Погляд

Максим Карпаш: Мікроклімат у бліндажі

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

В інформаційних потоках з усіх можливих джерел кожен із нас шукає те, що йому цікаво, ближче за родом діяльності. Хтось слідкує за домедичною та медичною допомогою на фронті, хтось – за стрілецтвом, інший – за дронами. Мій інтерес – енергетичний, пише Максим Карпаш у “Репортері”.

Максим Карпаш новини Івано-Франківська

Днями натрапив на одне смішне відео від наших оборонців. Там вони ніби покращують мікроклімат у своїх місцях для відпочинку за допомогою дрону, який працює як стельовий вентилятор. Класний прояв гумору від захисників, із підтекстом.

Читаю новини від НЕК «Укренерго», що українці щовихідних у липні-серпні через спеку б’ють рекорд споживання електроенергії. І ми імпортуємо електроенергію з ЄС через Словаччину та Молдову.

Далі читаю новину від оператора ринку за липень 2023 року щодо часток кожного джерела енергії. Ядерне паливо, вугілля, природний газ і мазут разом дали 45%. А сонце, вітер, гідро та біомаса/біогаз додали понад 47%. З одного боку це дуже гарна новина, адже майже половину генерації влітку маємо з відновлювальних джерел. З іншого боку – все одно імпортуємо.

Читайте: Максим Карпаш: Як тарифи впливають на модернізацію опалення

Восени-взимку сонце, вітер, вода вже не даватимуть таких обсягів генерації. В опалювальний сезон споживання зросте кратно. Чи зможе вугільна/газова/ядерна генерація заповнити дефіцит, прогнозувати неможливо. І то за умови, що «прильотів» по енергетичній інфраструктурі не буде…

Маємо нарешті зрозуміти та усвідомити, що ті, хто не на фронті, вже за визначенням перебувають у кращих умовах. Звісно, хочеться комфорту – у спеку побути в прохолоді. Але ця прохолода влітку може трансформуватись у прохолоду і взимку.

Ось кілька порад, як пережити спеку і менше споживати електроенергії.

  • Мінімізуйте використання кондиціонера, замінивши його вентилятором. Він споживає у рази менше, а рівень комфорту залишає приблизно на тому ж рівні.
  • Вночі вікна відкриті, вдень – закриті. Жалюзі, штори і все подібне – слід максимально обмежити доступ теплого повітря вдень і сприяти охолодженню вночі.
  • До спеки треба звикнути – людські тіла здатні адаптуватись за певний час температур у межах 25-30 градусів. Для цього треба підібрати правильний одяг, достатньо пити й відповідно харчуватись – інформації є багато.
  • У довгостроковому плані житло можна і треба утеплити – утеплювач і влітку не буде пропускати тепло у приміщення.
  • Якщо використання кондиціонера складно уникнути, комбінування його із вище переліченими засобами у поєднанні з розумним керуванням – залежно від температури у приміщенні та на вулиці. Нагадую, що різниця між встановленою температурою та температурою навколишнього середовища не має перевищувати 7-10 градусів.

Щоразу, вмикаючи кожен пристрій, який споживає електроенергію, думайте чи можуть собі таке дозволити наші захисники та захисниці – це в першу чергу. А потім думайте, чи зможете собі таке дозволити в опалювальний період.

Максим Карпаш, професор Університету Короля Данила

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.