Соціум

Франківськ вибирає маршрутки

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

У народі їх називають «бусиками» чи «пижиками», а найчастіше – просто маршрутками. Кожнісінького дня їхніми послугами користуються тисячі людей. У грудні в місті відбудеться конкурс перевізників. Яких змін чекати?

В кожного своє

Маршрутки і водіїв паса жири хвалять рідко. Найчастіше до них висувають претензії.

Для прикладу, менеджер Вікторія Чемна каже: «Я молода, тож у маршрутці можу і постояти, і штовханину витерпіти. Але не розумію, як водій може палити у салоні». На питання, чи скаржилася вона колись на курців за кермом, жінка відказує, що не має на це ні часу, ні нервів.

«У наших маршрутках ще можна їздити, – стверджує будівельник Олег Андріїшин. – Якщо ви їхали у львівських, то зрозумієте, що таке некомфортне перевезення. Щодо наших, то мені дуже не подобаються «Богдани». В них страшно трясе».

А бухгалтер Ірина Лабун скаржиться, що її дуже дратує, коли водії не дотримуються графіка руху. «Буває, що зупиняються просто серед дороги дві маршрутки, одна навпроти одної, і водії виясняють, хто з них зашвидко виїхав і хто чиїх пасажирів забирає. Та хіба таке може бути?»,– обурюється жінка.

Та сьогодні в галузі маршрутних перевезень відбувається маленька і поки що невидима революція. Місто обирає перевізників на наступні п’ять років.

Все по балах

За словами Ігоря Гнатіва, начальника управління транспорту міськвиконкому, 31 грудня закінчується термін дії договорів, які були укладені ще у 2007 році. Тож прийшла черга проводити новий конкурс. Звісно, на ньому вибиратимуть кращих із кращих.

Рішенням виконкому створений конкурсний комітет, в якому 50 % – представники виконавчої влади і державного контролю, а 50 % – громадські організації. Всіх оцінять по справедливості, запевняє Гнатів. Адже є розроблений Кабміном перелік показників, за яким нараховуються бали.

По-перше, перевага у тих перевізників, які мають власну виробничу базу, лікарів, механіків. По-друге, додаються бали і за термін експлуатації автобусів – чим новіша машина, тим більший бал. І по-третє, оцінюються професійні характеристики перевізника. «І якщо з боку замовника, тобто виконкому, немає претензій, теж додаються бали», – каже Гнатів. От і виходить певна сума.

Але з цієї суми бали ще й віднімають – за наявність порушень транспортного руху та ліцензійних умов. Щоправда, якщо ці порушення сталися протягом останнього року. «Є ще одна норма, – говорить Гнатів. – Якщо участь у конкурсі бере перевізник, з яким ми попередньо розірвали угоду, і в цьому була його вина, то ми віднімаємо 20 балів».

Тож за допомогою матема тики визначити переможця не складно. Ігор Гнатів запевняє – людський чинник відсутній. Перевізник, який добросовісно ставився до виконання своїх обов’язків, має всі шанси на перемогу.

Що нового?

Цікаво, чи побачимо ми щось нове на вулицях міста після проведення конкурсу. Спочатку самі автобуси – сьогодні Івано-Франківськ обслуговують 278 машин. На конкурс винесли 230 «місць», оскільки з деякими перевізниками договори укладені пізніше 2007 року, і їх термін дії ще не збіг. А претендують на них – 250 машин. Тож, каже Гнатів, вибирати є з чого.

Проте автобуси-претенденти залишаться того ж класу. В умовах конкурсу прописано, що машини не можуть бути гіршими, ніж ті, що були. Хіба кращими. На жаль, кращих ніхто із перевізників не виставив. Тож лишаємося з тими ж «Еталонами», «Богданами», «Іванами». На жаль, нема й машин, які призначені для осіб з обмеженими можливостями.

До речі, ідуть на конкурсі маршрутки, що в народі отримали назву «по гривні п’ятдесят». «Те, що перевізник обрав таку ціну і відмовляється возити з 10 до 16 пенсіонерів без обмежень, на кількості балів не позначиться», – запевняє Гнатів.

Не вплине конкурс і на культуру поведінки водіїв. Із цим питанням і так працюють, каже Ігор Гнатів. «Я б не сказав, що люди часто звертаються. Якщо прийде хтось раз чи два на тиждень, при умові, що на лінії щодня працює 500 водіїв, то хіба це багато? Якщо є якесь звернення, то викликаємо і перевізника, і водія. Розбираємо все при скаржникові. Якщо порушення суттєве, то у нас прохання до перевізника одне – щоб цього водія на маршруті більше не було. При менших порушеннях – різко загальмував, сказав щось не те – переважно доходимо згоди. Водій визнає помилку і вибачається».

Що ж до паління у салоні, то Гнатів запевняє – до цього особлива увага. «Є указ президента – паління у громадських місцях заборонено. Я попросив ДАІ, щоб вони за цим слідкували. Крім того, у нас є муніципальна інспекція. Ми зробимо пару рейдів вечорами і будемо за паління штрафувати через адмінкомісію».

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.