Статті

“Франко-ґражда” – місце, де все буде добре. В Порогах відкрили реабілітаційний центр для ветеранів і їх родин (ФОТО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
У п’ятницю, 29 листопада, у селі Пороги відкрили реабілітаційного центру “Франко-ґражда” для військових, ветеранів та їх родин. Уже в суботу, 30 листопада, у “Франко-ґражді” стартує перший заїд. У реабілітаційному центрі планують приймати на один заїзд тривалістю вісім днів щонайменше 25 військових. А для родин військових та полеглих героїв планують проводити реабілітаційні вікенди, пише Репортер.
Франко-ґражда приймає перший заїзд

Простір ще сирий, але нема коли чекати

Директор благодійного фонду “Франко-Опір” Володимир Рожнов розповідає, що ідея створення окремого реабілітаційного центру виникла у 2023 році після восьми років роботи з реабілітації військових.

Ми зрозуміли, що нас чекає велика складність у спасінні людей, які рятують нас, — говорить Рожнов. – Ми з колективом зібралися і вирішили будувати реабілітаційний центр, тому що до цього моменту ми працювали в готелях чи реколекційних центрах, які винаймали. Наприклад, у Гошівському монастирі ми зробили 11 заїздів. Загалом ми зробили 29 заїздів, в яких взяли участь понад 500 військових. В загальному через нас пройшли близько 1200 чоловік.

Центр розташований на ділянці, придбаній фондом у 2023 році. Спершу, каже Рожнов, був намір будувати цілком нове приміщення, але, оцінивши кошторис, прийняли рішення переробити стару хату, яка стояла на цій ділянці.
Нині площа центру складає близько 400 квадратних метрів, з 10 кімнатами та різноманітними приміщеннями для реабілітації, такими як масажний кабінет і кімната для психолога.
Облаштування простору обійшлося у майже шість мільйонів гривень. Наразі ще не всі роботи завершені Бійці, які проходитимуть тут реабілітацію, матимуть змогу долучитися до облаштування центру. Зокрема, під час найближчого заїзду планують спільно будувати камін та робити полички для книжок.
Ми будемо доформовувати простір. Простір сирий сам по собі, але нам просто нема коли чекати, – пояснює Володимир Рожнов.
За словами Рожнова, реабілітаційні програми включатимуть індивідуальні та групові заняття з психології та психотерапії, терапію через кераміку, іпотерапію, бізнес-коучинг.
У нас з 2015 року склалися загальні розпорядки. І дотепер вони майже не змінилися на диво. Команда не змінилася. Вона сформувалася теж у 2015 році і ми не розбіглися. Вона тільки поповнюється, – говорить Рожнов.

Ми будуємо цитадель опору для людей, яким складно

Кожен заїзд триватиме вісім днів і розрахований на групи до 25 осіб. Програми включатимуть як військових, так і їхні родини, що дозволить створити спільноту, яка зможе підтримати її членів.

Скопом реабілітація не робиться. Коли говорять, що за місяць реабілітували 400 чоловік у якомусь із реабілітаційних центрів, то ми можемо багато як це називати, але тільки не реабілітацією. Реабілітація робиться тільки малими групами. Найбільше, що ми бачили ефективним, це до 25 людей, – каже Володимир Рожнов. – Медична реабілітація має  свою специфіку і багато позитивних моментів. На жаль, реабілітація дуже довго триває. Ветерани матимуть складності, скоріше всього, від пів року до шести років. І ми змушені будемо їх вести якийсь час. І ми будуємо цю цитадель опору для того, щоби люди, яким складно, могли сюди прийти.

Фінансування реабілітаційного центру “Франко-ґражда” планується через різноманітні джерела. Центр має 16 офіційних спонсорів, з якими вже підписані меморандуми про співпрацю. Це включає підтримку від місцевих підприємств, які готові допомагати як фінансово, так і матеріально.

 100 друзів “Франко-ґражди” у тій чи в іншій мірі долучилися до збору коштів, відкриваючи власні банки для допомоги центру. Також “Франко-ґражда” отримала 150 тисяч гривень від “Теплого міста“, яке також надало менторську підтримку. Ці кошти були використані на оздоблення приміщення та закупівлю необхідного обладнання.

Рожнов додає, що наразі вже є підписані угоди з двома компаніями, які будуть надавати регулярну допомогу. Сподівається він і на подальшу підтримку від голови Івано-Франківської громади.

