами» набув чинності 9 липня 2023 року. Він регулює управління не тільки сміттям у межах країни, а й тим, яке ввозиться і вивозиться за кордон. У першу чергу він визначає право власності на відходи і відповідальність виробників за нього.

Зокрема, закон регулює відповідальність виробників за упаковки товарів, батарейки, шини, мастила та інші відходи, які потребують особливої утилізації. А також розподіляє відповідальність за управління відходами між центральними та місцевими органами влади.

Крім того, у закон внесені норми спалювання та захоронення побутових відходів. Так, місця спалювання сміття мають будуватися згідно з екологічними нормами. Вимоги не стосуються установок газифікації чи піролізу, якщо гази, що виникають у результаті оброблення відходів, не шкодять довкіллю. Також вимоги не стосуються рослинних відходів сільського та лісового господарства.

Читайте: Війна з пластиком. В Україні продавців штрафуватимуть за пакети – що з того покупцям

Полігони поділяються на види:

  • полігони для небезпечних відходів;
  • полігони для відходів, що не є небезпечними;
  • полігони для інертних (тих, які не зазнають фізичних, хімічних чи біологічних змін, не завдають шкоди довкіллю – авт.) відходів.

Власник (балансоутримувач) полігону має забезпечити рекультивацію полігону після припинення його експлуатації, а також догляд за ним після його рекультивації протягом 30 років.

Загалом новий закон – це частина реформи міністерства захисту довкілля та природних ресурсів. Також вона включає створення нової дозвільної системи – своєрідного «блокчейну» щодо управління відходами, а ще – розбудову інфраструктури, щоб мінімізувати захоронення. Крім того, необхідно прийняти додаткові закони про тару й упаковку, небезпечні та будівельні відходи. Впровадити зміни планують у найближчі роки, адже це – одна з вимог вступу України до ЄС.

Авторка: Ольга Романська

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.