У селі Зелене Верховинського району говорять про розширення національного природного парку “Верховинський”. Верховині
Розширення дасть змогу зберегти праліс та отримати додаткові надходження у бюджет сільради. Однак мешканці бояться, що після того, як ліс стане заповідною зоною – вони не зможуть ним користуватися. верховині
Що зміниться, коли ліс стане парком і якої думки про це місцева влада – дізнавався “Репортер“.
Про розширення заговорили ще у червні. Таку ініціативу першими запропонувало Українське товариство охорони птахів.
Розширити Верховинський парк планують до території Карпатського парку та кордонів з Румунією, утворивши спільний міжнародний природоохоронний комплекс. До нього ввійде увесь ліс, що знаходиться вище 1100 метрів над рівнем моря, бо це праліс, його рубати не можна. Це допоможе зберегти басейн Чорного Черемошу та ліси, які знаходяться в цих межах.
Читайте Андрій Мельничук проти “Верховинської народної республіки”
Зараз право на користування цими територіями має держлісгосп, проте рубати дерева у пралісі вони все одно не можуть. Від загальної кількості лісу можна експлуатувати лише 8%, парк готовий залишити їх лісгоспу.
“Природа сама створила заповідник, нам лишається лише його підтримати, – каже заступник керівника проекту “Збереження карпатських пралісів” Олександр Киселюк. – Це не означає, що люди не зможуть вести тут господарку. Ті, хто збирає гриби, якоди, випасає худобу – будуть і далі це робити. Різниця лише в тому, що в заповідній зоні не можна рубати дерев”.
Заступник голови районної ради Верховини Іван Маківничук каже, люди, які мають вплив і використовують ліс для рубки – іншого використання для лісу не бачать. А громада не хоче віддавати ліс парку, бо боїться, що не зможе використовувати ресурси взагалі.
“Наш район на 80% покритий лісом, мо живемо за рахунок цього. Люди і будують з лісу, і огороджують ним, і опалюють, – говорить Маківничук. – А створення парку дає 300 грн за гектар – а це 2,5 млн грн у бюджет. Від збереження природи село Зелене, територію якого хочуть віддати парку, матиме гроші. Можливо це вплине на думку мешканців”.
Голова Зеленської сільської ради Володимир Феркаляк говорить, люди з села бояться… Хоча, за його словами, для села зміни підуть тільки на користь. Зараз бюджет сільської ради – 1,4 млн грн, а після утворення парку село отримуватиме додатково 2,5 млн грн земельного податку на рік.
Читайте Через сміття на Верховинщині назріває екологічне лихо (ВІДЕО)
Феркаляк розказує, на ці гроші планує у першу чергу побудувати спортзал у школі, дитсдок, закупити сміттєві баки.
“Я за розширення, – каже голова сільради, – але маю враховувати інтереси громади. Головне – щоб людям не було погано”.
За словами Володимира Феркаляка не втратяться і робочі місця, бо ліс, який не буде територією парку, можна рубати – а у селі є п’ять пилорам.
Мешканка села Зелене пані Анна зізнається, що не довіряє цим змінам.
“От буде ліс відноситись до парку, а люди як? Там пасовиська, полонини. Аби не було так, що не дадуть збирати ягоди і гриби. Бо хто зна, як воно буде”, – зізнається пані Анна.
Поки остаточно не вирішили, яка доля чекає на ліс. Керівники проекту “Збереження карпатських пралісів” шукають діалогу з лісгоспом та громадою. До кінця липня очікується засідання робочої групи з погодження розширення території нацпарку «Верховинський».
Comments are closed.