Соціум

Харчування дорожчає і в школах, і в садках

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Минулого тижня на сайті виконавчого комітету Франківської міськради з’явилося повідомлення про майбутнє подорожчання вартості харчування дітей у садках – для прикладу, у дошкільних групах воно зросте з 16 до 25 грн. Там же йшлося про те, що це питання обговорювалося на зустрічі з головами батьківських комітетів садків і вони «майже одноголосно» погодилися з новою ціною.

sadochok3

Разом з тим у соцмережах піднялася ціла хвиля обурення.

«Чому з батьками не порадилися, знову зібралася пара голів і вирішили за всіх. От вони хай і платять за наших дітей», – пишуть одні мами.

«Мені за двох дітей тепер тисячу в місць платити?» – з розпачем рахують інші.

При тому більшість ще й сумнівається, що те подорожчання якось вплине на якісь харчування.

Ми попросили міське управління освіти прояснити ситуацію. Начальник Наталія Микула каже, що подорожчання просто мусить бути, бо востаннє вартість змінювалася у 2011, тоді ж для ясельних груп заклали ціну у 10,50, а для дошкільних – 16 грн. А ціни на продукти добряче зросли. Це перша причина. Друга – відбулися зміни у законі «Про дошкільну освіту». Якщо раніше батьки платили 50 % вартості, а 50 % міський бюджет (відповідно 5,5 і 8 грн), то тепер у законі написано, що батьки мають платити не менше 60 %.

«Зараз ми готуємося до нового бюд­жетного року, формуємо проект бюджету, і нам треба закласти суму, яку ми просимо на харчування у садках, – пояснює вона. – Наш планово-економічний відділ порахував, що це 10 916 тис. грн. А оскільки тут задіяні і гроші батьків, ми вирішили запросити голів батьківських комітетів і порадитися з ними».

sadochok2

Зустріч відбулася 23 листопада і прийшли на неї 25 голів батьківських комітетів. Микула запевняє, самі освітяни прийшли з пропозицією 15 грн. для ясельної групи і 20 для дошкільної.

«Ми підготували для них мультимедійний показ, показали всі нормативні документи, як формується ціна – про норми харчування у кожній групі і скільки це коштує за цінами, які є на 1 листопада.

Всі ціни ми беремо за висновками торгово-промислової палати. На кожен продукт є цінова довідка. Показали таблицю по росту цін. От, наприклад, що м’ясо яловиче 10 січня 2014 року коштувало 54,50 коп. за кіло, а 5 листопада 2015-92,50 коп. І так по всіх продуктах. Хоча батьки самі ходять по магазинах і це все бачать».

На зборах, запевняє, слухали кожного з голів батьківських комітетів, і люди пропонували різні ціни. Найбільша, яка прозвучала, – це 35 грн. Врешті зійшлися на 20 і 25 грн., що на 5 грн. дорожче, ніж планували освітяни. Микула каже, батьки зійшлися на тому, що їм подали ціни на продукти за листопад, а якими вони будуть вже у січні, ніхто не знає. Тож краще орієнтуватися на більше. За це проголосували 21 голова батьківського комітету. Ще четверо віддали голоси за ціни у 15 і 20 грн. відповідно.

Тепер рішення має пройти сесію міської ради. Якщо депутати погодяться, то за триразове харчування малюка в ясельній групі батькам треба буде платити – 12 грн. на день, а 8 грн. дасть міський бюджет, у дошкільній відповідно – 15 грн. з батьків і ще 10 грн. піде з бюджету. Це якщо говорити, що батьки платитимуть саме 60 %, у законі написано «не менше», а отже може бути і більше. В Коломиї, для прикладу, депутати проголосували за 70 %, а у Києві батьки платять всі 90 %.

Про те, що батьки обурюються, мовляв, не всіх спитали, то Микула запевняє, повідомлення, що збираються обговорювати підняття вартості, було розміщено на сайті управління. Тим більше просили голів комітетів обговорити це все у своїх садках, і ті запевнили, що обговорювали.

Щодо того, чи від росту ціни зміниться якість, то це батьків цікавило чи не найбільше, – розповідає Микула.

«Я кажу, тут треба працювати всім разом, ви, як учасники навчального процесу, маєте право контролювати якість, – переконує вона. – От без попередження прийшли зранку на кухню і дивитеся на меню, скільки продуктів закладено. Це можна час від часу робити. І тоді кухар буде знати про таку можливість. А від того, що будете лиш на вулиці говорити «як погано годують», нічого не зміниться».

 

sadochok1Логічно, що у новому бюджеті має бути закладена і більша ціна на харчування школярів. Щоправда, батьків до обговорення цього питання не задіювали, адже ідеться тут не про їхні гроші. Бо ж згідно з законом, учні 1-4 класів, а також діти пільгових категорій їдять у школі безкоштовно. Гроші на це ідуть з державної освітньої субвенції і з міського бюджету.

«Київ нам довів цифру у 16 255 тис. грн. плюс 651 тис. грн. буде доплачувати міський бюджет, – пояснює Микула. – Бо, на жаль, на рівні держави діти учасників АТО не звільнені від плати за харчування у школах. А у нас таких 522, от саме за них і платитиме міська казна».

Тож якщо зараз одноразове гаряче харчування у школах вартує 8 грн. на дитину, то на 2016 рік освітяни планують закласти 10 грн. – для дітей від 6 до 10 років та 12 грн. – від 10 років і старше.

Якщо міськрада прийме це рішення, то саме на такі суми будуть проведені тендери на харчування. До слова, проводять їх саме на бюджетний, а не навчальний рік.

В управлінні освіти кажуть, вартість харчування для школярів теж розраховували за нормами, але заразом з тим мусили підлаштовуватися під освітню субвенцію. «Бо ми могли б і 20 грн. написати, але що з того? – каже Наталія Микула. – От у нас потреба на освіту міста на 2016 рік 264 487 700 грн., це аби батьки не носили туалетний папір, не скидалися на ремонти і так далі. А нам Мінфін довів цифру 216 569 800 грн. Різниця майже 50 мільйонів. І на чиї плечі лягає та сума?».

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.