Соціум

Українська Квітка в Америці

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

На мою суб’єктивну думку, найбільше для популяризації української культури зробили Микола Гоголь і Квітка Цісик. Він відкрив Україну росіянам, а вона зачепила нашою піснею американців. І хоча співачка народилась у США, коріння в неї — прикарпатське.


Пластовий ансамбль «Соловейки». Квітка — сидить крайня справа. 1969 рік

Родинне гніздо

Наприкінці ХІХ століття до села Ліски, що під Коршевом Коломийського району, із Тернопілля переселилася подружня пара — Олександр і Марія Цісики. Чоловік працював на колії, а дружина займалась домашнім господарством. Клопоту в неї вистачало, адже в родині було семеро синів і одна донька. Жили досить заможно – окремим хутором, мали велику пасіку.

Сімейна ідилія припинилась із приходом «перших совітів». Старійшину клану заслали до Казахстану, де він і помер. Середнього з братів — Миколу, який був головою місцевої «Просвіти» та вчителем школи, заарештували прямо на уроці української мови. Його подальша доля невідома, є припущення, що розстріляли у Дем’яновому Лазі.

Найменшому нащадку — Володимиру — пощастило. Він встиг закінчити музичну консерваторію у Львові, в 1944 році емігрував на Захід, пізніше перебрався до Америки. На новій батьківщині Цісик викладав в Українському музичному університеті у Нью-Йорку, керував струнним оркестром. Прямо на сцені в нього трапився інфаркт і музикант помер по дорозі до шпиталю.

Від шлюбу з Іванною Лев у Володимира Цісика було дві доньки — Марія та Квітка. Обидві присвятили життя музиці.

Голос корпорації «Форд»

Майбутня співачка народилась 4 квітня 1953 року у Нью-Йорку. Батьки не забували, звідки вони родом, тому Квітка ходила до суботньої української школи та відвідувала пластовий курінь імені Софії Галечко. Будучи пластункою, дівчина створила ансамбль «Соловейки», де під акомпанемент гітар разом із подругами виконувала українські пісні.

 
Квітка працює у студії 

Здобувши музичну освіту за класом вокалу, Квітка розпочинає сольну кар’єру. Вона пробує себе у різних жанрах — співає оперні партії, українські народні пісні, рекламні ролики. У 1978 році фільм «Ти — світло мого життя» отримав Оскара за кращий саундтрек. Однойменну пісню виконувала Квітка, однак у тит­рах її ім’я не значиться. За плітками, режисер намагався затягнути співачку в ліжко, вхопив облизня та образився.

Через два роки виходить її альбом «Українські пісні», згодом світ побачив другий диск — «Два кольори». Платівки з народними піснями виходили й раніше — від інших виконавців, і були вони аматорськими. Квітка ж підійшла до справи професійно. Для аранжування вона запросила відомих музикантів, які до того працювали із Майклом Джексоном, Мадонною та Френком Сінатрою. Проект обійшовся у 200 тисяч доларів, але результат перевершив сподівання. Диски зібрали багато нагород у Канаді та навіть висувалися на здобуття премії «Греммі». Саме тоді багато пересічних американців довідалися про те, що таке українська пісня.

Не менш успішно розвивалися фінансові справи співачки. З 1981 року вона стала офіційним голосом корпорації «Ford Motor». Журналісти підрахували, що рек­ламні ролики в її виконанні прослухали 20 млрд. слухачів. Компанія щороку дарувала Квітці нову модель авто, але вона надавала перевагу старенькому червоному «ягуару».

Після народження сина Едварда-Володимира співачка захворіла на рак молочної залози. П’ять років жінка мужньо боролася з хворобою, але у 1997 році Квітки не стало. До речі, від цієї ж хвороби померли її мама та сестра.

Чи бути пам’ятнику?

В Україні співачку пам’ятають. У Львові є її меморіальна дошка та вулиця, у львівській школі № 54 працює музей Квітки Цісик.

А що на її історичній батьківщині? У селі Лиски щороку відбувається літературно-мистецький фестиваль імені Квітки Цісик. Кілька років тому поет Ярослав Ясінський купив стару школу на Циганському Горбі. Саме там викладав дядько Квітки та вчився її батько. За підтримки обласної спілки письменників та її керівника Євгена Барана фестиваль став відомий в Україні. Сюди приїздять поети, письменники, виконавці народних і авторських пісень. Географія свята постійно розширюється — крім прикарпатців, їдуть гості з Львівщини, Тернопільщини, Буковини, Київської області. Неодноразово фестиваль відвідувала Дарія Висоцька з Варшави — двоюрідна сестра співачки. Родичі вокалістки живуть і на Прикарпатті. Так, відомий франківський пластун Тарас Зень є троюрідним племінником Квітки Цісик.

У Ярослава Ясінського та Євгена Барана виникла ідея встановити співачці пам’ятник. Нині ведуться активні переговори з талановитим скульптором Богданом Гладким. Це має бути поясна фігура із мармуру. Кошторис пам’ятника становить 70 тис. грн. Наразі організатори назбирали 7 тис. Перед виборами до Верхов­ної Ради багато кандидатів обіцяли меценатську підтримку, але потім потенційні спонсори кудись зникли…

У травні цього року, з третьої спроби, Верховна Рада прийняла постанову про відзначення 60‑річчя Квітки Цісик на державному рівні. У планах — проведення різноманітних вечорів, випуск компакт-диску та навіть серії поштових марок. Про пам’ятник — ані слова. Схоже, доведеться ставити його методом народної будови.

У статті використані фото з архівів Ярослава Ясінського й Тараса Зеня

«Гроші на пам’ятник Квітці Цісик»

Ініціативна група звертається до всіх небайдужих з проханням матеріально підтримати акцію «Гроші на пам’ятник Квітці Цісик».

Ось реквізити для перерахунку коштів:

ТВБВ № 10008/040 філії Івано-Франківського облуправління АТ «Ощадбанк», вул. Мазепи, 14, тел. (0342) 55‑90‑65.

Код: 09336500, МФО 336503, р/р 29092009 (інші виплати);

о/р № 26200000508655, ПІБ: Ясінський Ярослав Васильович,

Тел.: (066) 984‑90‑99, (096) 213‑26‑45

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.