Соціум

Сервіс для витривалих

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Якщо ви придбали неякісну техніку, так чи інакше доведеться стикнутися з гарантійним обслуговуванням або ремонтувати її власним коштом. Повернути в магазин уже не можна – у 2005 році у цій сфері змінили законодавство. Відтоді, річ спочатку здають по гарантії і лише якщо дефект виправити неможливо, обмінюють на нову. Тому є ризик стикнутися із затяжним та неякісним гарантійним ремонтом. Проблема стоїть гостро. Понад 50 % скарг, які надходять в управління з питань захисту прав споживачів, стосуються саме недоброякісного гарантійного обслуговування.

Люди говорять

Віра, 27 років, у декретній відпустці:

«В мене мобільний телефон чомусь почав вимикатися. Ми віддали його в гарантійний ремонт. Через деякий час він знову перестав нормально працювати. Ми ще раз здали його по гарантії. І знову як слід нам його не відремонтували. І лише після того, як ми звернулися в майстерню та заплатили гроші, телефон справді полагодили».

Іван, 45 років, слюсар:

«Мені неякісний гарантійний ремонт зустрічався часто. Я так ремонтував і телевізор, і телефон дочки. І раніше, ніж за місяць, прилади нам не повертали. Тішить хоча б те, що телевізор справді відремонтували. А от телефон довелося купувати новий. Ні про які обмінні фонди навіть мови не було, тим більше про відшкодування якоїсь пені. Тепер, щоб захистити свої права, їх самим треба добре знати».

Віталій, 26 років, менеджер:

«Я гарантійному ремонту не довіряю. Тому що від нього немає жодного ефекту. Через 2-3 місяці техніка знову ламається. На мій погляд, вигідніше купити нову річ, ніж здавати щось по гарантії».

Права треба захищати

З іванофранківцями частково погоджується і Валентина Сенчук, юрист управління з питань захисту прав споживачів. І радить перед тим, як іти до сервісного центру, добре вивчити свої права.

«За законом, людина має право звернутися як у магазин, де придбала техніку, так і в сервісний центр. Тобто туди, куди їй зручніше. Хоча магазини часто просто відмовляють прийняти річ по гарантії», – каже Валентина Сенчук.

«Репортер» вирішив це перевірити. Виявилося, що всі магазини, куди ми зверталися, співпрацюють лише з сервісними центрами й самі з гарантійним обслуговуванням не мають нічого спільного. Ось вам і порушення.

«Прийшовши в сервісний центр, – застерігає пані Валентина, – слід обов’язково попросити, щоб у вашій присутності річ оглянули та зазначили, чи є на ній якісь подряпини чи дефекти. Бувало так, що здавали, скажімо, телефон в майже ідеальному стані, а після ремонту його вже було важко впізнати».

Слід пам’ятати, що термін гарантійного ремонту не перевищує 14 днів, тому за кожен протермінований день людина має право вимагати сплату пені в розмірі 1 % від вартості товару. «У нас були такі випадки, – говорить Валентина Сенчук, – що ми від імені споживачів зверталися до суду, аби їм відшкодували пеню, яка перевищувала навіть вартість самого товару».

Також варто бути уважними, підписуючи квитанцію. В ній може бути сказано, що ви погоджуєтесь на термін ремонту більше, ніж 14 днів. В такому разі на компенсацію не розраховуйте.

При необхідності можна попросити з обмінного фонду аналогічну техніку на час ремонту. Вона не обов’язково має стільки ж вартувати, проте марка має бути та сама. Якщо товар важить більше 5 кг, то доставка «його заміни» здійснюється сервісним центром. У разі ж відмови надати техніку з обмінного фонду, чи то якщо такого взагалі не існує, теж можна вимагати сплату аналогічної пені. Проте не на всі товари має бути створений такий фонд. В основному це – складна побутова техніка.

На власній шкурі

Озброївшись всіма порадами від юристів, вирушаємо до сервісного центру. В гарантійний ремонт «пожертвували» мобільний телефон. Одразу ж відзначимо, в нашій присутності його оглянули, а також видали квитанцію про те, що термін ремонту становить приблизно два тижні. Проте, коли ми попросили надати нам аналогічний телефон на час ремонту, то виявилося, що обмінний фонд у них складається лише з однієї моделі, при чому найпростішої.

У сервісному центрі кажуть, що їх не забезпечують усіма марками та моделями телефонів. А коли ми назвалися та попросили прокоментувати ситуацію, то від коментарів працівники центру відмовилися. До речі, телефон з гарантійного ремонту вчасно так і не повернувся…

Ідемо до іншого сервісного центру. Тетяна, тамтешній менеджер по роботі з клієнтами, говорить: «У нас гарантійний ремонт триває 14 днів. Правда, бувають різні затримки з доставкою деталей або якщо неполадки доволі складні, то ремонт може затягнутися. Але клієнтів ми про це попереджуємо. На зворотній стороні квитанції про це також йдеться».

Тому на будь-які компенсації тим, хто під такою квитанцією підписався, розраховувати не слід. До всього, у цьому сервісному центрі обмінного фонду взагалі не існує. «Якщо клієнту обов’язково потрібна заміна, – розповідає Тетяна, – він може домовитися з магазином, де здійснив покупку, щоб йому її надали. Для цього треба пред’явити нашу квитанцію. Ми не створюємо обмінний фонд, тому що люди часто просто не повертають надану техніку».

В управлінні з питань захисту прав споживачів наголошують: при виявленні будь-яких порушень з боку недобросовісних магазинів чи сервісних центрів слід одразу звертатися до них зі скаргами. Адже тільки таким чином можна дисциплінувати порушників.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.