“Франко-ґражда” – простір, куди хочеться приїхати, де хочеться бути й набиратися сили

Андрій Левицький, який опікується ветеранським напрямком у “Теплому місті”, розповідає, що  проєкт “Франко-ґражда” був одним із учасників менторської програми “Теплого міста”, яка почалась на початку 2024 року.

Впродовж півроку ми підтримували цю організацію в плані інституційного розвитку, розвитку самої команди, навчали їх. Окрім 150 000 грн, ми надавали менторську підтримку, консультаційні послуги юриста, бухгалтера, маркетолога та фандрайзера, – говорить Андрій Левицький. – Також допомагали з написанням різноманітних заявок на те, щоб цей простір, власне, відбувся і щоб залучити більше для нього коштів. Окрім того, ми допомагали з роботою з бізнесом, тобто надавали певні контакти, допомагали формувати листи звернення, безпосередньо знайомили з підприємцями, які, власне, долучилися до творення цього простору.

Читайте також: У Порогах розчищали водоспад для майбутніх заїздів військових у «Франко-ґражді»

Левицький каже, проєкт “Франко-ґражда” не залишив його осторонь саме через людей, які його творять.  Каже, вони світяться теплом та щирістю, які передаватимуть хлопцям і дівчатам, що проходитимуть реабілітацію в центрі.

Ця атмосфера нагадує весілля в шатрі — всі приносять свої речі та допомагають, – розповідає Левицький. – Цей простір поступово наповнювався, щоби стати домашнім, теплим і щоб тут хотілося бути, щоб можна було відчувати себе тут як вдома. А вдома – це точно в теплі, а тепло асоціюється з каміном, тому тут центральним є камін. І, власне, тут багато чого такого, щоби це був простір, куди хочеться приїхати, де хочеться бути й де хочеться набиратися сили.

Читайте також: «Франко-опору» – 10 років. На Прикарпатті ветеранам повертають жагу до життя

Дружина полеглого захисника Сергія Батюка та одна з друзів “Франко-ґражди” Галина Батюк каже, з ініціативою Володимира Рожнова знайома з 2017 року. І вже тоді бачила як його команда та активності, які вони проводили, позитивно впливали на військових та ветеранів.
Поділившись інформацією з нашими любими родинами, багато хто відгукнувся і з радістю відкривали банки. Ми приїжджали сюди не багато разів, але кожного разу отримували щось нове, щось нове докладали, – говорить Галина Батюк. – Я дуже тішуся, що сьогодні є члени родин, які тут вперше. І сподіваюся, що ми зможемо більшою кількістю приїжджати, хоча б навіть на день. Тут таке місце благодатне, що сюди хочеться приїжджати.

“Їдь туди, там все буде добре”

Мама воїна 80 бригади Дениса Боярчука, який загинув 7 серпня цього року на Курщині, Валентина Стельмах розповідає, що її син воював з 2014 року. І саме реабілітаційні заїзди від “Франко-опору” допомогли йому повернутися в цивільне життя.

Після першого такого його заїзду я відчула серцем, що це місце, де люди жили ідеєю допомогти військовим вийти з того стану війни і відчути себе потрібними. Денис пройнявся цією ідеєю і вирішив бути не лише учасником,  а й допомагати іншим, – говорить Валентина Стельмах. – Коли почалося повномасштабне вторгнення він у складі 80 бригади пішов на війну. Всі зусилля були кинуті на допомогу війську. Але хлопці, які проходили реабілітацію, і Денис також, говорили Володі, що він має все-таки зайнятися цим напрямком, бо хлопцям треба кудись повертатися і проходити реабілітацію.

Долучилася до збору на облаштування реабілітаційного центру для військових «Франко-ґражда» і Валентина Стельмах. Вона передала на будівництво центру 1700 доларів, а це 70 210 гривень. Ці гроші мали піти на купівлю дрона для її сина. Денис Боярчук  загинув 7 серпня поблизу Юнаківки Сумської області. Йому було 37 років.

Перший заїзд розпочинається вже в цю суботу. Стежити за подіями у реабілітаційному центрі “Франко-ґражда” можна на сайті центру. Володимир Рожнов каже, що згодом для військових, яким потрібна реабілітація реєстраційні анкети і таким чином набиратимуть групи. Також потрапити можна буде через рекомендації побратимів. 

Набагато краще працює, коли ветеран присилає свого друга, свого побратима і говорить: Їдь туди, там все буде добре, – каже Рожнов

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.