Соціум

Як Франківськ на Париж рівняється. До кінця листопада франківська телевежа засвітиться

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Якщо погода сприятиме, то до кінця листопада найвища споруда Івано-Франківська – телевежа – засвітиться патріотичними кольорами. Цей проект вартує майже 600 тис.грн., які мають виділити з міського бюджету. Хоч за ці кошти можна облаштувати, наприклад, один двір у Франківську, але туристичне обличчя міста – важливіше, вважає Михайло Смушак, головний комунальник міста. То чи потрібна обласному центру така осяйна атракція?

В нічному Івано-Франківську вже підсвічуються головні архітектурні принади міста – Ратуша, Музей мистецтв Прикарпаття, корпус медуніверситету. А ще кілька років тому засвітили свою будівлю правоохоронці – на Сахарова, 15.

Скоро до цього списку додасться й телевежа. Ідея з її підсвіченням гуляє містом уже років десять. Її обговорювали і громадські активісти, і депутати, і навіть «Міськсвітло». Реалізація цього проекту вдалася лише тепер.

vezha (1)

Телевежа є найвищою спорудою в місті, її висота – 330 метрів. Її видно з різних боків, як заїздити до Франківська: з Тисменицького, з Галицького, Калуського чи Богородчанського.

Головний комунальник міста Михайло Смушак вважає, що це може бути неабияка туристична принада для міста. Тож у лютому цього року розпочалися роботи. У тернопільського ПП «Архелайт» замовили проект на підсвічення вежі та склали кошторис.

«Загальна вартість робіт і матеріалів – 597 тис.грн. з ПДВ, – розповідає Смушак. – Левову частку цієї суми становить освітлювальне обладнання, яке везуть із-за кордону, з гарантією, що воно служитиме три роки».

Зараз, говорить Михайло Смушак, відбуваються погодження з різними інстанціями.

«Перша – органи безпеки, – розповідає він. – Ми розуміємо, що якщо засвітиться такий великий об’єкт, то він буде проглядатися з різних куточків і з висоти. Треба убезпечитися, адже ми живемо в такий час, що всяке може бути. Треба погоджувати з аеропортом, аби не створити проблем для літаків. Наприклад, у нас був прецедент з цементно-шиферним заводом в Ямниці. Там один із об’єктів таки не дозволили засвітити».

Але зараз усі ці погоджувальні моменти – на завершальній стадії, стверджує Смушак. З дня на день візьмуться до монтажних робіт. Реалізовуватимуть проект аж три фірми. Якщо погода сприятиме, то монтаж мають завершити до 15 листопада, а вже до кінця місяця вежа мусить засвітитися.

Вона буде освітлюватися повністю – жовтим, червоним і синім, з відтінками. Чубок палатиме синьо-жовтим. Це поки один варіант освітлення, але кожного року він буде змінюватися – якщо знайдуть кошти на додаткове освітлення.

Наразі невідомо, в які години працюватиме освітлення та скільки електроенергії витрачатиметься. Після запуску вежу обслуговуватиме КП «Міськсвітло».

За словами Смушака, це не будуть великі витрати за елект­рику.

«Загалом Франківськ за рік витрачає на освітлення 1 млн. 400 тис. грн., – стверджує він. – Ще кілька тисяч додасться через телевежу».

Та напрошується питання, чи в місті це нагальна потреба, яку треба зробити?

«Ми кажемо, що однією зі стратегій розвитку міста є розвиток туризму, – пояснює Михайло Смушак. – Що може привабити в Івано-Франківську туриста? Ратуша? Таких багато. Драмтеатр? Типовий в архітектурі. Хіба декілька старих будинків будуть цікавими, Бастіон і, можливо, зараз буде палац Потоцьких. Все. Телевежа стане ще однією родзинкою. Всі знають Париж – через Ейфелеву вежу. І ми хочемо рівнятися на Париж. Це та родзинка, яка не коштує дуже дорого. Для міського бюджету – це відносна сума. За ці гроші можна зробити один двір. Я розумію, що для мешканців того двору це важливіше. Але якщо підходити системно, стратегічно, то зрозуміло, є такі речі, які треба робити».

Також Смушак поділився наступними проектами, які популяризуватимуть туризм у Франківську, – облагородження озера в Пасічній та ремонт вулиці Кривої – у центрі міста з автентичною архітектурою.

vezha (2)

Думки вголос

Роман Водвуд, франківець, активіст:

«Якщо місто хоче, то прошу дуже, але я вважаю, що на сьогодні це – марна трата грошей. Під час війни та кризи освічувати ратушу – поза моїм сприйняттям. Крім того, у той час, коли більшість старих будинків у місті потребують ремонту, коли люди по 50 грн. збирають солдатам на тепловізори й лікування… Це безглуздо!».

Ольга Пошелюжна, франківчанка, блогерка:

«Насправді – це дуже добре, що почали думати про обличчя міста, його вигляд та «фішки», що будуть привабливими та цікавими як для туристів, так і для його мешканців. Втім, думаю, основна проб­лема полягає не в доцільності чи недоцільності втілення цього проекту в життя, а в його невчасності. Щоб зробити Івано-Франківськ візуально привабливішим, варто починати не з освітлення телевежі, а з ремонту доріг, облагородження парків, переобладнання жахливих вивісок у центрі міста і т. д.».

Фото: typical.if.ua

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.