Погляд Статті

Максим Карпаш: Перші кроки до енергетичної перемоги

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Україна вже точно перемогла росію у нинішній війні, яка насправді триває століттями. Ціну цієї перемоги визначають дії наших військових і світові санкції. Але ціну людських життів, зруйнованих доль оцінити неможливо. Нині ми є свідками українського аналогу Голокосту, для цієї трагедії ще немає назви, але саме у цих моральних координатах будемо оцінювати її ми та весь світ.

А от що стосується матеріальних збитків, то тут усе зрозуміліше. Вже чую та читаю оцінки від очікуваних сум репарацій на рівні 500-800 млрд доларів США. І це, скоріш за все, лише початок, пише Максим Карпаш у Репортері.

Карпаш новини Івано-Франківська

Світова спільнота також почала платити за свої санкції проти росії. Середня вартість пального для автомобілів зросла на 20-80% у ЄС та США. Далі зростатимуть ціни на все, що містить у собівартості значну частку палива. У пальне теж подорожчало, хоч уряд і робить спроби пом’якшити наслідки.

Упевнений, що для читачів не секрет – наша енергетична залежність від рф останніми десятиліттями коштувала Україні тисяч життів і численних політичних поступок. Тож маємо унікальний шанс виправити ситуацію і на енергетичному фронті. Треба власним прикладом показати світові, як слід відмовитись від імпорту енергоносіїв із московії.

Читайте Максим Карпаш: Плани на 2022 рік – всюди буде Україна

Днями Міжнародне енергетичне агентство (МЕА) опублікувало план із 10 пунктів для скорочення споживання нафти.

Виглядає це так:
  1. Зниження максимального обмеження швидкості на трасах щонайменше на 10 км/год. Додатковим плюсом стане зменшення травматизму і смертності на дорогах.
  2. Віддалена робота з дому аж до трьох днів на тиждень за можливості. Менше поїздок на роботу – менше споживання палива, усе просто.
  3. Безавтомобільні неділі у великих містах. Чому б не запровадити у Франківську хоча б одну безавтомобільну неділю на місяць?
  4. Здешевлення громадського транспорту, сприяння мікромобільності, пішому та велосипедному пересуванню. Здешевлення потрібне тільки на початках задля переманювання клієнтів, далі воно окупиться за рахунок більших обсягів.
  5. Почергове використання приватних автівок у великих містах. Таке давно практикують у мегаполісах Китаю. Наприклад, 1 квітня їздять лише ті, у кого номерний знак завершується непарною цифрою, а 2 квітня – парною, і так далі.
  6. Заохочення кар-шерінгу (спільних поїздок). Працівники можуть підбирати колег дорогою на роботу та назад, наприклад.
  7. Популяризація ефективного використання місця/ваги у фурах та іншому транспорті для перевезень. Зараз тим, хто займається гуманітаркою, геть не смішно, але в середньому по ЄС недовантаженість транспорту становить 20-25%.
  8. Віддання переваги швидкісним і нічним потягам над літаками всюди, де це можливо. Для українців тут особливо нічого й не зміниться.
  9. Уникнення бізнес-подорожей за наявності альтернатив. Пандемія нас навчила – варто активніше використовувати нові звички.
  10. Прискорення переходу на електроавтомобілі та більш ефективні автівки з двигунами внутрішнього згоряння. Ціни на пальне робитимуть усе для цього.
Читайте Максим Карпаш: Інший темний світ

Підкреслю, що це лише перші кроки до енергетичної незалежності за нових умов. Але довга дорога завжди починається з першого кроку.

Слава Україні!

Максим Карпаш, професор ІФНТУНГ

Серйозна розмова. Куди бігти франківцям, якщо сирена застала на вулиці

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.