Цього тижня «Репортер» відзначає франківця Ігоря Марковського – за організовану акцію на підтримку пари молодих людей, яких недавно затримали у Рівному.
Подія трапилася в суботу, 25 травня. На майдані Незалежності, у центрі Рівного, 20-річний хлопець і 16-річна дівчина влаштували пікет за імпічмент Володимира Зеленського. Вони тримали в руках плакати «Україна – поза законом», «Імпічмент президента» і «Не кумівство, а по-братськи». Поліція звинуватила пару в тому, що їхній мітинг нелегальний, бо вони, мовляв, не подали до міськвиконкому заявку на проведення зібрання. На хлопця й дівчину склали адмінпротоколи за статтею 185-1 КУпАП (порушення порядку і організації проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій).
Проти цього одразу виступила заступник голови Верховної Ради Ірина Геращенко, яка повідомила, що готує запит у Нацполіцію і що МВС не має гратися в політику.
«Нагадаю, п’ять попередніх років Банкову, Верховну Раду, Кабмін, обладміністрації чи не щодня пікетували, оголошували голодування, розбивали намети, встановлювали унітази, розвішували труси, закидували іграшковими свинями, і це іноді бували досить агресивні, а не тихі акції. По-різному поводилися мітингарі, і це була демократія. Усіх цих мітингарів проти «бариг» не чіпали», – написала Геращенко.
Сам Володимир Зеленський пізніше закликав МВС «не вживати заходів проти політичних протестувальників, якщо люди не порушують правопорядок», але написав, що затримання не було, і це обурило молодих рівнян ще більше.
Читайте: Максим Торбяк і команда чату Frankivsk 112 – люди тижня за версією “Репортера”
Правозахисники кажуть, що, хоч повідомлення про проведення зібрання і не було воно, від того воно не стало незаконним, бо не нікому нічим не загрожувало.
Після інциденту в деяких містах України пройшли мітинги на підтримку молодих протестувальників. У Франківську його організував Ігор Марковський. Він закликав друзів і знайомих у понеділок, 27 травня, вийти на спонтанну акцію.
«Чому виходжу? Бо не хочу, щоб країна скотилась до рівня Білорусі чи Росії. Там теж усе починалося безневинно, – написав у соцмережі Марковський. – Я виходив у 2004, 2013, вийду і сьогодні. Хто підтримує, приходьте о 15:00 на Вічевий майдан. Акція спонтанна, але, як показує практика, саме на спонтанні акції виходять дійсно ті, хто щиро підтримує переконання».
Ігор Марковський додав, що акція – на підтримку дітей, а не партій, тому жодної партійної символіки. Флешмоб назвали #Ямаюправонапротест.
Читайте: Руслан Марцінків знову став людиною тижня за версією «Репортера»
На мирний мітинг вийшли з десяток франківців. У руках вони тримали плакати з написами «Свободу волевиявленню громадян», «Гаранте, захисти Конституцію України», «Я маю право на одиночний пікет».
«Акція справді була спонтанною. Ідея з’явилась о 12:30. Обдзвонив друзів, домовилися на третю годину, – розповідає Марковський. – Оперативно намалювали плакати, повідомили міську владу і вийшли. З позитиву – до нас долучалися звичайні перехожі, навіть брали плакати і стояли з нами».
За його словами, приходила і поліція та якісь «люди в чорному», але нікого не затримали.
«Чи були підстави нас затримувати? З одного боку, жодних, – вважає Ігор Марковський. – А з іншого, в законодавстві написано дуже цікаве формулювання: «Тривалість строків завчасного сповіщення має бути в розумних межах». А от визначення цих «розумних меж» ви не знайдете в жодному документі. Кожен представник влади може на власний розсуд трактувати оце доволі абстрактне поняття».
До речі, перед тим, у суботу, 25 травня, Марковський був одним з організаторів акції на підтримку полонених українських моряків. Біля ратуші франківці писали їм листи, збирали гроші на підтримку і підписи під зверненням до президента сприяти посиленню санкцій проти Москви.
Читайте: Денис Овчар став “людиною тижня” за версією “Репортера” (ФОТО, ВІДЕО)
Добре, що є люди, яким не все одно. Тримаймося. Доброї влади не буває у жодній країні. Але там, де людям байдуже, влада завжди зла.
Comments are closed.