Погляд

Максим Карпаш: Що означає український удар по нафтовій галузі росії

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Останніми днями ЗСУ завдали до десятка ударів по нафтопереробних заводах у рф. Удари вражаючі у прямому та переносному сенсі. Яскравий ефект видно здалеку, а відстані, на які долітають наші дрони, стають все більшими, пише Максим Карпаш у Репортері.

Тепер стало ясно, що минулорічні, начебто «пусті», удари по москві та іншим віддаленим містам були бойовим випробуванням. Тепер наші влучають у ректифікаційні колони та інші вузли нафтопереробних заводів і виводять їх з ладу надовго. Такий клас техніки неможливо швидко замінити навіть через фірми та країни «прокладки». Адже обладнання для нафтопереробки перебуває під санкціями. Й невелика кількість його західних виробників обов’язково вимагатиме багатьох специфічних даних (фізико-хімічні показники перероблюваної нафти, добові/річні обсяги переробки, супутнє устаткування), які точно «видадуть» замовника.

Карпаш новини Івано-Франківська

У підсумку маємо ситуацію, мабуть першу у світовій історії, коли країна, що особливої ваги на світовому ринку вуглеводнів не має (Україна), так серйозно впливає на глобальні цінові котирування нафти й газу.

Bloomberg повідомляє, що світові ціни на нафту зросли на 5-7 доларів – до 84-86 за барель.

Враховуючи цінові обмеження та загрозу вторинних санкцій, росії не вдасться серйозно на цьому заробити. Основні клієнти її нафти – Індія та Китай – вже загальмували закупівлі. Крім того, у гру за їхні ринки включились конкуренти у вигляді Ірану, Саудівської Аравії та ОАЕ.

Читайте Максим Карпаш: 20 днів у Маріуполі для Папи Римського

Ворог уже давно зупинив експорт світлих нафтопродуктів, відчуваючи проблеми у зв’язку із попередніми, ще зимовими, ударами по своїм НПЗ. Звісно, прямого впливу на воєнну ситуацію наразі наші удари не матимуть. Адже більшість військової техніки заправляють дизельним паливом, і на військо вони будуть витрачати без обмежень.

Але вплив буде складнішим, довшим і ґрунтовнішим.

Наразі різні джерела свідчать, що українські удари призвели до 10-15-20% скорочення виробництва світлих нафтопродуктів в росії. Нагадаю, світова економічна наука каже, що дефіцит може бути, коли на певному ринку бракує 5% того чи іншого продукту. А тут щонайменше удвічі більше. Тобто за такого скорочення виробництва дефіциту уникнути буде просто складно.

А за кілька тижнів в наших широтах стартує посівна. Не забуваймо, росія все таки один із найбільших світових експортерів аграрної продукції, а це також доходи до військового бюджету. Бюджету війни проти України. Через зростання цін на паливо в росії зростуть ціни по всьому ланцюжку споживання: харчі, продукти широкого вжитку, комунальні послуги тощо.

Читайте Максим Карпаш: Війна у прямому ефірі

Таким чином через елегантні та хірургічно точні удари підрізаємо економічну потугу нашого ворога, прискорюємо витрати його валютних резервів. Профільні російські чиновники заявляють, що замість експорту нафтопродуктів будуть експортувати більше нафти. Але попередні 2-3 квартали демонструють, що це не спрацює.

Точного прогнозу скласти неможливо, але так виглядає, що на осінь припаде поворотний момент для російської економіки. Тоді експортні сировинні надходження будуть мінімальні, а резерви близькі до вичерпання. Це означає, що до зими 2025 нам треба протриматись, а далі мало б бути легше. І так до перемоги.

Максим Карпаш, професор Університету Короля Данила

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.