Погляд

Максим Карпаш: Енергетична надійність і наш унікальний досвід

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Війна в Україні має чіткий енергетичний вимір – і не тільки для України. На світових ринках енергоресурсів росія спричинила цілу серію змін. Це втрата Газпромом європейського ринку газу й заповнення його іншими гравцями – Норвегією, Катаром, Австралією, США. Також – цінові обмеження на продаж нафти та кардинальна зміна попередніх маршрутів її постачання. Переворот у Нігері та зміни котирувань на уранову руду. Й, очевидно, то ще не кінець, пише Максим Карпаш у Репортері.

Це все тільки прискорило перехід великих гравців до відновлювальної енергетики.

Максим Карпаш: Енергетична надійність і наш унікальний досвід

Свіжі дані демонструють зростання на понад 33% встановлених сонячних станцій в Китаї у першому кварталі 2023 порівняно з минулим роком. І це при тому, що у китайських компаній є можливість дешево купувати російські енергоносії. Схожі тенденції помітні в США, Індії, Австралії, Євросоюзі та інших великих споживачах.

На сайті Департаменту енергетики США прочитав цікаву замітку про енергетичну надійність. Цей термін тлумачать як здатність енергетичної системи витримувати нестабільність, неконтрольовані події, каскадні відмови або неочікувані втрати елементів системи.

Прочитав і зрозумів, що Україні слід на національному та регіональному рівнях розробляти та запроваджувати політики енергетичної надійності. Ми за 2022-2023 роки мали всі можливі випадки: нестабільність (різке падіння споживання), неконтрольовані дії (ракетні атаки), каскадні відмови (блекаути) та неочікувані втрати елементів системи (через ті самі прильоти).

Читайте Максим Карпаш: Мікроклімат у бліндажі

Енергетична надійність є надважливою для щоденного «нормального» життя країни. А для неї найбільшими викликами є зміна клімату та старіння енергетичної інфраструктури. Як в Україні, так і в будь-якій державі.

Надійна енергетика є поєднанням здатності енергетичної інфраструктури вистоювати та швидко відновлюватись після типових виходів з ладу. В нашому варіанті, за налагодженої роботи енергетиків та постачань обладнання від партнерів, українська енергетика після перемоги має всі шанси стати однією з найбільш надійних у Європі.

Американський досвід показує, що будь-яка енергетична система може бути надійною тільки в разі комбінування різних джерел енергетичних ресурсів. На думку Департаменту енергетики США, ключем до енергонадійності є перехід до відновлювальних джерел енергії (сонце, вітер, геотермальна енергія), а також розвиток систем зберігання енергії: великі та малі акумулятори, греблі ГЕС, акумулючі ГЕС і таке інше. До систем зберігання енергії наразі змушені віднести й запаси вугілля, нафти та природного газу. Одним із перспективних варіантів накопичення енергії є також водень – його можна виробляти, зберігати та використовувати у разі негайної потреби.

Читайте Максим Карпаш: Як тарифи впливають на модернізацію опалення

Такі держави, як США, вже реалізують пілотні проєкти із розбудови енергетичних системи підвищеної надійності. Маємо уважно за ними спостерігати, аби негайно використовувати їхній досвід після нашої перемоги. Або навіть скоріше.

Максим Карпаш, професор Університету Короля Данила

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.