Статті

Лицарі, мінерали, кораблі. Що цікавого чекає туристів на Франківщині цього року

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Літо вже на носі – хоч знову воєнне. Поки іноземні й рідні пляжі неактуальні, мандрівників чекає рідне Прикарпаття. І тут теж можна поїхати не тільки в гори.

Репортер зібрав три цікаві локації недалеко від Івано-Франківська, куди можна поїхати цього літа.

Галич: князівський ювілей

Цього року виповнюється 1125 років з дати заснування Давнього Галича. Цього літа всі події, заплановані у національному заповіднику «Давній Галич», відбуватимуться під егідою цього ювілею, каже його директор Володимир Олійник.

Усі фестивалі будуть пов’язані з річницею заснування, – каже Володимир Олійник. – Також буде велика наукова конференція з цього приводу у вересні. А ще у Крилосі буде проща у першу неділю серпня. І на Покрови будемо у більшому масштабі відтворювати ремісничий двір Давнього Галича.

Читайте: Мечі, обладунки й поєдинки. Лицарі з’їхались до Галича по кубок Данила (ФОТО)

На вихідних 20-21 травня у Галичі вже пройшов фестиваль, де показали побут давнього ремісничого двору. На фестиваль з’їхалися реконструктори, історики та музейники. Готували їжу в старовинних печах, демонстрували середньовічні обладунки та поєдинки, дозволяли охочим стріляти з лука. Фестиваль пройшов на території музею історії Давнього Галича у Крилосі.

Фестиваль відвідали близько 2 тисяч людей, половина з них діти. Маємо позитивні відгуки, – розповідає директор заповідника. – Завдяки тому, що розкупили вхідні квитки, окупилися всі витрати, бо спонсори через війну не дуже мали змогу допомогати з проведенням.

Крім ремісничого двору, в Галичі запланували різні фестивалі. Наприкінці червня вже вдруге відбуватиметься фестиваль «Порт Галич». Він пройде на Галицькому замку. А у вересні можна поїхати на фестиваль «Галицьке лицарство». Також у музеї етнографії заповідника знову проведуть «Галицьку браму».

У червні до нас з’їдуться творчі колективи з чотирьох етнорегіонів – Бойківщина, Гуцульщина, Покуття та Опілля. Це буде масштабний фестиваль, орієнтований як на внутрішньо переміщених осіб, так і на прикарпатців, – говорить Володимир Олійник. – Крім короткострокових фестивалів, у нас є й постійні проєкти. Наприклад, від квітня в етномузеї проходить «Зустріч з Мавкою». Щотижня десь 500 учнів різних шкіл області приїжджають спілкуватися з Мавкою – про природу, життя в лісі, пори року.

Ще один проєкт, який стартував з неділі, 28 травня, й триватиме до кінця осені – «Зустріч із лицарем». Діти можуть поспілкуватися із середньовічним лицарем, який розкаже про мистецтво тогочасного бою, зброю та обладунки. А з 15 червня на території заповідника місцеві актори ставитимуть постановку з елементами квесту – «Принцеса Галицького замку».

Крім «Давнього Галича» й Галицького замку, біля Крилоса розташований Центр реабілітації диких тварин. Там можна побачити ведмедів, оленів, лисиць та інших звірів.

Підгір’я: у гості до носорога

«Парк історії Землі Underhill» у селі Підгір’я на Богородчанщині недавно отримав новий цінний експонат – копію туші носорога, якого знайшли сто років тому в сусідньому селі Старуня. Оригінал зберігається у Кракові й тільки зараз вдалося викупити точну копію важливої знахідки. Зараз її можуть побачити всі відвідувачі в Музеї цивілізації на території парку.

Носоріг знайдений на Франківщині
Копію носорога можуть побачити всі відвідувачі

У музеї систематизовані дев’ять різних тем – від періоду енеоліту і аж до майбутнього, – розповідає представниця парку Юлія Поясик. – На території музею завжди є екскурсовод, який розповість більше. Діти й дорослі можуть дізнатися, які є переваги для людей у сучасному світі, а що знецінює їхні досягнення.

