Погляд

Максим Карпаш: росія розбитих ліхтарів

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Після оголошення про “часткову мобілізацію” в росії дружина мене запитувала, чому вони не виходять на протести. Правда, десь на третій-четвертий день по регіонах пішла хвиля поодиноких акцій, але виглядало воно нікчемно, пише Максим Карпаш у Репортері.

Карпаш новини Івано-Франківська

Не думаю, що у протестах взяла участь навіть 0,1% населення. І це при тому, що, за різними оцінками, планують мобілізувати від 300 тисяч до 1,1 млн, тобто від 0,2 до 0,8%. Вже нині зрозуміло, що серйозного опору мобілізації не буде. Тих поодиноких, хто виходить, розженуть, чоловікам вручать повістки й на тому все завершиться.  

Мені тут згадався колись дуже популярний на росії телесеріал «Вулиці розбитих ліхтарів» – про міліціонерів, бандитів і всяке таке. Назва дуже промовиста. Ці розбиті ліхтарі стають в асоціативний ряд з теорією розбитих вікон.

Читайте Максим Карпаш: Чи заправить сонце танк

У 1980-х американські соціальні психологи сформулювали її як підсумок своїх багаторічних спостережень. Теорія розбитих вікон стверджує, що розбите в будинку вікно, яке ніхто не замінив на нове, рано чи пізно призведе до розбиття решти вікон. А далі в ньому та навколо почнуть вчиняти злочини. Тобто кричущі сліди безладдя та безгосподарності провокують нехтування всіма іншими правилами суспільного життя.

Попри критику, теорія була підтверджена багато де на практиці.

А популярності набула в середині 1990-х років завдяки успішному застосуванню в Нью-Йорку. Там суворе стеження за чистотою, змивання усіх нових графіті на стінах будинків та громадського транспорту дозволило суттєво знизити рівень злочинності.

Поворотним моментом став випадок у Нью-Йорку, в неблагополучному районі «розбитих вікон», на початку 1990-х. Чоловік довго біг за молодою жінкою, яка кричала про допомогу, потім він її пограбував і вбив. Розслідування виявило, що понад 10 дорослих людей були свідками цього злочину, але нічого не зробили, навіть не викликали поліцію…

Читайте Максим Карпаш: Готуймо вогнегасники

Далі теорія розбитих вікон була підтверджена по всьому світу, соціальні психологи проводили численні експерименти, які загалом підтверджували її.

А тепер згадайте усі ті фото та відео ерефії – розруха, бруд, пияцтво, вже традиційне хамство. Ніколи не повірю, що люди, які десятиліттями жили в такому середовищі, будуть протестувати проти мобілізації чи могилізації – чому б вони протестували? Теорія розбитих вікон тут вчергове підтверджується: ніхто масово не буде протестувати проти навіть повального захоплення чоловіків. На таке не варто навіть розраховувати, бо росія – країна розбитих вікон.

Тож віримо в ЗСУ, адже тільки вони можуть переконати окупантів, що мобілізація дійсно означає могилізацію.

Максим Карпаш, професор Університету Короля Данила

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.