Соціум

Перевізники воюють із владою

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

На початку листопада в Івано-Франківську відбулися перші конкурси на міські автобусні маршрути. Звісно, хтось програв. Відтак, почалися звернення до влади, депутатів, прокуратури. Як того можна було сподіватися, знайшлася купа порушень у законодавстві. Все призупинили. А наступні конкурси перенесли на невизначений термін.

Арифметика порушень

Нині в місті маємо 270 автобусів і 120 підприємців, які займаються перевезенням. Більшість перевізників вже давно вимагають провести заплановані конкурси. Міська влада намагається їх заспокоїти, мовляв, від незаконності конкурсів постраждають усі. Бо порушення були ґрунтовні.

Перше – за законом, інформацію про конкурс треба було перед тим оприлюднити у ЗМІ, щоб можна було обговорити питання, надати пропозиції й зауваження.

Цього не було. Друге – на кожен маршрут і рейс треба проводити окремий конкурс. Це теж опустили. Третє – рішення конкурсного комітету має затверджувати виконком. У нашому випадку інформацію про переможців підписував тільки міський голова Віктор Анушкевичус. Четверте – всі документи на конкурс мають подаватися у закритих конвертах. А перевізники робили це у папочках на зав’язках. Такий факт нині можна трактувати по-різному. З одного боку: а що тут такого? А з іншого – незапаковані документи, як вважає директор ПП «Станіслав-Транс» Ярослав Костів, надавали можливість представникам конкурсного комітету «ознайомитися з пропозиціями та учасниками конкурсу і через корупційні схеми надати можливість деяким «наближеним» конкурсантам уточнити свої пропозиції». І п’яте – до конкурсу були допущені перевізники, які мають договори до 2012-2014 року і не мають достатньої кількості транспорту для участі в конкурсі по інших маршрутах. Тобто, захотіли їздити на кращих маршрутах, що могло призвести до перерозподілу. А що би було з тими маршрутами, де вони мають їздити до 2014 року, нині сказати важко.

Крім того, з’ясувалося, що фактично кожен перевізник економить на працевлаштуванні своїх людей. А деякі, взагалі, нікого не оформляли, хоча закон вимагає – три водія на кожну машину. Так, понад 300 шоферів працюють без документів. Усе це, як ми розуміємо, надходження до бюджету…

Три шляхи

Однак, більшість перевізників влаштовує та ситуація, яка була. А деякі вже начебто виграли конкурс, відтак вони не хочуть змагатися знову. Порушення вони вважають несуттєвими. Проте, за словами першого заступника мера Зіновія Фітеля, влада зобов’язана виявити порушення та втрутитись, якщо вони є.

Відтак, на кількох обговореннях представників влади та опозиції намалювалося кілька варіантів розгортання подій. Перший – влада таки проводить незаконні конкурси, а потім усі йдуть до прокуратури. Другий – конкурс переносять на кілька місяців, а за цей час всі приводять документи до ладу. І третій – конкурс відкладають на рік і прив’язують його вже до зміни схеми руху.

Правда, це питання наразі є доволі складним і дорогим. «Кілька років тому, – каже Фітель, – реалізація цієї програми коштувала 3,5 млн. грн. Крім того, що треба грошей, то ще треба приблизно рік, щоб освоїти ці кошти. То що ми – на рік зависнемо?».

Без політики не обійшлося

До речі, вся ця історія почалася з того, що депутат-свободівець Роман Харук дав депутатський запит і поставив під сумнів законність конкурсу. В результаті перевізники заговорили про те, що Харук захотів на місце начальника міського відділу транспорту та зв’язку Ігоря Гнатіва. Роман Харук, як зрештою і багато інших свободівців, цю інформацію відкидають. Кажуть, цього не буде.

Сам Ігор Гнатів впевнений, що конкурс пройшов чесно. «Жоден член конкурсного комітету не може вплинути на рішення, – каже він. – Тому, вважаю, ситуація роздута ні з чого. Звісно, що в будь-якому конкурсі будуть незадоволені. Але тоді треба просто звертатися до суду».

А свободівці, у свою чергу, намагаються вивести з проб­леми політичну складову. Так, за словами члена виконкому від «Свободи» Руслана Руска, розглянути це питання на виконкомі ініціювала депутатська комісія, у складі якої є представники різних політичних сил. Проте, каже Руско, «Свобода» усвідомлює відповідальність за прийняті рішення, тому кожне з них вони  вивчатимуть з точки зору законності та користі для громади.

«Ми є більшістю, і зрозуміло, що кожне питання будемо аналізувати, щоб приймати законні та потрібні рішення, – говорить Руско. – Ми підняли питання про непрозорість і незаконність конкурсу. І зробили правильно».

І останнє: у вівторок Зіновій Фітель сказав, що підтримує варіант продовження дії договорів перевізникам на кілька місяців, щоб довести усе до пуття. Мовляв, угоди це дозволяють. Утім, перевізники наполягають на негайному закінченні конкурсу. Саме це питання, скоріше за все, і розглядатимуть на найближчому виконкомі.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.