Погляд

Максим Карпаш: Газові й інформаційні бульбашки

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Минулий тиждень відзначився епохальною подією в енергетиці – росія втратила свої газогони під брендом «Північний потік». І то обидві версії. 26 вересня, після серії вибухів, данські та шведські берегові служби спостерігали значний витік газу з обох ниток газопроводу «Північний потік» та однієї нитки «Північного потоку 2». Вибухи відбулись практично водночас у трьох різних місцях. Залишилась більш-менш неушкодженою одна нитка так і не введеного в експлуатацію другого «потоку».

Існує кілька вимірів цієї події – технічний, екологічний, економічний. Геополітичний не чіпаю, там багато експертів, пише Максим Карпаш у Репортері.

Карпаш новини Івано-Франківська

Технічний вимір

Цілком зрозуміло, що операція спланована й не може розглядатись як серія випадковостей чи результат браку будівельно-монтажних робіт. Особливо це виключено для «Північного потоку 1», який будували світові лідери у цій сфері.

Якщо ми побачимо перші кадри з місць вибухів на дні моря, стане зрозумілим спосіб підриву. Якщо вибух зсередини, то тут безпомилково – доступ до труби мали тільки газпромівці. Якщо ззовні – ширше поле для маніпуляцій.

Читайте Максим Карпаш: росія розбитих ліхтарів

Припускаю, що трубопроводи втрачені на довгі роки. Вже наприкінці жовтня у Балтійському морі буде обмежена навігація через лід, ремонтні судна (яких у світі мало) не будуть зафрахтовані так швидко, й навіть за найсприятливішого сценарію роботи можуть початись не раніше квітня 2023 року. За цей час корозія суттєво завдасть додаткових проблем – треба буде «переробляти» чи не весь проєкт.

Економічний вимір

Газопровід «Ямал-Європа», який тягнеться через Білорусь і Польщу, росія сама вимкнула, наклавши санкції на польського оператора. Голубий та Турецький потоки, з яких живляться путін-ферштеєри Угорщина, Сербія і частково Болгарія та Греція, мають незначну пропускну здатність. Щонайменше у 10 разів меншу, ніж в української газотранспортної системи.

Фактично, якщо рф хоче отримувати доходи від продажу газу в ЄС, їй доведеться користуватись нашою ГТС. І тут усе складно. Якщо проти решти російських банків введуть санкції, то вони просто не зможуть платити нам за транзит. Хіба возитимуть готівку. З іншого боку, в разі активнішого використання нашої ГТС росіянам доведеться уважно користуватись зброєю в зонах проходження газових труб…

Екологічний вимір

Наскільки стає зрозуміло з повідомлень, із трьох ниток газопроводів витекло від 400 до 800 млн кубів природного газу. Для порівняння – це річний обсяг споживання газу Івано-Франківською областю у 2020 році (640 млн кубометрів). Тобто,  дуже багато.

Читайте: Максим Карпаш: Чи заправить сонце танк

Метан, з якого на понад 90% складається природний газ, є одним із найшкідливіших парникових газів. Екологи оцінюють його щонайменше у 400 разів більш небезпечним, ніж двоокис вуглецю. Отже, ми ще почуємо оцінки від шкоди навколишньому середовищу від цих аварій, і вони точно будуть значними. До цього ще слід додати шкоду флорі та фауні Балтійського моря – газові бульбашки їм точно не сподобались.

А тепер думка про останню інформаційну бульбашку від Ілона Маска. Його твіт щодо українського питання є не причиною, а наслідком падіння вартості його компанії протягом останнього півріччя. Просто зверніть увагу на статистику.

Максим Карпаш, професор Університету Короля Данила

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.