Погляд

Максим Карпаш: День Незалежності 2022

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Чи міг хтось з нас подумати у перші хвилини та години повномасштабного вторгнення, що рівно за пів року 31-ий День Незалежності ми відзначатимемо у стані війни? У стані, коли дуже багато ресурсів нації вже на межі, кількість загиблих пішла на тисячі, десятки знесених з лиця землі населених пунктів, мільйони поламаних доль. Добре кажуть, що важливість будь-чого починаєш цінувати тільки тоді, коли втрачаєш це як повітря чи воду, пише Максим Карпаш у Репортері.

Максим Карпаш новини Івано-Франківська

Так сталось, що я полюбляю історію. Мені подобається дивитись в минуле, адже в разі настання нових подій та обставин, можливо спрогнозувати, куди та як розвиватиметься ситуація. Знаю, що за наші землі останніми століттями вирувала війна. Таких «ласих» шматків по світу є достатньо, ми не унікальні. Коли після світової фінансової кризи 2008-2009 року говорив близьким, що війна у світі неминуча, мене брали на кпини. У 2014 році теж, а з 24 лютого 2022 нам вже усім не сумнівів і суперечок.

Читайте Максим Карпаш: Термомодернізація України до 2050 року

Хтось думає, що нинішня війна триває за ресурси – такі як нафта, газ, вода, чорноземи. А моє глибоке переконання полягає в тому, що зараз війна триває винятково за людей. Території, матеріальні та фінансові ресурси не такі цінні, як капітал людський. Люди – то найцінніше, що ми маємо в державі, наша найпотужніша зброя. Останні 180 днів довели, що ми – нація супергероїв.

Вважаю, що саме в ці дні маємо максимально інвестувати в наш людський капітал. В освіту молодших, в перекваліфікацію старших, у соціальну та професійну адаптацію ветеранів, інтеграцію в економічні процеси людей віком 60+.

Віддача від таких інвестицій завжди найбільша.

І так, треба налаштуватись, що після перемоги процес відновлення буде тривати десятиліттями, не 3-5 років. Це відновлення буде неоднаковим у часі та просторі – в різних частинах країни в різні моменти будуть з’являтись «острівці зростання».

Читайте Максим Карпаш: Як нам пережити зиму й перемогти

Так хочеться, аби пророчі слова з державного гімну «…запануєм і ми, браття, у своїй сторонці» як можна скоріше стали реальністю. На кращу долю нас та наших дітей!

З Днем Незалежності України! Слава Україні! Героям Слава!

Максим Карпаш, професор Університету Короля Данила

Читайте «Репортер» у Telegram та Instagram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні

Реклама партнерів: