Місцеві вибори закінчилися, голоси порахували, депутати новостворених районних рад готуються приймати рішення. Але є одне велике «але» – парламент досі не проголосував законопроєкти, які б розподілити повноваження та ресурси між районами та громадами. Та схоже це нікого не бентежить, пише Репортер.
Без грошей і обов’язків
Ще в липні Верховна Рада проголосувала за ліквідацію 490 районів і створення замість них 138 нових. Відтак на Прикарпатті з 14 районів зробили шість – Івано-Франківський, Коломийський, Косівський, Надвірнянський, Калуський і Верховинський. 25 жовтня прикарпатці обрали депутатів новостворених райрад, але коли вони почнуть працювати, багатьом досі не зрозуміло. Отож розповідаємо.
На перші засідання депутати районних рад зберуться вже у листопаді – після того, як Центральна виборча комісія опублікує результати виборів. Вже у грудні депутати мали б затвердити районні бюджети, але для цього мають бути створені районні державні адміністрації. А поки не буде РДА, не буде й бюджетів.
Більше того, Верховна Рада досі не проголосувала законопроєкт щодо розподілу фінансових ресурсів громад і нових районів, який передбачає, що всі громади перейдуть на прямі відносини з держбюджетом. Доходи й видатки бюджетів районів і громад розмежують, а районні бюджети не отримуватимуть базову дотацію і не матимуть відносин з центральним бюджетом.
Читайте також: Мешканці вулиці Уляни Кравченко – люди тижня за версією “Репортера”
Районні бюджети формуватимуть коштом власних доходів. Тобто райони отримуватимуть податки на прибуток підприємств, засновником яких буде райрада. Також їм планують залишити плату за ліцензії та сертифікати, які видаватимуть РДА. В районні бюджети також буде надходити плата за комунальне майно рад.
Натомість бюджети громад матимуть 60 % податку на доходи фізосіб, місцеві податки і збори, рентні платежі, акцизний податок, плату за комунальне майно громад, плату за адмінпослуги і дотації, а також субвенції з державного бюджету. Тобто громади повинні бути незалежними – як адміністративно, так і фінансово. Їхати у район, аби отримати якусь адміністративну послугу, теж уже немає потреби. В усіх громадах мають бути ЦНАПи.
На рівні району планують частково залишити відповідальність за такі сфери: підтримку освіти (спеціальна загальна середня освіта), охорону здоров’я (підтримка та розвиток закладів охорони здоров’я вторинного рівня), фізичну культуру, спорт, культуру і мистецтво. Також на районному рівні можуть лишити певні питання землеустрою, містобудування та архітектури. Ну, і створення нових транспортних маршрутів з сіл та міст до нових райцентрів, скоріше за все, вирішуватимуть вже нові райради та РДА.
«Свобода» є всюди
Але відсутність повноважень районних рад – не єдина проблема. Адже кожна райрада повинна мати власний апарат. У Калуші, Надвірній, Коломиї, Косові та Верховині його, скоріш за все, сформують на базі старих райрад. А от Івано-Франківськ вперше став райцентром, і де розташується апарат – взагалі невідомо. Але відомо, що до неї увійдуть 54 депутати із шести партій.
Найбільше в Івано-Франківській райраді, як і в міській та обласній, буде «свободівців». Вони отримали 37,4 % голосів і заведуть в раду 20 депутатів. 12 депутатів у районній раді з результатом 22,22 % матиме «Європейська солідарність», а сім – «Батьківщина», яка набрала 12,96 % голосів. Партії «За майбутнє», «Слуга народу» та «Платформа громад» набрали по 9,26 % голосів і матимуть в Івано-Франківській районній раді по п’ять депутатів.
По 42 депутати буде в Калуській і Коломийській районних радах. За попередніми даними, в Калуську райраду проходить сім партій. Найбільше голосів в районі виборці віддали «Батьківщині» – 17,76 %. Відтак в раду від цієї політсили зайде вісім депутатів. «Європейська солідарність» набрала 16,33 % голосів і матиме сім депутатів. «Свобода» з результатом 14,95 % на третьому місці в районі, але матиме в раді також сімох депутатів. По шестеро буде від «Платформи громад» та партії «За майбутнє», які отримали 13.97 % та 12.90 % голосів відповідно. «Слуга народу» набрала 9,04 % та матиме у раді п’ятьох депутатів. Троє в Калуській райраді буде від «Народного руху України», за який проголосувало 6,26 % мешканців району.
Читайте також: Малі Ґранти Теплого Міста: п’ять років великій ідеї
У Коломийську районну раду пройшли сім партій. Дев’ять депутатів матиме «Батьківщина» з результатом 21,43 % голосів. По шість представлятимуть «Європейську солідарність», «Платформу громад» та «За майбутнє», які набрали по 14,29 %. П’ять депутатів буде у «Свободи», яка пройшла у Коломийську районну раду з результатом 11,9 % голосів. Чотири депутати від «Самопомочі» (9,52 %), і по три від «Слуги народу» та «Радикальної партії», які отримали по 7,14 % голосів.
