Погляд

Володимир Єшкілєв: Про «механічну правду» та відсутність майбутнього

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Наше суспільство вражене системною всеохоплюючою брехнею. Себто, брешуть усюди, по всьому світу, але при тому мають певні кордони, встановлені або історичною традицією, або релігією, або інстинктом самозбереження керівної еліти.

У нас з перерахованими трьома чинниками є проблеми.

Єшкілєв 1

Наша традиція, густо замішана на підпільній психології та радянському «двоємислії», не виховує у спільноти зневаги до брехунів, вважаючи за краще загортати гріхи «своїх» у папірці. Релігійні основи суспільства залишаються сумнівними з огляду на те, що більшість народу сприймає релігію не як живий зв’язок з Богом, а як обвішану забобонами культурницьку надбудову, куди можна зайти і прикупити собі «благодаті».

Що ж стосується інстинкту самозбереження нашої еліти, то він відсутній за фактом відсутності самої еліти. Бо ж ті кілька тисяч родин, котрим вдалося розштовхати ліктями менш агресивні сімейства та клани і «задавити лохів базаром», виглядають не стільки елітою, як тимчасовим її замінником. Від них настільки тхне випадковістю, що вже й не варто напружувати мозок на питання: чи здатна контролювати рівень системної брехні ця мультикланова група?

В результаті маємо повну відсутність суспільної довіри, що, у свою чергу, означає відсутність майбутнього. В ситуації нічим і ніким не обмеженого спотворення інформації суспільство автоматично переходить на голу (примітивну) соціальну механіку самозбереження. Що вчергове й підтвердило електронне декларування. Воно виступило в ролі «механічної правди» і воленс-ноленс трошки звузило поле брехні.

Тепер усі «задавлені базаром» поділилися на три великі групи.

Перша з них і найбільша байдуже знизує плечами. Вони й без того знали, або ж здогадувалися, що правляча верства згнила до останньої кістки, а до того пустила наше майбутнє собі під хвіст (або ж до своєї кишені). Реалісти з цієї групи або вже зібралися валити звідси, або відіслали на навчання за кордон своїх дітей.

Друга група робить вигляд, що шокована. Вона матюкається і верещить у соціальних мережах. Може здатися, що такою є реакція ідеалістів. Але ж, прошу вас, де й коли ви бачили реальних ідеалістів? У другій групі здебільшого ті, хто підбирав крихти з-під столу, на якому чверть століття відбувався й далі відбувається чумний бенкет клептократів.

Третя група зачаровано дивиться фінансовий стриптиз і продукує смішні утопії, на кшталт того, що ми, мовляв, проходимо якесь там «очищення». Що скоро всіх «жирних котів» ткнуть мордами у калюжу. З цих зомбаків і сміятися грішно, такі вони нещасні та темні.

Але при всій різниці позицій усі три групи відчувають подув холодного протягу історії. Адже їм відігнули краєчок теплої ковдри, зітканої з брехнів. Останні ілюзії зникли. Захлинулися своїм белькотінням та замовкли, пучачи очі, пропагенделики, що вересканили про «перемогу революції», «зміну влади через люстрацію» й таке інше.

І в тій тиші, що запанувала під руїнами сподівань, почулося мишаче шкряботіння з півдня. Це у знищеній власною правлячою верствою, потонулій у брехні Молдові шкребеться привид комунізму. Там ось-ось, незважаючи на всі безвізові режими, кредити, гранти, програми лібералізації та «успіхи євроінтеграції», добереться до влади носій знакового прізвища.

А ще до того ми почуємо новини з Америки. І, можливо, всі ці колекції золотих годинників, раритетні книжки та слоїки з «зеленню» переселяться з фасаду нашої уваги до підвалу нашої підсвідомості.

Володимир Єшкілєв

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.