Погляд

Максим Карпаш: Готуймо вогнегасники

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Нам усім слід згадати що таке вогнегасник і для чого він зроблений. Треба мати як віртуальний – гасити полум’я всіляких «гарячих» новин, а також справжній – вдома, пише Максим Карпаш у Репортері.

Карпаш новини Івано-Франківська

Гарячі новини про захмарні ціни на природний газ на світових ринках лякають холодною зимою та порожніми гаманцями не тільки європейців. Напередодні очільник НАК «Нафтогаз України» пан Юрій Вітренко заговорив про зниження температури на 4 градуси. Не зовсім зрозуміло, чому саме він виходить із такими рекомендаціями чи новинами – у нас є ціле Міністерство енергетики, є державний регулятор у формати НКРЕКП, є Держагентство з енергоефективності.

Саме на це розраховує росія – на такий жаданий ефект залякування.

Підставою для таких заяв слугують новини з енергетичної біржі TTF в Нідерландах – спотова вартість поставки газу у вересні минулого тижня досягала 3 200 доларів за 1000 кубометрів. Це у 5 разів більше ціни 23 лютого! Очільники кремля розганяють такі новини всіма способами, прогнозуючи 5 000 доларів до нового року.

А тепер дістаємо свій інформаційний вогнегасник, відкидаємо полум’яні цифри та слова і дивімось на факти. Спотові ціни – вартість нерозпроданого газу, який «залишився» після виконання усіх довгострокових контрактів. Треба розуміти, що на фоні скорочення постачань газу з росії в ЄС «нерозпроданого» газу взагалі на європейських ринках немає. Такі високі ціни є результатом елементарної біржевої спекуляції та короткострокової європейської тактики перехоплення постачань газу з азійського ринку.

Читайте Максим Карпаш: Термомодернізація України до 2050 року

Лишень один факт про біржеву спекуляцію – обсяги газу, який торгується останнім часом, у рази перевищує реальний обсяг пропозиції. Тобто біржеві спекулянти «торгують» тим, що не здатні поставити у потрібних обсягах!

Країни ЄС, усвідомлюючи нахабність дій Газпрому та страхуючись від повного відключення газу взимку, зараз активно наповнюють свої підземні сховища, і роблять це з випередженням. Це також стимулює ріст цін на газ в ЄС. За підсумками 6 місяців війни в Україні рф втратила першість з постачань газу в ЄС, поступившись США, Норвегії, а можливо вже й Алжиру.

Вже тепер ясно, що цю зиму ЄС пройде без великих проблем за умови скорочення надмірного споживання.

Україні доведеться робити так само.

Так, у нас незначне надмірне споживання, тож доведеться дійсно суттєво економити, але цінності свободи та гідності вартують більше кількох зайвих градусів взимку. Європейці так хвилюються, бо розглядають найгірший варіант – повне відключення постачань газу з росії за різкого похолодання. Але вже з жовтня-листопада відновиться постачання зрідженого газу з хабу Freeport у США та почнуть працювати додаткові платформи з регазифікації поблизу берегів ЄС – у Балтійському, Північному та Середземному морях. Отже, доки розпочнуться справжні тривалі холодні місяці, європейці (і ми теж) матимуть заміну поставкам від Газпрому.

Читайте Максим Карпаш: Волонтери та армійці готують технологічний стрибок

Тепер про вогнегасники справжні. На фоні складної зими українці почнуть додатково обігріватись по-різному – дровами, електрикою, газом, можливо, рідким паливом. При цьому існує ймовірність масових випадків перевантаження електромереж, несанкціонованих підключень та різних кустарних обігрівальних засобів.

Усе це без належного рівня експлуатації буде горіти. Тому всім нам слід згадати інструкції протипожежних заходів, ознайомити членів родини, купити вогнегасник, показати, як ним слід користуватись. Бажано навіть провести тренування вдома та на підприємствах, це буде навіть весело й дуже корисно в майбутньому.

Максим Карпаш, професор Університету Короля Данила

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.