Погляд

Максим Карпаш: Чи заправить сонце танк

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

З певною регулярністю мені доводиться публічно та персонально пропагувати використання відновлювальних джерел енергії. Більшість співрозмовників, читачів, слухачів загалом погоджуються з моїми тезами. Втім, є в них і контраргументи, які умовно можна поділити на дві своєрідні групи. Перша – «так, але це дуже дорого». Друга – «цікаво, але танк сонцем не заправиш», пише Максим Карпаш у Репортері.

Максим Карпаш, проректор Університету Короля Данила новини Івано-Франківська

Почнімо з питання вартості та строків окупності інвестицій у відновлювальну енергетику. Останні відомості вказують, наприклад, що за останні 10 років вартість встановленого 1 Ватта сонячних панелей знизилась у 4-5 разів. Натомість ефективність їхньої роботи зросла – з 13-14% до 20%. Отже, сумарна ефективність – кількість виробленої електроенергії з розрахунку на одиницю витрачених грошей зросла щонайменше у 6-7 разів.

Хороший приклад для нас у цьому сенсі – Євросоюз.

Так від початку травня по серпень 2022 року ЄС виробив рекордні 12% своєї електрики за рахунок сонячної енергії, що дозволило уникнути потенційного імпорту викопного газу на 29 млрд євро. Сонячна енергетика в ЄС перевершила частку вітрової (12%) і гідроенергетики (11%).

Без рекордних 99 ТВт-год сонячної генерації за останні чотири місяці ЄС довелося б купувати ще 20 млрд кубометрів викопного газу, повідомляє Асоціація сонячної енергетики України. Кожен мегават енергії, виробленої сонячною та відновлюваною енергією, — це менше викопного палива, яке потрібно з росії. Сонячна енергія пропонує європейським домогосподарствам і промисловості пряме зниження цін на енергію.

Читайте Максим Карпаш: Освітні втрати 2022

Щодо України маємо тільки неповну статистику за 10 місяців 2021 року. Але там також зафіксоване 14% зростання відновлювальної енергетики, яка без врахування гідроенергетики дала понад 8,6% всього обсягу виробленої електроенергії в Україні.

Тепер щодо «заправити танк сонцем». Зробив швидкий огляд наукових і науково-популярних статей стосовно військових застосувань відновлювальних джерел енергії і був просто вражений глибиною та широтою розробок. Про ударно-розвідувальний дрон на сонячних панелях та з водневим двигуном, який може перебувати у небі понад 24 години і не залишає теплового сліду, навіть не розповідатиму…

Ще більш цікавими виявились відомості щодо планів американської армії з переходу на відновлювальні джерела. До слова, армія визнана у США найбільш неефективним споживачем енергії при просто гігантському бюджеті.

Читайте Максим Карпаш: Готуймо вогнегасники

У першу чергу, там розглядають питання від’єднання від національної та локальних енергосистем своїх об’єктів з огляду на ризики проблем з постачанням, і звісно, кіберзагроз, які йдуть у пакеті з підключенням до таких систем.

По-друге, електрифікація усіх видів транспорту – від повністю «електричного» Хаммера (цивільної версії військової машини) потужністю в 1000 кінських сил до дистанційно керованих колісних і гусеничних пристроїв для розвідки, транспортування й ведення бою. Мобільні сонячні й вітряні генератори, натільні малопотужні засоби генерації струму й багато чого іншого.

Далі йдуть просто секторальні армійські плани щодо 25% кліматичної нейтральності всієї армії до 2030 року, програма «Великий зелений флот» для Військово-морських сил США, плани енергонезалежних армійських з’єднань тощо.

Маємо вивчати їхній досвід, аби ЗСУ й технічно були на рівні з ними. Адже за духом наші просто перші.

Максим Карпаш, професор Університету Короля Данила

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.