Соціум

Максим Карпаш: Що таке «зроби сам» у багатоповерхівці

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Суботній ранок на 25 листопада позначився масовою атакою рашистів із понад 70 шахедів. Зрозуміло, що вивчають наш захист. Серйозних ракетних обстрілів давно не було – назбирують для нових атак. Скоріш за все, битимуть по енергетичній інфраструктурі, пише Максим Карпаш у Репортері.

Карпаш новини Івано-Франківська

Ми вже краще підготовлені до цих ударів, правда, більше психологічно. Вже навчились використовувати резервне живлення у вигляді генераторів, павербанків, батарейок, сонячних станцій і т.д. Але технічно ми входимо в новий сезон у значно гіршому стані – генеруючі потужності таки пошкоджені, а споживання не скоротилося взагалі. Якщо справитись з генерацією ми не в силі, то зі споживанням – цілком.

Читайте Максим Карпаш: Лист святому Миколаю 2023

Практично у кожній багатоповерхівці маємо приблизно такий розподіл (баланс) енергії на різні потреби. 55% витрачається на опалення, 15% – гаряче водопостачання, 3% – освітлення місць загального користування, решта 27% – споживання енергії у квартирах. В індивідуальних будинках розподіл буде приблизно схожий.

То що варто зробити у багатоповерхівці, аби зекономити?

  • Встановити прилад обліку теплової енергії для будівель з централізованим теплопостачанням, якщо його ще нема. Без належного обліку почати економити взагалі неможливо. Окупність – до року.
  • Можна встановити й налаштувати індивідуальний теплопункт з погодним регулюванням. Це основа всіх подальших дій у плані енергоефективності. Окупність – в межах 1-2 років.
  • Відремонтувати й утеплити трубопроводи в неопалювальних приміщеннях: підвал, горище, технічні поверхи. Це мешканці можуть зробити самостійно, з мінімальними витратами. Мало того, це особливо актуально для тих будинків, які віддалені від котелень. Окупність – до 8 років.
  • Встановити систему моніторингу енергоспоживання та забезпечення ефективної роботи системи опалення. Це може бути реалізовано у вигляді елементарного щоденного записування показників споживання та є інструментом справедливого обліку для кожної квартири. Окупність – в межах 3,5 року.
  • Замінити лампи розжарювання на LED, бажано з датчиками руху. Коридорні стояки у багатоповерхівках у нас світяться ночами, і так не годиться. Окупність – 2-3 роки.
  • Замінити двері й вікна в місцях загального користування. Це відносно недорогі заходи, які очевидно покращують якість життя мешканців, а також не дозволять системам опалення та водопостачання замерзнути під час кількагодинних відключень. Окупність – до 6-7 років.

Читайте Максим Карпаш: Пропаганда – як навчання, тільки простіше

Застосування такого не надто коштовного комплексу заходів дозволить досягти економії у межах 30-35%. Доведено значною кількістю ОСББ в Україні за останні роки. Звісно, не всі заходи треба реалізувати одночасно. Але це цілком під силу більшості українців. Подані терміни окупності вкладень є дещо завищеними, адже ціни на енергоносії у нас для приватних домогосподарств є дотованими, і точно будуть зростати.

Як адепт «зеленої» енергетики спеціально не наголошую на встановленні систем відновлювальної енергетики. Адже там більші строки окупності та вищі початкові капіталовкладення.

Моя рекомендація – вже почати домовлятися з сусідами для вирішення спільних проблем та загроз.

Максим Карпаш, професор Університету Короля Данила

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.