Соціум

Не купуйте гриби при дорозі

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Грибний сезон уже розпочався, на ринках Івано-Франківська все більше з’являється білих, лисичок, голубінок. Гриби щодня перевіряють у лабораторіях. Перевищень радіонуклідів не виявили. Але є проблема зі стихійними ринками – там контроль неможливий.

Щоранку лаборанти центрального ринку беруть на аналізи гриби та ягоди. Буває і двічі на день, бо одні продають, інші завозять. У спеціальні колбочки набирають кілька екземплярів на аналіз. Гриби до Франківська привозять переважно із сіл Богородчанського та Надвірнянського районів.

«Ви би знали, як нас люди інколи проклинають! – каже лаборант рослинного відділу Броніслава Бунжукова. – Не розуміють, що це наша робота. Та й аналіз проводиться лише три хвилини, він є безкоштовним, ми повертаємо людині її продукцію та ще й надаємо талон на право продажу чи експертний висновок. Робимо дослідження за кольором, консистенцією, зовнішнім виглядом. За правилами ветсанекспертизи, не дозволяється продавати неочищені гриби, а також старі, хоч і їстівні. Тому що зараз висока температура – якщо жінка виставить їх на прилавок зранку, то вже до обіду з них нічого не буде. Вони покриваються небезпечною слиззю».

Усі проби приносять до лабораторії та кладуть у спеціальний прилад – радіометр. Допустима норма для ягід і грибів – 500 бекерелів (одиниця виміру радіоактивності) на кілограм. Наприк­лад, проби, які взяли у продавців з села Бистриця Надвірнянського району, показали 137 бекерелів. Інші грибочки, з того ж села, але в іншої ґаздині – 126. Усе в межах норми.

«Останні два роки ми не виявляли перевищень норми радіонуклідів, – говорить Броніслава Бунжукова. – Навіть коли до нас возили ранню чорницю з Волині».

У лабораторії кажуть, що всіх продавців уже знають у лице. Адже люди кожного року торгують ягодами та грибами. Це є їх єдиний заробіток на літній сезон. Та й небезпечних районів у нас на Прикарпатті немає. Хіба що – стихійні ринки.

«У жодному разі не можна купувати гриби при дорозі, – застерігає лаборант. – Та й іншу продукцію: кавуни, дині, овочі. Тому що на них осідають солі важких металів, які можуть бути дуже небезпечними для людського організму. Також споживачам слід купувати гриби лише на контрольованих ринках – там, де є лабораторії. У нас є невеличкі базари на Короля Данила та Пасічній, там немає своїх лабораторій, але є виїзні. А от зі стихійними ринками маємо проблему – вони ніким не контролюються».

Також слід бути уважними і самим грибарям. Не розбираєтесь у грибах – в жодному разі не збирайте. Адже іноді буває дуже важко відрізнити їстівні від отруйних. Також у лабораторії радять: якщо ви не певні у якості куплених грибів, то можна прийти та зробити повторну експертизу. Швидко та безкоштовно.

Якщо вже купили гриби, то їх треба добре промити у теплій воді, не гарячій. Потім проварити півгодини, а далі вже готувати, що кому до смаку. Не вживати їх напівсирими чи пареними, тому що імунітет влітку ослаблений.

До речі, з початку року в області зафіксовано п’ять випадків отруєння грибами, зокрема, одна дитина. Останній випадок стався 22 липня у Верховинському районі. Близько п’ятої години ранку до центральної районної лікарні з діагнозом «отруєння грибами» госпіталізували 24-річну жительку села Ільці. Стан потер­пілої середньої важкості. Отже, буває таке і з горянами. А що вже казати про мешканців міст?

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.