Соціум

Бур’яни захоплюють землю

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Господарники та дачники говорять про новий вид бур’янів, який насувається на Прикарпаття з Буковини. Кажуть, ще гірший за борщівник. Що ж воно таке страшне, та взагалі — яка небезпека чатує на людей на їхніх городах?

На колесах авто

В Інституті природничих наук (ПНУ ім. В. Стефаника) на факультеті гербології порівняно недавно вивчають флору Прикарпаття — 12 років. Тому ще багато видів рослин не виявлено й не вивчено. Але з адвентивними рослинами (в народі — бур’янами) там достатньо знайомі. Кажуть, на Івано-Франківщині з ними — велика проблема.

«В нашій області є понад 300 видів заносних рослин, — говорить Надія Шумська, доцент кафед­ри біології та екології, кандидат наук. — Більшість із них росте на закинутих полях, попри дорогу та залізничні колії. А звідти вони «приїжджають» з автомобілями».

За словами пані Надії, зараз справді поширюється відносно новий бур’ян. Називається він — золотушник канадський.

«Це досить висока й розлога рослина з золотисто-жовтими квітками, — розповідає науковець. — Її довгий час вирощували як декоративну. А тепер, знову ж таки через те, що в нас дуже багато закинутих полів, вона почала там розмножуватися і стала неконтро­льованою. У деяких місцях вже дійсно — суцільні зарості. Найбільше їх у Чернівецькій області, на Прикарпатті поки що менше. Хоча ще два роки тому золотушника було дуже мало, з роками стає більше. Отож — процес іде».

Через потепління клімату до Івано-Франківщини почали сунутися й рослини з південних регіонів України: Криму, Одеської області, інших. Тепер тамтешні бур’яни можна знайти і на Прикарпатті.

Наклепи на борщівник

У державній інспекції захисту рослин Івано-Франківської області нам повідомили, що попереджень про масове засилля золотушника канадського ще не було. Наразі інспекція більше бореться з борщівником.

«На сьогодні в області зайнято цією рослиною 620 га, — розповідає в.о. начальника інспекції Петро Медвідь. — Найбільше борщівника у Надвірнянському районі — 144 га, Рогатинському — 124, Рожнятівському — 164, Тисменицькому — 107 га. Причиною його засилля є необ­роблені поля, обочини, де він і проростає. Ми вже розпочали боротьбу і в Калуському районі. Людям наголошуємо, щоб у себе на городах вони винищували борщівник механічним способом, тобто молоді (!) листки давали на випас худобі, регулярно скошували чи викорчовували».


Але, за словами фахівців з інспекції та науковців, борщівник насправді — не така вже й отруйна рослина, хоч і виділяє багато ефірних олій, які на сонці спричиняють опіки. Натомість, він цінний як кормова та навіть лікарська рослина. Єдина проблема, яку спричиняє, — розростається та займає землю.

Амброзія та інші

Проте є й отруйні рослини, які можуть нести шкоду людині. Це — карантинні бур’яни, які викликають алергічну реакцію. Особ­ливої уваги заслуговує амброзія.

«Це досить висока рослина з посіченими листочками, небезпечна тим, що викликає алергію, — розповідає Надія Шумська. — На сході України було й таке, що через сильні алергічні реакції навіть переселяли людей. Амброзія утворює суцільні зарості. На жаль, вона є і в нас. Також є чорнощир, який теж викликає алергію. Вже маємо дві знахідки в області. Це величезна рослина, яка росте як дерево, але на пустирях. Вони легко розмножуються, тому й собі потрохи завойовують територію».

Контролем та ліквідацією цих рослин займається обласна карантинна станція. За їхніми даними, амброзію виявили у Городенківському, Рогатинському та Галицькому районах. Туди її занесло водами Дністра під час повеней. Минулого року з амброзією боролись і в Івано-Франківську. Загалом на Прикарпатті ця рослина вже «освоїла» майже 9 га землі.

Боротися з амброзією радять прополюванням чи скошуванням — не менше трьох-чотирьох разів за літо. За рік її можна пов­ністю вивести, якщо не доводити до цвітіння.

Бур’яни шкодять не тільки людям, іншій фауні теж. Так, за словами Надії Шумської, ці «загарбники» здатні проникати у природні екосистеми та витісняти наші види.

«Було б дуже шкода, адже флора нашої області надзвичайно багата, — каже пані Надія. — Прикарпаття займає третє місце в Україні по рідкісних видах рослин, після Закарпаття та Криму. Наприклад, за Бурштинським водосховищем є унікальна та відома на всю Європу Касова гора. Там близько 30 рослин, які занесені до Червоної книги, а також є види з міжнародних охоронних списків».

Є місце з багатою та рідкісною фауною і в Івано-Франківську — Вовчинецькі гори. Але там унікальні види можуть витіснити не бур’яни, а люди. Натомість, то вже геть інша історія. А поки що нам усім — вдалої боротьби з бур’янами, здоров’я та доброго врожаю!

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.