Погляд

Коломия під бордами. Мешканці міста проти реклами

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

«Що дозволено Юпітеру – бикові зась», – казали давні римляни. Для нас ця приказка теж актуальна. Зовнішня реклама таки перетворила Коломию на помию. Рекламодавці орендують площі й не спішать турбуватися про обличчя міста. Особливо це відчутно під час виборів. З рекламою мають проблеми навіть Львів з Івано-Франківськом, що вже говорити про райцентри? Але закривати очі – це вже занадто. І ось як про це говорять самі коломияни.

kolom (5)

Ігор Мельничук, економіст: «Попри весь індустріальний потенціал, вважаю Коломию туристичним містом. Потрібно створювати умови для того, щоб тут хотіли зупинятися і проводити час люди. Одна з таких умов – культурний міський простір, який, на жаль, засмічений «ларьками», білбордами, сітілайтами і т. п. Потрібно розбудовувати парки, сквери. В історичному ареалі не місце неякісній рекламі. До прикладу, на фасаді будинку на куті Валової та Театральної я б розмістив класний 3D-малюнок на гуцульську тематику.

kolom (2)

А замість кіосків облаштував би зелені зони, креативні скульптури, пам’ятники – все те, що змушує туриста зупинитись і сфотографуватися. Таким чином запуститься механізм автореклами міста: «А де це? А це в Коломиї…». Важливо, щоб керівництво міста розуміло, як треба правильно використовувати ресурс, на якому можна запустити нову туристичну економіку».

kolom (4)

Олександр Салівон, дизайнер: «Вулиці міста перевантажені не якісною, не професійною та не дієвою рекламою. Вже більше як 10 років реклама на вулицях перестала діяти. Нині вона тільки дратує населення. Щоб це змінити, потрібен «лікнеп» рекламодавців (в першу чергу), підкріпивши це все законом. Адже в цій ситуації марно звинувачувати рекламні компанії – вони існують, бо є попит. Рек­лама має бути на друкованих та електрон­них носіях і в торгових залах, де вона діє безпосередньо на потенційного покупця, а не стріляє «по горобцях з гармати» на вулицях. Професійна реклама має бути непомітною та продуманою. А «дешева» викидається на вулицю на кшталт сміття, зневажаючи наші смаки, переконання, нав’язуючи продукт, не вартий уваги».

kolom (6)

Василь Нагірний, краєзнавець: «Я часто маю виїзні зйомки у Європі й помітив, що зовнішня реклама у старих містах там відсутня – в ній просто нема необхідності. Усі ці білборди в історичному центрі міста, ці «спотикачі» на вузьких вуличках – невже хтось має ілюзію, що такий підхід привертає покупця? Це ж просто неповага до містян».

…Останній випадок такої неповаги – облаштування стіни на розі Валової та Театральної у самому центрі Коломиї. Голов­ний герой цієї історії – депутат облради Юрій Романюк. На стіні будинку, де він має помешкання, тривають ремонтно-монтажні роботи. Дозволу від міського відділу архітектури він ще не взяв. За словами самого Романюка, усе це – подарунок Коломиї до Дня міста. А те, що рекламні щити встановлені без дозволу і псують міський пейзаж, депутат виправдовує тим, що вони тут висіли останніх 15 років.

Наразі, каже Юрій Романюк, він думає звернутись у відділ архітектури по дозвіл. А на запитання, чи планує на цьому зароб­ляти, відповів коротко:

«Дадуть дозвіл – буду заробляти… Не дадуть – буде інше питання. А чому ви не займаєтесь іншими? У Коломиї 200 бордів. Займіться ними. Вам треба тільки Романюком зайнятись…».

kolom (7)

Звісна річ, не в Романюкові все зав’язло. Проблема із зовнішньою рекламою тягнеться з дев’яностих, коли кожен ґаздував, як умів, навіть якщо не вмів нічого. Якщо прогулятись від Театральної до площі Шевченка і назад проспектом Чорновола (коломийська стометрівка), то на цьому маршруті можна зустріти не менше 25 білбордів і стільки ж сітілайтів. Дозвіл видає відділ архітектури і містобудування. А тими, хто встановлює самовільно, відділ архітектури «передоручив» займатись відділу управління комунальним майном.

Начальник відділу управління комунальним майном Віктор Волошенюк так прокоментував проблему.

«Дійсно, рішенням міської ради затверджено правила розміщення зовнішньої реклами, – каже він. – Контроль за дотриманням цих правил мають проводити відділ архітектури та містобудування, відділ з питань внутрішньої та інформаційної політики та відділ управління комунальним майном міської ради. Однак, відділ управління комунальним майном не має інформації, хто незаконно чи з порушеннями встановив рекламу. Цими питаннями повинен опікуватись відділ архітектури та містобудування. Після подання ними власника припису та невиконання його до вирішення питання може підключитись наш відділ, надати допомогу – чи в демонтажі, чи в складанні протоколу для розгляду адміністративною комісією. Я прочитав коментар до статті 152 Кодексу про адміністративні порушення – дійсно, за цією статтею можна складати протокол за незаконне розміщення носіїв реклами».

Отож, коло замкнулося, «няньок» багато, а Коломиї за рекламою не видно. Встановлювати ніби й не можна, та як встановите – скоріш за все, ніц вам за то не буде. Якщо хочете прорекламувати себе коханого чи кума-кандидата, беріть дюбеля – гайда в Коломию.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.