Соціум

Місто просить простору

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Вічні затори та загазованість змусили франківську владу ще у 2002 році задуматися про зміну схеми організації дорожнього руху. Про це багато думали-казали, трохи рухалися, впиралися в кошти і щороку відкладали «на потім». Нині в місті знову згадали про впровадження нової схеми руху. Кажуть, треба міняти, бо гірше нема куди. А от, чи поміняють, і головне – коли? – уже питання.

Маршрутне лобі

Кілька років тому міська влада замовила у львівському інституті «Містопроект» комплексну схему організації дорож­нього руху. Оскільки «ввечері гроші, а зранку стільці», то проект інститут віддавав після оплати. Івано-Франківськ по-трохи щось платив, а інститут по трохи щось робив. У 2008 році місто платити перестало, тож схему не доробили. Як пригадує перший заступник міського голови Зіновій Фітель, оплачували поетапно і заплатили приблизно 300-400 тис. грн.

Член виконкому Олег Гаркот вважає, що причиною припинення фінансування стала комусь невигідна зміна маршрутної сітки. «Розуміючи, що нова схема для організації руху є необхідною, – каже він, – ми поцікавилися проблемою та побачили, що в неї не вписується нинішня маршрутна сітка. Що й стало, на наш погляд, причиною недофінансування проекту».

Отже, продовжує Гаркот, хтось хотів залишити стару сітку з великою кількістю маршрутів, щоб провести запланований на 2010 рік конкурс. Мовляв, якби почалося впровадження нової схеми руху, то частина маршрутів би просто відпала. А це невигідно перевізникам…

Глупство і дикість

За словами депутата міської ради Володимира Колковського, нову схему руху треба поділити на три етапи. Перший – найголовніший, це впровадження першого центрального кільця. Тут передбачається односторонній рух по кільцю Січових Стрільців-Франка-Василіянок-Дністровська-Новгородська-Пилипа Орлика-Січових Стрільців. А середину кільця зробити пішохідною зоною.

«Зараз якщо на слух це сприйняти, то виглядає воно глупством і дикістю, бо ми звикли до іншого, – зазначає Колковський. – Але якщо уважно подивитись, наприклад, на перехрестя Січових Стрільців-Мельника-Франка чи Новгородська-Галицька-Дністровська, то видно, що це дуже розвантажить центр міста».

Впровадження першого кільця, каже Колковський, орієнтовно має коштувати 4 млн. грн. І почнеться воно із проектування світлофорів (тривалість – три місяці, ціна – 300 тис. грн.), далі – розробка та встановлення знаків, ще пізніше – зміна конструкції деяких шляхопроводів (тобто підрізати чи доточити тротуар).

«Ще є одна дуже добра ідея – це регулювання роботи світлофорів з пульта керування, – каже Колковський. – Це дало би змогу збалансувати рух транспорту чи пішоходів на перехрестях».

Оптимістично налаштований Колковський прогнозує, що перше кільце буде впроваджене в дію уже до кінця наступного року. А у 2012-му запустять друге і третє кільце. Там зміни будуть не такими глобальними, але суттєвими. Адже на вулицях, близьких до центру – наприклад, Лепкого – теж пропонується односторонній напрямок руху.

Проте, як говорить Олег Гаркот, схема руху може передбачати напрямок громадського транспорту у зворотний бік. «Це нормальна європейська практика, – каже він, – коли виділена лінія тільки на громадський транспорт. У нас в місті є один такий випадок, це шматочок вулиці Січових Стрільців від Коновальця до Мельника». До речі, складність другого кільця полягає і в тому, що дорогу від Північного до Південного бульвару ще треба добудувати. Коштуватиме це міському бюджету 8 млн. грн.

А про розвантаженість деяких перехресть ще говорити і говорити (Наприклад, Вовчинецька-Деповська-Сагайдачного, Галицька-Пасічна-Тролейбусна тощо). Відтак, нині вивчаються та обговорюються варіанти. Є гарні пропозиції, каже депутат Колковський, але зараз шукають дешевше.

До Європи?

Слід нагадати, що вже не перший рік говорять і про будівництво підземних або багаторівневих паркінгів. Правда, дотепер вони жодному інвесторові не були вигідні, бо ніхто не слідкує, де яке авто зупинилося, мало кого штрафують. А от якщо в центрі заборонити рух, то питання стане актуальним.

А із серії поки що нереальних ідей Олег Гаркот озвучує впровадження в життя проекту «вимінного паркінгу». Тобто під’їжджаєш до кільця, залишаєш авто, береш ровер і ним пересуваєшся по центру. За оренду велосипеда не платиш – тільки за паркінг.

Альтернативою забороні руху в центрі називають плату за в’їзд у центральне кільце. Кажуть, це має бути дорого. Наприклад, абонемент на місяць може коштувати до 2 тис. грн.

Отже ідей достатньо. А головне, як завжди, знайти кошти. І – до роботи.

P.S. У вівторок на виконкомі було прийнято рішення продов­жити проведення конкурсу на маршрутні перевезення. Правда, для цього спершу прийняли деякі правки. Перше – члени виконкому, депутати з профільної комісії та працівники податкової зможуть спостерігати за проведенням конкурсу. Друге – після перемоги на конкурсі, але до моменту підписання угоди із міськвиконкомом, перевізники мають оформити ту кількість працівників, яка потрібна їм згідно з законом (нині майже кожен оформляє менше). І третє – прописати в договорі з перевіз­ником можливість корегування маршрутів після впровадження нової схеми руху.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.