Погляд

Максим Карпаш: Ректор здорової людини

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Минулого тижня нині вже колишній міністр Сергій Шкарлет ще підписав наказ про вибори ректора в Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу (ІФНТУНГ). Вибори заплановані на 25 квітня. Цей текст присвячений виборам ректора з багатьох причин. І ці причини мають цілком конкретні імена й прізвища – викладачів і студентів – тисяч молодих людей, які обиратимуть навчання там у майбутньому. І то не зважаючи на мої 18 років праці в ІФНТУНГ. Стою на розумінні, що цінність університету саме в людях – викладачах і студентах, пише Максим Карпаш у «Репортері».

Максим Карпаш новини Івано-Франківська

Не буду кривити душею, мені дзвонили й писали колеги та знайомі з чітким запитанням – чому мене не було у списку кандидатів на посаду ректора? Але друзі усе знають, і то давно.

Мій моральний компас роботи в ІФНТУНГ протягом останніх 10 років був такий – запровадити там такі зміни, щоб не було соромно пропонувати університет своїм дітям. Але насправді вже у 2019 році стало зрозуміло, що «спадок» та позиція поточного ректора, який вже 30 років на посаді, не залишили для цих надій жодних підстав. Пандемія та війна тільки погіршили ситуацію. У підсумку за кілька місяців до завершення чергової каденції Євстахія Крижанівського я звільнився.

Читайте Максим Карпаш: міністр-ветеран – на освітньому фронті

Не можу не ставити собі умовних запитань про те, яким мав би бути майбутній ректор ІФНТУНГ. Треба сказати, що за час роботи в освітній галузі мені таки довелось побачити певну кількість ректорів – є з чим порівняти.

Отже, мій невичерпний перелік якостей майбутнього ректора такий:

  • Сильні лідерські якості – аби надавати напрямок й вести колектив, студентство, особливо у часи війни та повоєнного відновлення. Це передбачає здатність приймати складні рішення, ефективно комунікувати й надихати інших.
  • Візійність мислення – бачення (візія) університету має бути чітким і повним, без загальних штампів. Візійність передбачає здатність визначати висхідні тренди у сфері вищої освіти та оцінювати ризики для підтримання конкурентоздатності університету.
  • Стратегічне планування – задля ефективного використання існуючих та майбутніх ресурсів, задля досягнення поставлених цілей. А це передбачає розуміння процесів вступу в університети, фандрейзингу, розвитку освітніх програм і капітальних видатків.
  • Комунікаційні навики – для належного представлення університету під час взаємодії з донорами (англійська мова обов’язкова), владою та випускниками. Внутрішні комунікації з університетською спільнотою є не менш важливими.
  • Етика та прозорість – прозорість рішень та академічна доброчесність керівника університету визначають довіру до вишу в цілому. Такий підхід має передбачати нульову толерантність до плагіату та відкритість даних про ключові рішення до та після їх прийняття.

Читайте Максим Карпаш: Дещо про патріотизм

Серед кандидатів, які допущені до конкурсу в ІФНТУНГ, я підтримую Ігоря Рибіцького. Адже він єдиний відповідає критеріям хорошого ректора.

  • Має досвід лідерства у бізнесі та університеті (1),
  • Має чудове бачення майбутнього як батько трьох дітей різного віку (2),
  • Вміє ефективно використовувати мінімальні ресурси для досягнення цілей (як ветеран АТО 2015-2016) та керівник численних проєктів в університеті (3),
  • Він поїздив світом (Європа, США) і всюди вдало представляв ІФНТУНГ англійською, крім того, як колишній депутат райради вміє комунікувати практично з будь-ким (4),
  • Він першим запропонував кандидатам надати свої дисертації на перевірку на плагіат (5).

Переконаний, що саме з Ігорем Рибіцьким на ІФНТУНГ чекає яскраве та плідне майбутнє.

Максим Карпаш, професор Університету Короля Данила

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.