Соціум

Бактерицидні лампи: типи, принципи і правила роботи

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Ціна кварцової лампи невелика, проте фактична ефективність може бути надзвичайною.

лампа новини Івано-Франківська

Кварцування приміщень

Кварцування стоматологічного кабінету – це дуже зручний спосіб дезінфекції повітря між прийомами пацієнтів. Він дозволяє швидко забезпечити знезараження повітря, що особливо важливо наразі, в період сезонних інфекційних захворювань, і, звісно, пандемії COVID-19. Для кварцування приміщень використовується спеціальна ультрафіолетова лампа, яка випромінює нищівне ультрафіолетове світло довжиною 254 нм (85% ламп). Вартість кварцової лампи невелика, зокрема в масштабах іншого стоматологічного обладнання, проте вона буде Вам дуже корисною.

Різниця між кварцовими та бактерицидними лампами

Слід зауважити – у загальномедичному побуті часто синонімічно використовуються медичні кварцові лампи та бактерицидні лампи для приміщень. Це зручно, проте не зовсім вірно – хоч і кварцова, і бактерицидна лампа використовують ультрафіолет для знищення мікроорганізмів, їх цілі різні. Класичні “кварцові лампи” використовуються для профілактики та лікування інфекційно-запальних уражень шкіри, бактерицидна ж кварцова лампа застосовується для дезінфекції мікробів у повітрі та на поверхнях.

лампа новини Івано-Франківська

Ультрафіолетове випромінювання

Ультрафіолетове випромінювання – електромагнітне випромінювання, що займає діапазон між видимим (себто кольоровим) світлом та рентгенівськими променями. Таким чином, довжина хвилі УФ-випромінювання може бути від 100 до 400 нм. Інші важливі функціональні показники ультрафіолету, як і будь-якого електромагнітного випромінювання – інтенсивність випромінювання, що вимірюється у Ваттах на квадратний метр, та отримана доза опромінення у Ватт-секундах (себто Джоулях) на квадратний метр.

Ультрафіолетовий спектр має три основних діапазони довжин хвиль:

  • UVC – 100-280 нм;
  • UVB – 280-315 нм;
  • UVA – 315-400 нм.

Звичайні лампи для кварцування приміщень, як правило, випромінюють лише хвилі діапазону UVC, адже саме вони (конкретніше – довжини хвиль 250-280 нм) мають найвищу бактерицидну активність, пік якої приходить на довжину хвилі 265 нм.

Бактерицидна лампа для медичного кабінету має принцип дії УФ-випромінювання, який полягає в макромолекулярних взаємодіях – ультрафіолет ушкоджує існуючі нуклеїнові зв’язки і викликає димеризацію азотистої основи тиміну, що зупиняє ефективний процес розмноження, роблячи мікроорганізм фактично нешкідливим. Крім того, ультрафіолет каталізує деякі біохімічні реакції життєдіяльності, що призводить до безпосередньої загибелі мікробів. Слід зауважити, що саме по собі ультрафіолетове випромінювання не здатне забезпечити повну стерилізацію.

Види бактерицидних ламп

Під “видами” мається на увазі фактичний механізм, за допомогою якого випромінюється електромагнітна енергія в потрібному діапазоні.

лампа новини Івано-Франківська

Ртутні лампи низького тиску

Ртутні лампи низького тиску дуже схожі на люмінесцентні лампи з довжиною хвилі 253,7 нм. Найпоширеніша форма бактерицидної лампи схожа на звичайну люмінесцентну лампу, але трубка не містить флуоресцентного люмінофора. Крім того, замість звичайного боросилікатного скла, трубка виготовлена ​​з плавленого кварцу або віолевого скла. Ці дві зміни поєднуються, щоб дозволити ультрафіолетовому випромінюванню 253,7 нм, створюваному ртутною дугою, виходити з лампи в незміненому вигляді (тоді як у звичайних люмінесцентних лампах це змушує люмінофор флуоресціювати, створюючи видиме світло). Бактерицидні лампи все ще виробляють невелику кількість видимого світла через інші смуги випромінювання ртуті.

Ртутні лампи високого тиску

Лампи високого тиску набагато більше схожі на класичні газорозрядні лампи, ніж на люмінесцентні. Ці лампи випромінюють широкосмугове УФ-випромінювання, а не одну лінію. Вони широко використовуються в промисловій водопідготовці, оскільки є дуже інтенсивними джерелами радіації. Лампи високого тиску виробляють дуже яскраве блакитно-біле світло.

Ексимерні лампи

Ексимерні лампи випромінюють вузькосмугове ультрафіолетове випромінювання типу UVC і вакуумно-ультрафіолетове випромінювання з різними довжинами хвилі залежно від середовища. Вони не містять ртуті і досягають повної потужності швидше, ніж ртутні лампи, при цьому виділяючи менше тепла. Ексимерне випромінювання на довжинах 207 і 222 нм виявляється безпечнішим, ніж традиційне бактерицидне випромінювання 254 нм, через значно зменшене проникнення цих довжин хвиль у шкіру людини.

Світлодіодні лампи

Ультрафіолетові світлодіоди використовують напівпровідникові матеріали для виробництва світла в твердотільному пристрої. Довжину хвилі випромінювання можна налаштувати шляхом коригування хімічного складу напівпровідникового матеріалу, надаючи вибірковість профілю випромінювання світлодіода в діапазоні бактерицидної довжини хвилі та за його межами.

