Соціум

Теорія брехні

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Може, для когось це звучатиме дивно, але щодня всі всіх обманюють. Кожна (!) людина в середньому говорить неправду тричі на кожних десять хвилин – свідомо чи несвідомо. Але, звісно ж, ніхто не хоче бути обдуреним. Та як зрозуміти, що ваш співрозмовник бреше?

Багато психологів стверджують, що у мові людини, яка намагається щось приховати або навмисно донести неправдиву інформацію, можна помітити велику кількість недоречних деталей і подробиць. Те саме стосується і надмірно складної термінології. «Інтелектуалізація мови – обманний маневр, який використовується для того, щоб заплутати співрозмовника і відвернути його увагу від суті. Цим нерідко користуються мої учні, коли я проводжу з ними заняття», – каже репетитор з історії Петро Гунчак.

«Мої підлеглі часто намагаються приховати свою некомпетентність за фасадом зі складних термінів і загальних положень. Вдаються до теоретизування. Хочуть збити мене з пантелику. Але я вже знаю такі прийоми. Зі мною це не проходить», – стверджує підприємець Станіслав Величко.

З тією ж метою брехун може спробувати перевести розмову на обговорення загальних питань. Буває, що людина ретельно підбирає слова і майстерно вибудовує фрази в зовсім буденній розмові. На думку психологів, такий додатковий контроль над мовленням видає нещирість. Часто вдаються обманщики і до театральних пауз.

«Прослідкуйте за тембром голосу: якщо голос співрозмовника змінюється і стає незвично високим, то це привід задуматися, – розповідає приватний психолог Олена Щипанець. – Однак врахуйте, що безпомилково виявити обманщика за цією ознакою неможливо, оскільки часто незвично високий голос буває у людей, які чимось дуже засмучені та перебувають у пригніченому стані. Також варто звертати увагу на міміку і жести мовця. Нещирих людей видає одна особливість: під час розмови вони надмірно контролюють м’язи рота, часто у них щільно стулені кутики губ. Пояснюється це тим, що брехун намагається дуже уважно контролювати своє мовлення та міміку, щоб не видати себе якимось необачним жестом».

Багатьом відома поза «закритої» людини – це складені на грудях руки або схрещені ноги. Ті, хто намагається приховати якусь інформацію, часто несвідомо приймають таку закриту позу.

Ошуканця можна виявити і за бурхливою жестикуляцією. Вважається, що брехуни часто смикають мочку вуха, потирають ніс, поправляють зачіску або крутять щось у руках. Ці дрібні жести потрібні, щоб відвернути увагу співрозмовника.

«Брехуна можна впізнати і за поглядом у правий бік. Адже саме права півкуля головного мозку відповідає за творче мислення. Тому, кажучи неправду, люди мимоволі постійно переводять туди погляд», – каже Олена Щипанець.

Є «залізний» варіант перевірити брехуна – попросити його переказати історію у зворотньому напрямку. Будьте певні, правда вилізе сама. На жаль, не кожен співрозмовник погодиться на таке випробування…

До речі, щирість теж «не мовчить». Її ознаками є збільшення зіниць, неточні деталі та поправки до розповіді, а також зморшки біля очей при усмішці. Коли посмішка нещира – працюють тільки губи. Тож найпростіше виявити брехню – посміхнутися співрозмовнику та оцінити усмішку, якою він відреагує.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.