Соціум

Франківськ прибило дощем і вітром

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

У неділю, 29 липня, у другій половині дня в місті пройшла сильна гроза зі шквальним вітром, місцями випав крупний град. Обійшлося без жертв, але шкоди наробило — такі погодні умови цілком можна назвати стихійним лихом. Адже за дві години у Франківську випало 31 мм опадів, град був до 22 мм, а вітер — 25-32 м/с.

У місті обвалилися приблизно сотня дерев, пообривало десятки ліній освітлення, впали опори, пообривалися дроти телефонного зв’язку. Десь вирвало балконні рами, ще десь — зірвало чи пошкодило дахові конструкції, затопило двори та вулиці, побило світильники. В результаті двогодинної стихії у 1200 житлових будинках зникло світло, із 50 підстанцій вуличного освітлення 45 вийшли з ладу, 12 дерев впали на припарковані автомобілі. Що казати — навіть частина Брами Потоцьких не витримала вітру та повалилася.

Того ж вечора комунальники взялися ліквідовувати наслідки стихії. Роботи мали достатньо — працювали ще у вівторок.

Як повідомив керівник КП «Міськсвітло» Юрій Волошанський, до вечора понеділка вони відновили 75% зовнішнього освітлення. Не вдалося полагодити тільки там, де просто не виявили, у яких саме місцях були пошкодження.

Не у всіх житлових будинках вдалося відновити світло. Бо, як сказав керівник міського РЕМу Василь Бойчук, у багатьох місцях для цього треба було позабирати впалі дерева. А для цього — залучити техніку, якої на початку тижня катастрофічно бракувало. Відтак, перший заступник міського голови Зіновій Фітель пообіцяв допомогти.

«У нас працюють три одиниці техніки, дві бензопили та десять працівників, — повідомив керівник «Зеленого господарства» Василь Федів. — За понеділок ми розчистили Меморіальний сквер, вулиці Бандери, Шевченка, Чорновола, інші. Далі працюватимемо на Новій і Ленкавського…».

Правда, дерева, які прибирало «Зелене господарство», — це далеко не всі. Як сказав на оперативній нараді керівник парку імені Шевченка Володимир Ротару, із 8000 дерев, які є в парку, 40 повалилося «на корінь». Крім цього, поламало сотні гілок, які зависли на висоті понад 10 м. «У нас працює дві бригади, — сказав Ротару, — але нам потрібна додаткова сила. Самі не потягнемо».

Фітель і тут пообіцяв, що допоможе. А також запевнив: вони не сидять, а працюють, і працюватимуть, поки не ліквідують усі наслідки стихії…
Якщо ж говорити про Браму палацу Потоцьких, то тут впала верхівка стовпа, на якому була закріплена металева решітка. Як сказав керівник ТОВ «Будівельна компанія Трансбуд» (організації, яка виконує реставрацію) Володимир Марценюк, до цього вони її не демонтували тільки тому, що не мали висновку наукового супроводу, яким способом вони мають її забрати.

Крім решітки, побилася автентична цегла. Але, як намагався пояснити виконавець робіт, проблеми у цьому нема. Бо проектом передбачено, що в реставрації має застосуватися тільки 50% первинної цегли. Другу половину, за законом, будуть заміняти «цеглою того періоду». А от де вони її візьмуть, Марценюк ще не знає.

«Частину маємо на базі, ще частину купимо, — сказав він. — Але як мінімум 50% буде походити з того періоду, з якого були автентичні матеріали, закладені у браму».

Володимир Марценюк визнав, що банер, який останні місяці висів на брамі, під час стихії зіграв роль вітрила, збільшив тиск вітру на конструкцію, тому вона і впала. Проте, як з’ясувалося, ставив цей банер не виконавець робіт, а їх замовник.

«Ми відповідали за цю конструкцію, і тільки внаслідок Божого провидіння банер не впав ні на людину, ні на тварину, – зазначив Марценюк. — Банер повісив замовник. Чи вистачило мені твердості сказати: не роби того? Як бачите, не вистачило. Чи я про то шкодую? Відповідно, так».

Як повідомив Володимир Марценюк, браму мають реставрувати до 15 жовтня. І тут виникає бажання додати — якщо з неба знову щось не впаде.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.