Зменшений розмір світлодіодів відкриває можливості для невеликих реакторних систем, що дозволяють інтегрувати ультрафіолетові світлодіоди в медичні пристрої. Додатково, такі сучасні світлодіодні лампи мають дуже низьке енергоспоживання, що дозволяє впроваджувати системи сучасної дезінфекції навіть у віддалених селах або у мобільних стоматологічних установках.

Рециркулятор чи кварцева лампа?

Розглянемо основні види конструкцій, які може мати бактерицидна лампа для стоматології.

Відкриті УФ-опромінювачі

Відкриті УФ-опромінювачі безпосередньо опромінюють навколишнє середовище і поверхні хвилями ультрафіолету. Ця процедура потребує відсутність людей у приміщенні, та чисті поверхні, адже УФ-промені не мають жодної “проникаючої” сили і не будуть ефективні вглиб шару пилу, жиру, бруду тощо. До того ж, при такому опроміненні неминуче виникають так звані “мертві” місця, куди не потрапляють прямі промені. Таким чином, відкриті УФ-опромінювачі не можуть бути єдиним засобом дезінфекції кабінету і обов’язково повинні комбінуватися з мийно-дезінфекційними процедурами.

Відкриті УФ-опромінювачі можуть бути стаціонарними або пересувними. Стаціонарний, як зрозуміло з назви, не може бути мобільним і розташовується в одному місці кабінета, що призводить до необхідності ретельного вибору місця його розташування, враховуючи геометрію приміщення та локацію меблів та основного робочого поля, адже необхідно одномоментно охопити найбільшу частину простору кабінету і площі відкритих поверхонь. В свою чергу, пересувний УФ-опромінювач дає змогу проводити процедуру знезараження послідовно у кількох координатах для досягнення максимальної ефективності. Раціонально навіть використовувати декілька пересувних бактерицидних ламп.

Отже, відкриті УФ-опромінювачі підходять для дезінфекції повітря і поверхонь приміщень медичних закладів, проте лише як додатковий метод в сукупності з іншими, як фінішний акорд генерального або поточного прибирань чи у перервах між прийомом пацієнтів або перед підготовкою кабінету до стоматологічної операції.

Екрановані опромінювачі

Екрановані УФ-опромінювачі використовують стелю приміщення як своєрідний “екран”, який відбиває промені донизу, на інші поверхні кабінету. Такі відбиті промені несуть в собі менше енергії, і таким чином більш безпечні для людей, що дозволяє використовувати екрановані УФ-опромінювачі за умов присутності людей в приміщенні та неправильної природньої та механічної вентиляцій.  Більше того, повітря в приміщенні постійно перемішується, і “брудне” піднімається догори, де і очищується. Звісно, що використання додаткової вентиляції для перемішування повітря підвищує ефективність екранових опромінювачів.

У будь-якому випадку, враховуючи ефект стелі-екрану, необхідна перевірка безпечних рівнів УФ-випромінювання в нижній частині приміщення, що зазвичай проводиться на рівні середнього зросту (1,7 м). Слід зауважити, що не рекомендується використовувати екрановані випромінювачі в тих кабінетах, де стеля дуже низька (менше 2,3 метрів висоти) або покрита матеріалами з високим коефіцієнтом відбиття (як-то глянцева сніжно-біла фарба).

Екрановані УФ-опромінювачі можуть бути з повністю відкритим верхом або із жалюзі. Для низьких приміщень або приміщень з відбиваючою стелею рекомендовані саме опромінювачі з жалюзі для зменшення УФ-навантаження в нижній частині кабінету. Отже, враховуючи функціональні якості екранованих опромінювачів, їх варто використовувати у приміщеннях з недостатньою вентиляцією, де йде цілодобова робота з людьми.

Закриті опромінювачі-рециркулятори

Кварцова лампа-рециркулятор має корпус з порожниною, де працює потужна УФ-лампа, і через яку прогоняється повітря за допомогою вентиляторів. Таким чином, рециркулятор можно використовувати постійно у приміщенні з людьми. Недоліками рециркулятора є те, що відсутнє опромінювання, а, відтак, і дезінфекція поверхонь, а також відносно мала ефективність роботи зі створенням лише “короткого” контуру циркулюючого повітря.

Кварцування приміщення: правила

Періодичність кварцування

Наразі не існує сучасних нормативних документів, виданих МОЗ, які б регламентували час та періодичність роботи бактерицидних ламп. Емпірично розумно вмикати лампу щонайменше 2 рази на день по 30 хвилин, а також після генерального прибирання та між прийомами пацієнтів.

Провітрювання після кварцування

Провітрювання кабінету після кварцування може здаватися контрінтуїтивним – адже навіщо провітрювати те, що ми вже дезінфікували? Насправді, абсолютним показанням для такого провітрювання виступає наявність озону в повітрі, який людина може виявити за специфічним запахом після бактерицидної обробки.

Озон утворюється через взаємодію “побічного” опромінювання з довжиною хвилі 185 нм з молекулами кисню у повітрі. Для протидії цьому використовують спеціальне напилення на внутрішній стінці колби лампи, або взагалі виробляють лампу зі спеціального скла, яке не пропускає хвилі довжиною менше 200 нм. Таким чином, якщо у повітрі немає озону, то немає і сенсу робити провітрювання.

На правах промо

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.