Погляд

Максим Карпаш: Сезон закінчився, готуємось до наступного

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Ворог дійсно готувався заморозити Україну та ЄС восени-взимку. Для цього вони зробили дуже багато – зупинка газопроводу Ямал-Європа, суттєве зниження транзиту усіх вуглеводнів Україною, а потім і вибухи на обох Північних потоках. До слова, з «потоками» це вже на сьогодні основна версія, пише Максим Карпаш у Репортері.

Саме Газпром, як організація, яка точно знала усі слабкі місця трубопроводу, міг організувати такі «теракти» у співпраці з водолазними підрозділами Балтійського флоту. Вони тренувались саме у тих водах за кілька днів до вибухів. Та про це іншим разом. Головне, слід розуміти, що плани були вельми чіткі, й у ЄС до цього поставились дуже серйозно.

Карпаш новини Івано-Франківська

Уже тепер Міжнародна енергетична агенція констатує падіння споживання газу в ЄС у 2022 році на 55 млрд м3 (13%) – обсяг газу достатній для живлення понад 40 млн домівок. Спробуємо розібратись, яким чином вдалося досягти найбільшого в історії ЄС скорочення споживання газу.

Погода, звісно, відіграла важливу роль, хоч і не визначальну.

М’яка зима трохи компенсувала втрати від літньої посухи, яка обмежила генерацію на європейських гідроелектростанціях. Політичні рішення все-таки змогли переграти російські й погодні фокуси.

Спочатку були підвищені ціни на енергоносії на 5-50%. Це дозволило обмежити споживання енергоносіїв у найбільш інтенсивних секторах – хімія та металургія, будматеріали, та скло тощо. А далі ЄС, як не дивно, просто отримував «дивіденди» від своїх попередніх кроків:

  • відновлювальна енергетика, особливо сонячна та вітрова, дозволили зекономити приблизно 11 млрд кубометрів газу. 2022 рік виявився рекордним для цього сектору в ЄС – було встановлено понад 50 гігават потужностей,
  • скорочення надмірного споживання електрики на 3% дозволило додатково скоротити споживання ще 14 млрд кубів – завдяки меншим встановленим температурам в приміщеннях, більш енергоефективному освітленню тощо,
  • комплексне скорочення споживання у будівлях дало змогу не спалити 28 млрд кубометрів газу: більш точно погодне регулювання систем опалення, перехід на інші енергоносії, масове запровадження термостатів, широке встановлення теплових насосів та інші заходи,
  • приблизно усі вище перелічені заходи запровадили й у промисловості.

Читайте Максим Карпаш: Долина показує приклад

Регіональними чемпіонами зі скорочення споживання природного газу в Європі стали північні країни. Але, зрештою, зусиль доклали усі. Фінляндія скоротила споживання газу майже удвічі, але щодо обсягів, то найбільше скорочення показали Німеччина (7 млрд кубометрів), Нідерланди (5 млрд), Італія (4 млрд) та Франція (2 млрд).

Україна у 2022/2023 опалювальному сезоні мала скоротити споживання газу до 40%. Вважаю, десь у цих межах ми й втримались. Нагадую, що наступний опалювальний сезон буде складнішим.

Читайте Максим Карпаш: Ректор здорової людини

2023 рік несе нам цілу віхолу джерел ризиків та загроз на ринку природного газу у світі, Європі та інших частинах світу. Але ми точно маємо рухатись шляхом, який проторувала Європа – іншого немає. Ні в сенсі географічному, ні в політичному, ні в технічному.

Максим Карпаш, професор Університету Короля Данила

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.