Соціум

Прикарпатські енергетики готуються до прильоту лелек – встановили 32 платформи для гнізд

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

19 березня – день прильоту лелек. До прильоту буськів прикарпатські енергетики приготувалися заздалегідь – вже встановили 32 спеціальні платформи для гнізд на опорах електроліній, ще 4 у черзі, пише Репортер з посиланням на пресслужбу “Прикарпаттяобленерго”.

Бузькове село, Блюдники, лелек, енергетики

Реконструкція лелечих домівок відбувається у рамках природоохоронної програми зі збереження біорізноманіття «Лелека», яка  запроваджена в «Прикарпаттяобленерго» ще у 2011 році.

За цей проміжок часу було вироблено і встановлено 771 конструкцію. Рекордсменом з кількості оновлених лелечих гнізд, 165 одиниць,  є  філія «Східна», яка працює на території Снятинської, Городенківської та Тлумацької громад.

Гнізда на опорах становлять загрозу і для лелек, і для надійного енергопостачання регіону, – розповідає Ксенія Чупа, інженер з навколишнього середовища «Прикарпаттяобленерго». – Молоді птахи, вилітаючи з гнізд, часто травмуються від зіткнення з електролініями. Наслідком цього є смерть або каліцтво птахів, замикання в електромережі, обриви ліній електропередавання та збої в електропостачанні.

Бузькове село, Блюдники, лелек, енергетики

Сьогодні в Україні близько 30% гнізд лелек розташовані на опорах. Кількість гнізд на електроопорах з року у рік зростає. Причиною цього є заміна дахового покриття людських будівель та зручність опор.

Цікаво, що на Прикарпатті є село, де зафіксовано чи не найбільше лелечих гнізд. Бузькове село у Блюдниках Галицької громади.

Щоб захистити ізолятори від забруднення птахами, на повітряних лініях 35-110 кВ енергетики встановлюють протиптахові ковпаки. А лелечі гнізда на опорах розподільчих ліній електропередавання (0,4 кВ) підносять на спеціальні металеві платформи, що знижує сметрність серед птахів і зменшує економічні втрати. У такий спосіб енергетики долучаються до збереження лелек, які занесені до Червоної книги.  А ще вірять, що з прильотом лелек, згине ворожа нечисть, розправить вільні крила ненька Україна, запанує мир на  українській землі!

Бузькове село, Блюдники, лелек, енергетики
Бузькове село у Блюдниках

Довідково: В Україну щороку повертаються 25 тисяч лелек. Чисельність світової популяції білого лелеки оцінюється в 230 тисяч пар, при чому більше 30 тисяч пар – в Україні. Найбільше їх живе на заході (крім високогір’я Карпат) та на півночі країни.

Вважається, що лелече гніздо на подвір’ї приносить щастя, удачу та добробут. Лелека — один із символів України.

Читайте також: GIG Shop – волонтерська крамничка, яка перетворює мистецтво у дрони й авто

Бузькове село, Блюдники, лелек, енергетики

Народні прикмети:

  • Рано бузько прилетів — буде тепле літо.
  • Лелека починає непокоїтися — на погану погоду.
  • Активно тріщить увечері дзьобом — завтра буде сонячний день.
  • Стоїть на одній нозі — значить треба чекати похолодання.
  • Перед тим, як здійметься вітер, лелеки довго кружляють біля своїх гнізд.
  • Заклекотали лелеки в гнізді — час садити цибулю
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.