Соціум

Ратуша-хрестик – як лого Франківська або Місту пропонують отримати стиль

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

У вівторок, 11 березня, в Івано-Франківську презентували проект візуального стилю для нього ж. Подія ця довгоочікувана, їй передували численні дискусії. Почалося все ще у вересні минулого року, тоді містяни – підприємці, письменники, громадські діячі – об’єдналися в ініціативну групу з єдиною метою, щоб Франківськ нарешті отримав свій упізнаваний стиль. Розробляти проект доручили київській фірмі «Aimbulance». І ось ті були готові показати, що ж такого напридумували.

У конференц-залі готелю «Станіславів» людей набилося дуже багато, крісла доносили й доносили. Директор «Aimbulance» Роман Гавриш інтригу тримає до останнього – у спілкування з журналістами навіть на міліметр не припідніме завісу над концепцією проекту. Підгледіти, як виглядає лого, можна хіба на футболках декого з присутніх. Але без пояснень зрозуміти, в чому суть, важкенько.

Початок – рівно в запланований час. Гавриш інформує всіх, що над проектом вони працювали спільно з дизайнером Йованом Роцановим, який зараз у Торонто. «Нашою задачею було передати розуміння міста, його дух, – каже Гавриш. – А ще щоб стиль був глобальним, зрозумілим не тільки мешканцям Франківська, але й Австрії чи Голландії. Ми дуже довго пробували зрозуміти, в якому напрямку рухатись. І знайшли своє натхнення в архітектурі Івано-Франківська. Взяли за основу Ратушу – її вигляд зверху. А також вишивку. І в нас вийшов основний елемент стилю – логотип – хрестик з вишивки, який нагадує основу Ратуші».

Справді – те, що показує слайд-шоу, це два в одному – і Ратуша, і хрестик. Великий плюс такого підходу в тому, що таким хрестиком можна «вишити» все – звісно, у рамках розумного й певних дизайнерських правил.

Так місту «виділили» п’ять базових кольорів. Чотири з них «прапорні» – синій, жовтий, червоний і чорний. А ще один – зелений. Ми все ж таки центр Прикарпаття.

Розробили і кілька патернів (шаб­лонів) – в основі та ж гра з хрестиками, якими можна інтерпретувати будь-який візуальний образ. Для прикладу, патерн історичний – вигляд фортеці зверху. Його можна використовувати для історичних місць, буклетів, оголошень. Етнографічний – гуцульська бартка, культурологічний – перо чорнильної ручки. Запропонували і свої аншлаги – їх би теж мали прикрашати такі патерни, в ідеалі, викладені керамікою, але, кажуть, непогано дивитиметься і пластик чи метал.

Показали і те, як лого і все від нього похідне може накладатися на футболки, кружки, блокноти, листівки. Стиль дозволяє гратися як хочеш.

Щодо навігаційних стендів, то їх пропонують робити у темних тонах і прикрашати тими ж візерунками.

Друга частина презентації стосувалася найбільш болючого візуального питання міста – вивісок. Як кажуть дизайнери, у Франківську, як і в кожному українському місті, є така проблема, що народ забуває про архітектуру та забиває її вивісками. Аби знищити той візуальний шум, треба попросту дотримуватися правил. Їх розписали у найменших деталях – від розмірів і шрифтів, до висоти встановлення.

Найбільше вразили присутніх таки слайди – на них вулиці Франківська без тої жахливої рекламної какофонії, з простими, стриманими вивісками. Виглядало дуже навіть непогано.

Повністю презентацію можна подивитися на сайті – city-brand.if.ua. І як сказав один з ініціаторів цього проекту Юрій Филюк, у майбутньому всі ці дизайнерські розробки можна буде вільно скачати. «Поки що всіма правами володіє розробник, – пояснив він. – Кому передавати і як, ще будемо радитися всією ініціативною групою. Але це має бути так, щоб ніхто не мав ексклюзивних прав на ці речі, все має бути у вільному доступі для громади».

Під кінець презентації всім дарували олівці та значки з можливим майбутнім офіційним лого міста. Чи стане Ратуша-хрестик таким – велике питання. Без сумніву, знайдеться чимало народу, якому така ідея не сподобається. І це нормально. Подобатися всім не можливо. Це – по-перше. А, по-друге, лого має отримати «добро» від виконкому та сесії міськради.

З правилами щодо вивісок теж ситуація не проста. Як прокоментувала керівник міського рекламно-інформаційного центру Вікторія Шахоріна, запропоновані правила багато у чому співпадають з порядком розміщення вивісок, який уже чинний у місті.

«Проблема у тому, що дуже важко переконати у цьому підприємців, – каже Шахоріна. – Ще на попередньому обговоренні ініціативна група сказала, що самі будуть ходити та проводити з підприємцями роз’яснювальну роботу. Тоді це буде подвиг. Бо я знаю, як ми з цим боремося – через погрози, через лягання людей під техніку і так далі».

А член виконкому Руслан Руско, який теж був на презентації, запевнив, що йому особисто логотип сподобався. Каже, нагадує лого Амстердама. Плюс у тому, що простий, тому простіше зробити його впізнаваним. Хоча для цього треба ще й добре фінансування. Логічно, якщо проект пройде і виконком, і сесію, то це фінансування має йти з бюджету міста.

«Усі розуміють, що треба ставити лавочки у дворах, але не всі розуміють, навіщо нам мільйонні вливання у розкручування власного бренду, – говорить Руско. – Розкручування бренду – це мислення на кілька кроків уперед, як у шахах. Тобто, рано чи пізно цей бренд буде приносити великі гроші у вигляді податків, кожен турист, який приїде, схоче таку футболку купити. Підприємець буде більше продавати, отже буде більше робочих місць, відповідно й податків. Але все одно – це робота на перспективу».

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.