Погляд

Максим Карпаш: Як відновлювальна енергетика поховає росію

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Не секрет, що саме доходи від продажу нафти й газу слугують фінансовим ресурсом для московитів. Слід усвідомити, що винятково за технічним рахунком час між моментом введення ембарго на російську нафту та, сподіваємось, природний газ, визначатиме час, коли росіяни можуть без суттєвих урізань інших видатків фінансувати війну. На сьогодні для більшості країн ЄС такий строк складатиме шість місяців, фактично до кінця року. Хоча й ембарго офіційно не введено.

Та якщо подивитись новини, то зрозуміло, що лідери ЄС активно фіксують домовленості про альтернативні джерела постачання вуглеводнів. Чого лише варта поїздка німецького канцлера до Сенегалу – одного з лідерів добутку вуглеводнів в Африці, пише Максим Карпаш у Репортері.

Карпаш новини Івано-Франківська

Тобто в цьому році відбудеться революція на ринку нафти й газу, яка в короткій та середньостроковій перспективі позбавить росію більшості доходів. А в довгостроковій перспективі (від трьох років) битва за енергетичну свободу від рф перемістилась у сферу відновлювальної енергетики.

Що більшу частку в енергобалансі ЄС становитиме саме відновлювальна енергетика, то менше вони залежатимуть від росії. А це означає, що агресивна держава-терорист не матиме ресурсів для нових військових авантюр.

Цілком у своєму пострадянському стилі росія «проспала» кардинальні технологічні зміни, які стали підґрунтям для сланцевої революції, а на її фоні також і стрімкий розвиток галузі відновлювальної енергетики. Дотепер в енергетичному балансі ерефії частку відновних джерел не можна розгледіти навіть у мікроскоп – менше 0,1 %. Для порівняння, за підсумками 2021 року, в Україні відновлювальні джерела досягли рівня понад 9% у структурі споживання.

До слова, після перших «газових» воєн 2006 та 2009 років в ЄС було поставлено амбітну мету – на 2020 рік досягти 20% рівня відновлювальних джерел енергії. І європейці її досягли навіть з невеликим перевиконанням.

Читайте Максим Карпаш: План зняття газового зашморгу росії

У 2022 році неадекватні дії московії тільки додають стимулів щодо введення нових потужностей відновлювальної енергетики у світі. Лідерами у цій галузі є Китай, ЄС і США. Саме вони у 2022 році найбільше розгортатимуть системи сонячної, вітрової та гідроенергетики. Очікуваний ефект ЄС – за прогнозом, виробіток електроенергії з природного газу цілковито може бути замінений енергією від сонця та вітру до кінця 2023 року.

Від деяких місцевих критиків чую у цьому контексті, що танки й БТР не заправиш сонцем чи вітром. Іншими словами, є поточні технічні та інфраструктурні обмеження, яких так швидко не позбудешся. І це добре розуміють у багатьох країнах, у нас теж.

Тому екологічно чистим замінником російській нафті обирають біопалива, які виробляються із сільськогосподарської сировини.

Кожна країна обирає свій шлях і масштаб заміщення нафтопродуктів біопаливом. Наприклад, у США дозволили додавати до 15% біоетанолу в літні місяці, інші – знімають тимчасово споріднені штрафи та обмеження.

Читайте Максим Карпаш: Новий рівень довіри – нові можливості

Словом, немає таких інженерних завдань, які неможливо вирішити. І колишня російська монополія на постачання нафти й газу на наших очах перетворюється на історію. Україна в цьому перетворенні відіграватиме ключову роль і не тільки як поле бою. Слава Україні!

Максим Карпаш, професор ІФНТУНГ
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.