Соціум

Парк шукає ґазду. Конкурсна комісія Мінекології не змогла обрати нового директора НПП «Гуцульщина»

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Минулого тижня в міністерстві екології та природних ресурсів відбувся конкурс на посаду керівника національного природного парку «Гуцульщина». Після тригодинної співбесіди конкурсна комісія так і не змогла визначитися, кому надати перевагу – в.о. директора Василю Пророчуку чи депутату Пістинської сільради, лісничому Кутського лісгоспу Петру Пліхтяку.

1 (2)
«Санітарні» рубки лісу в НПП «Гуцульщина», які активісти показали міністру Семераку

Створювали для збереження

НПП «Гуцульщина» створений у 2002 році указом Президента України. В Мінекології кажуть, це єдиний в Україні парк, появу якого ініціювали місцеві мешканці та влада. У підпорядкуванні парку – понад 32 тис. га землі, з яких понад 7 тис. га надані в постійне користування, а решта – включені без вилучення у землекористувачів. Парк створювався для збереження карпатських букових пралісів, рослинного та тваринного різноманіття, а також розвитку туризму. Однак із реалізацією декларованих на папері завдань не все так просто.

Про проблеми в парку, зокрема масову вирубку лісів, йшлося вже давно. Лише за останній рік у прокуратурі розпочали сім кримінальних провад­жень щодо діяльності парку та його працівників, а навесні СБУ та екоінспекція виявили незаконних рубок на понад 400 тис. грн.

Нових обертів це все набуло у травні, коли до «Гуцульщини» приїхав міністр екології Остап Семерак. Тоді місцевим вдалося показати чиновнику місця вирубки буку. Активісти кажуть, в парку під егідою дирекції, під виглядом санітарних рубок сухостою, масово ріжуть здорові дерева. Вражений побаченим Семерак пообіцяв відкритий конкурс на посаду керівника парку. В березні у незмінного протягом 14 років директора Василя Пророчука закінчився термін договору, до призначення нового очільника він працює в якості виконуючого обов’язки.

«Парк робився на коліні, щоб дерибанити землі. У 2003 році вони зрізали більше лісу, ніж рубав лісгосп, – розповідає «Репортеру» активіст Андрій Ониськів. – Тому й почалася соціальна напруга. Сама ідея національного парку була зведена нанівець і сплюндрована. Щоб ви зрозуміли, 95 % грошей парк дає із заготівлі деревини. Вирубали за 14 років понад 100 тис. кубів деревини. Навіщо нам другий лісгосп?».

Засідання конкурсної комісії в Мінекології. Василь Пророчук презентує план розвитку парку
Засідання конкурсної комісії в Мінекології. Василь Пророчук презентує план розвитку парку

Тільки не Пророчук!

Наприкінці травня в Мінекології розпочали конкурс. Свої кандидатури подали лише двоє – депутат Пістинської сільради і лісничий ДП «Кутське лісове господарство» Петро Пліхтяк і Василь Пророчук.

18 серпня під стіни Мінекології приїхали косівські активісти, а в стінах установи відбулася співбесіда з конкурсантами.

Косівчани кажуть, приїхали з трьома конкретними вимогами. Перша – зустріч з Семераком через зафіксовану напередодні суцільну санітарну рубку в парку для прокладення лінії електропередач. Друга – не допустити до обрання директором парку Пророчука, третя – проведення чесного конкурсу.

За даними активістів, за час роботи в парку Пророчук із зарплатнею в 5 тис. грн. побудував чималі маєтки, прилаштував синів у деревообробний бізнес, а також долучився до фінансування фірми 75-річної тещі зі стартовим капіталом у 500 тис. доларів.

«Я очолив парк з моменту його створення. Ще коли не було нічого – ні печатки, ні ручки. З 2004 року йде війна проти парку, проти мене, – заявив комісії в Мінекології Василь Пророчук. – І хто воює? Лісокради, землекради й ті, хто має гроші».

Чоловік підтверджує, 95 % фінансових надходжень парк отримує від реалізації деревини. Однак, каже, рубають сухі, а не здорові дерева.

«Рубки відводять певні спеціалісти. І те, що говорять і показують, то є блеф, – стверджує Пророчук. – Так, є пару штук сироростучих дерев, це допускається. Але на це є відповідна комісія – лісопатологи, які йдуть, вилучають. А те, що показують…У нас були сотні перевірок. Мають розібратися правоохоронні органи. А як Пророчук винуватий, то – наручники і в тюрму».

Незаконні рубки та порушення, які виявляє екоінспекція, за словами директора, справа рук активістів. Каже, самі ж рубають, а потім фіксують як порушення.

«Я маєтки маю. І цього не встидаюся, – говорить директор парку. – Я не є злодій. В мене були сотні перевірок… У мене 40 років стажу. В Косові немає такого сувеніра, щоб я не робив. Я за Союзу п’ять разів їздив з яблуками до Росії. Я не бідна людина».

За його словами, будинки звели ще у 1980-х. Що сини займаються деревообробним бізнесом – також не приховує, та запевняє, що на роботу парку це не впливає.

Усі заяви активістів, наголошує Пророчук, це спроби активістів дискредитувати його та діяльність парку. Натомість каже, Петра Пліхтяка взагалі не мали допускати до конкурсу, бо той причетний до незаконних рубок у Кутському лісгоспі, а також брав участь у спробі рейдерського захоплення комплексу «Маєток Святого Миколая», що діє на території парку.

Сам Пліхтяк говорить, що не має особистого конфлікту з Пророчуком, але має претензії до його діяльності в парку.

«Він голова парку і голова служби охорони, й він відповідає за незаконну вирубку, – каже Петро Пліхтяк. – Я представник місцевого самоврядування, маю чітку громадську позицію. При тому, що я на державній роботі постійно піддаюся критиці, перевіркам, я відкрито говорю про те, що проводяться зловживання і про це є докази».

Наша пісня гарна й нова…

Після тригодинної співбесіди з конкурсантами комісія так і не змогла визначитися. Три голоси отримав Пророчук, два – Пліхтяк, а шестеро членів комісії проголосували за проведення нового конкурсу. Відтак комісія вирішила провести новий конкурс.

Заслухавши рішення, Василь Пророчук заявив, що пише заяву на звільнення і в новому конкурсі участі не візьме. Однак активісти не поспішають радіти.

«Це вже його сьома заява. Це фількіна грамота, – говорить Андрій Ониськів. – Завтра він скаже, що міністр попросив його, бо він цінний працівник і він змушений залишитися… Комісія хоче побудувати «Гуцульщину» в кабінетах, незважаючи на побажання громад. Будемо звертатися до Європарламенту, ОБСЄ. Будемо боротися».

«Репортеру» Пророчук повідомив, що конкурс відбувся незаконно, а від рішення піти з посади він не відмовляється.

«Я брати участь в цих аферах не буду, – каже він. – Дуже радий, що все так сталося, що мене звільнили від цього бруду. Заяву написав, але не прийняли. Я відправив листом на міністра. Якщо підпише, то добре, не підпише – два тижні відробив і маю чим займатися».

Чи приймуть заяву Пророчука в Мін­екології та хто очолюватиме парк до наступного конкурсу, який запланували на вересень, наразі невідомо. Так само, на жаль, невідомо, хто й коли відповість за незаконні вирубки.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.