Соціум

Халяви вже не буде

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Тисменичани за останні півроку двічі ледь не втратили можливість набирати воду з крану. Адже Тисмениця купує воду в івано-франківського КП «Водоекотехпром» і, починаючи з 2005 року, більше боргує, ніж платить. Щороку борг зростає, нині він уже становить 1,3 млн. грн.

«Водоекотехпром» миритися з цим не бажає. Відтак, час від часу погрожує відключенням. Цього разу від припинення послуги тисменичан врятували… вибори.

Вода приходить «зліва»

За словами заступника голови Тисменицької РДА Ігоря Овчара, районна влада не має впливу на місцеве самоврядування. Проте, про успіхи чи невдачі міста їх питають щоразу. Ще у 2004 році голова РДА Володимир Семенів виступав з ідеєю передати на баланс «Водоекотехпрому» Тисменицьке водоканалізаційне господарство. Мовляв, питання проблемне, а борговий ком тягнув донизу показники всього району. Проте, сталося так, що тисменицька влада тоді дещо помінялася в обличчях, а ідея заглухла.

Зрештою, району воно й так мало би стосуватися лише по-друге. Адже спершу це проблема міста. Однак, можна припустити, що для мера, який обирається людьми, питання боргів району не дуже хвилююче. Бо для місцевого самоврядування – головне, аби було добре людям (виборцям). А для багатьох тисменичан ця ситуація була вигідною.

Основна проблема – це 70% втрат води. У Тисмениці ж сталося так, що втрати – це не лише неякісні мережі, як ми вже звикли думати, але й нелегальні врізки. Таких багато – про це говорять усі. Але ніхто достоту не може сказати, скільки тих врізок і де вони.

За словами заступника міського голови Тисмениці Олега Шкрумиди, тільки 25‑30% мешканців користуються водою «Водоекотехпрому», решта має колодязі чи нелегальні врізки. Саму ж проблему врізок, за останні роки ніхто й не намагався вирішувати. Усі кошти, які приходили на Тисменицьке водоканалізаційне господарство, йшли на зарплати та утримання підприємства. «Водоекотехпрому» надходили «копійки».

«Життя показало, хто б не керував водою в Тисмениці, впоратися із цим він не міг, – каже Ігор Овчар. – Бо треба, щоб прийшла чужа людина, яка не має кумів, сватів і жодної родини, зробила ревізію водогону, побачила, де є «ліві» врізки та позабирала їх».

Боржника – на баланс!

Заступник голови ОДА Руслан Гусак говорить про те, що останні півроку обласна влада, Тисменицька районна та Івано-Франківська міська влади обговорюють питання передачі Тисменицького водоканалізаційного господарства на баланс «Водоекотехпрому». Інша справа, що це обговорюється майже без участі мерії Тисмениці. Але ж саме вона відповідає за суть справи?

«У «Водоекотехпромі» є відповідні фахівці, техніка і все необхідне, щоби привести у порядок стан справ на Тисменицькому водоканалі, – зазначає Гусак. – Комісія працювала понад півтора місяці, ми вийшли на узгоджене рішення про передачу господарства в управління». Однак, за словами Гусака, доопрацювати цю схему не вдалося. Бо до виконання своїх обов’язків повернувся тодішній міський голова Тисмениці Ярема Галига, який усе «відмінив».

«Галига приходить до мене і каже: все, що ви зробили – недобре. Я нічого не робитиму. І всю схему поламав, – розповідає Руслан Гусак. – З мого боку була відповідь: якщо ви такі розумні, то заплатіть, будь ласка, борг Івано-Франківську, зніміть головний біль, користуйтесь далі своїм водоканалом і майте ті ж самі проблеми, які мали й донині».

Проте, Тисмениця борг платити не квапилася. Ба більше, як зараз згадує Гусак, Галига обіцяв вирішити питання боргу особисто із мером Івано-Франківська Віктором Анушкевичусом…

Нині Тисмениця має нового мера – Богдана Дарчина. Відтак, кажуть чиновники, справа нарешті просунеться. «У нового міського голови позиція чітка – передавати в управління, – говорить його заступник Олег Шкрумида. – Чи це буде на умовах позички, чи за договором співпраці – наразі не знаємо. Але на робочій зустрічі ми чітко визначилися, що будемо передавати».

Ігор Овчар теж упевнений, що це найкраще з усіх можливих вирішень. «Передача господарства «Водоекотехпрому», який технічно й економічно сильніший і, головне, забезпечений спеціалістами, – каже він, – дасть змогу зробити необхідну реконструкцію та знайти способи, як ліквідувати втрати води під час транспортування. Всі ж розуміють: якщо ти у своєму помешканні відкручуєш воду, користуєшся нею і нічого за це не платиш, то чиниш злочин. За цим стоїть послуга, робота, люди… А в Тисмениці донині таке проходило».

Монополія – вихід?

Як правило, влада бореться за кожне окреме підприємство. Адже це дає можливість контролювати послугу. Чому ж тут усі впевнені, що віддати Тисменицький водоканал в управління на 25 років (а саме цей термін наразі обговорюється) буде кращим вирішенням проблеми?
«Це ж не є підприємство, яке потужно працює, – каже Руслан Гусак, – Там, умовно кажучи, дві поламані машини та чотири застарілі комп’ютери. Тому втрачати нема що».

Ігор Овчар додає, що це тільки теоретично називається передачею підприємства, практично ж це передача боргової ями. «Це чиряк, а не підприємство, і я б не назвав це втратою, а скоріше налагодженням роботи та ліквідацією боргу, – стверджує Овчар. – За півроку роботи я побачив, що там неможливо знайти спеціаліста, який би міг вирішити проблеми. А от монополіст здатен скоріше відремонтувати поломку чи прорив».

Тож нині з двох сторін (Івано-Франківськ-Тисмениця) створені робочі групи, які опрацьовують усі умови передачі господарства. А вся влада – від міської до обласної – запевняє, що люди-користувачі лише виграють. Може навіть тариф не підніматимуть. Нагадаємо, нині тариф на водопостачання та водовідведення у Тисмениці в рази вищий за ціну води в Івано-Франківську – приблизно 13 грн./м3, якщо рахувати обидві послуги, тож середньостатистична тисменицька сім’я платить за воду й каналізацію до 200грн. щомісяця. Якщо платить.

За словами начальника служби обліку та реалізації послуг «Водоекотехпрому» Володимира Тишківського, тариф залежить не тільки від них. Бо спершу «Водоекотехпром» його розробляє, далі погоджує його економічну обґрунтованість в обласній інспекції з контролю за цінами, а потім, так чи інакше, тариф ще має затвердити Тисменицька міська рада. Зрештою, саме сесія наразі має вирішити, чи передавати господарство на баланс Івано-Франківська, чи знайти гроші і сплатити борг. Проте, другий варіант виглядає малоймовірним. Бо про нього ніхто навіть і не згадував.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.