У Надвірнянській і Косівській районних радах буде по 38 депутатів.
На Надвірнянщині «Свобода» та «Європейська солідарність» отримали однаковий відсоток (18,42) голосів та матимуть в райраді по сім депутатів. «За майбутнє» та «Батьківщина» набрали по 15.79 % та отримають по шість місць. П’ять, чотири та три депутати в райраді матимуть «Платформа громад», «Слуга народу» й «Голос» відповідно.
До Косівської районної ради, за попередніми даними, пройшло аж вісім партій. Дев’ять депутатів представлятимуть в раді «За майбутнє». По шестеро депутатів буде від «Європейської солідарності» та «Свободи». По чотири – від «Батьківщини» та «Слуги народу». По троє матимуть «Народний рух України», «УДАР» та «Платформа громад».
Читайте також: Електромлин над скелями. Як у Косові чоловік з річкою співпрацює (ФОТО)
У Верховинській районній раді буде найменше депутатів – 26. П’ятивідсотковий бар’єр там подолали сім партій. «За майбутнє» та «Батьківщина» отримали по 19.23 % голосів і матимуть по п’ять депутатів. «Слуга народу» та «Європейська солідарність» набрали по 15.38 % – по чотири депутати. По 11,54 % голосів отримали «УДАР» та «Свобода», від них в раді буде по три обранці. Двоє представлятимуть «Платформу громад» (7.69 %).
Села обрали самовисуванців
Власне, з більшістю в районних радах усе зрозуміло і можна навіть спрогнозувати, хто їх очолить. Втім, це не так вже й важливо, якщо і повноваження, і відповідальність в основному на головах громад. Серед голів міських громад є четверо представників «Свободи». Вони очолили Івано-Франківську (Руслан Марцінків), Долинську (Іван Дирів), Калуську (Андрій Найда) та Косівську (Юрій Плосконос) міські громади.
«Батьківщина» також матиме чотири голови. Ігор Петрук очолив Тлумацьку громаду, Андрій Мироняк – Яремчанську, Олег Кантор – Галицьку, а Анатолій Шумко – Снятинську.
Партію «Європейська солідарність» представлятимуть двоє міських голів. У Бурштині – Василь Андріїшин, а в Тисмениці – Тетяна Градюк.
По одному міському голові матимуть «Слуга народу» та «Платформа громад». Зокрема «слуга» Зіновій Андрійович очолив Надвірнянську громаду, а Богдан Кобилянський від «Платформи громад» керуватиме Городенківською.
Самовисуванці перемогли у Коломийській (Богдан Станіславський), Рогатинській (Сергій Насалик) і Болехівській (Іван Яцинин) міських громадах.
Значно більше самовисуванців серед голів селищних рад. Богдан Клим’юк очолив Делятинську громаду, Олег Дзем’юк – Ворохтянську, Михайло Дяків – Гвіздецьку, Петро Маліборський – Заболотівську, Іван Склип’юк – Чернелицьку, Василь Рибчак – Рожнятівську, Анатолій Лущак – Лисецьку, Ростислав Заремба – Богородчанську, Василь Саноцький – Більшівцівську, Дмитро Павлюк – Кутську селищну раду.
Читайте також: Максим Карпаш: Нюанси ціни на газ
За представників від «Платформи громад» проголосували у Букачівській (Олександра Вітер-Любевич), Брошнів-Осадській (Назарій Іванів), Печеніженській (Ігор Довірак) та Вигодській (Микола Мацалак) селищних громадах.
«Свобода» матиме двох селищних голів: Манолія Піцуряка у Солотвинській громаді та Надію Данилюк у Ланчинській. Так само двоє селищних голів представлятимуть партію «За майбутнє»: Ігор Лукашевич очолив Єзупільську громаду, а Мар’яна Масляк – Войнилівську.
Віктор Хамут та Ірина Люклян від «Слуги народу» очолять Обертинську та Перегінську селищні громади відповідно. Представники «Батьківщини» керуватимуть Отинійською (Олег Савчук) та Верховинською (Василь Мицканюк) громадами.
«Європейська солідарність» матиме лише одного селищного голову. Ним став Юрій Коваль, що очолив Яблунівську громаду.
З 24 голів сільських громад на Прикарпатті – 13 самовисуванців. П’ятеро сільських голів представлятимуть «Платформу громад», двоє від «Слуги народу», по одному від партій «За майбутнє», «Батьківщина» та «Європейська солідарність».
Також багато самовисуванців серед депутатів селищних та сільських рад. Очевидно, в маленьких громадах нема сенсу балотуватися від партії, бо й так усі одне одного знають.
Ну, понавибирали. А як уже керуватимуть наші обранці, покаже час. І хоч ради доволі таки різношерстні, скоріш за все, спільну мову вони знайдуть. Тим більше, справді нових облич не так вже й багато, а старі давно між собою порозумілися.
Comments are closed.