Основний експонат, звісно, носоріг. Крім цього тут можна побачити колекцію мінералів. А у більш сучасних відділах – перші мопеди, хоч уже не робочі. Найдавніші – з сорокових років минулого століття.

Парк історії землі, Франківщина
Найцікавіше у парку – малим відвідувачам

Також на літній сезон для дітей обіцяють додаткові атракціони та анімаційні програми.

Буде багато цікавих подій, – говорить Юлія Поясик. – Через війну гучних фестивалів не плануємо. Зате щонеділі на території парку проходить свято для дітей – це вже у вартості вхідного квитка. Будуть і традиційні святкування. Наприклад, 1 червня – свято для дітей в українському стилі. Про свої традиції дітям розповідатимуть козаки. Також буде свято 28 червня на День Конституції, на Івана Купала…

Вхід на територію парку – 100 грн для дітей та 150 грн для дорослих у будні й 150 та 200 грн відповідно – у вихідні. До 6 років – безкоштовно.

Парку історії землі Underhill
У парку можна побачити й живих звірят

Крім «Парку історії Землі», за Старунею можна оглянути геологічну пам’ятку природи – невеликий грязьовий вулкан. Так вікенд стане зовсім доісторичним.

Дністер: на човні по каньйону

Хто любить відпочивати активно, може поїхати в село Делева й сплавитися по Дністру – ще й поєднати це з історією. Там центр рафтингу та каякінгу, а разом з тим і мережа кемпів «Пристань Варяга» пропонує сплави по Дністровському каньйону. Сплавитися можна на сучасних рафтах чи каяках, або ж на середньовічних кораблях, які відновила команда проєкту «Середньовічна корабельня».

Русь, Дністер
У “Пристані Варяга” влаштовують різні розваги у середньовічному стилі

У нас є два судна. Одне – зменшена модель дракара вікінгів, – розповідає менеджер «Пристані Варяга» Володимир Матковський. – Він побудований за особливою технологією, яка передавалася з покоління у покоління, аж дотепер. Друге – лодія, притаманна Русі, Галицько-Волинському князівству. Це інша технологія, відмінна від дракара, яка вона була втрачена з роками. Команді «Середньовічної корабельні» довелося її робити методом експериментальної археології, шукати історичні дані, рештки, зображення у старих літописах і порівнювати з технологіями інших народів.

Читайте: Кораблі, турки, єпископи. П’ять причин, чому варто поїхати на вікенд у Чернівці (ФОТО)

За словами Володимира Матковського, плавати на давньому судні не важче, ніж на сучасному: в цьому й було їхнє призначення. Втім, коштує це дорожче. За одноденний сплав на рафті чи каяку тут треба дати 1000 грн, дводенний – 2500 грн, триденний – 3800 грн. На середньовічному – на 30-40% дорожче.

Дракар і лодія, сплави
Покататися можна на якомусь із двох суден

Серед основних визначних місць, які чекають туристів під час сплаву – мальовничий каньйон Дністра.

На маршруті ми зупиняємося біля пам’яток: печера, водоспад на потічку, що впадає у Дністер, – каже Володимир Матковський. – Одне з таких місць – Грот відлюдника. Це скеля з печерою всередині, частково рукотворна. Судячи з народної назви там сотні років тому там жив якийсь монах. Також ми віднайшли у лісі місце городища XII століття, тож пропонуємо вийти з човна, подивитися на вали, рови – уявити, як там було колись.

Сплави по Дністру
Давні судна плавають так само добре, як і сучасні

У майбутньому в «Пристані Варяга» планують побудувати середньовічні землянки, де зможуть зупинятися туристи. Поки що можна переночувати у наметі або в котеджі.

Авторка: Ольга Романська

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.