Погляд

Ігор Шібель: «Масові «ожеледні» травми почнуться в середині грудня»

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Зима цього року почалася чітко за календарем – 1 грудня Прикарпаття замело снігом, а дороги покрилися ожеледдю. І перед людьми постало одвічне зимове питання – як не посковзнутися і не впасти, а якщо вже впав, то що робити. Про це – у розмові із заввідділом травматологічного відділення Івано-Франківської міської клінічної лікарні № 1 Ігорем Шібелем.

– Пане Ігорю, від початку зими скільки людей потрапили у травмпункт?

– За 11 місяців 2010 року через наш травмпункт пройшло уже 9700 пацієнтів. Це надзвичайно велика цифра, але вона включає всі травми від початку року. Якщо брати 1 грудня, то до нас у травмпункт звернулося 27 пацієнтів. Це ще не багато, бо минулого року було і 65, і 70.

– Хто найбільше травмується?

– Найбільше травм саме у старших людей. Молодь – це поки що поодинокі випадки. Масовість травм почнеться десь в середині грудня, коли люди будуть вважати себе більш адап-тованими. Тож стануть більше легковажними.

– Які травми найпоширеніші?

— Є травми легкі і є важкі. Легкі – це розтяги, забої, синяки. Тимчасова непрацездатність становить від трьох днів до двох тижнів. А важкі (переломи) вимагають тривалого лікування, непрацездатність може становити від одного дня до півроку. Таких хворих госпіталізують до нас у травматологічне відділення, і ми вже надаємо їм тут спеціалізовану медичну допомогу. Найпоширеніша вулич-на травма – це пошкодження гомілкового ступневого суглоба. Найчастіше це переломи внутрішньої кісточки, зовнішньої кісточки і переломо-вивих. Це важкі травми. Найчастіше вони повинні бути оперовані. Важким є і післяопераційний період. Там вже як кожному Бог помагає зрощувати перелом. Це залежить і від харчування, і від віку…

– Наскільки старшим людям важче одужувати?

– Звісно, найлегше з травм виходить молодь. Тимчасова непрацездатність становить, скажімо, при переломі гомілки 3-4 місяці, при переломі стегна 6-7 місяців, перелом ключиці – до 2 місяців. Знаєте, я помітив, якщо порівняти час зрощення переломів років 20 тому і тепер, то він збільшився у півтора рази. Якщо колись ключиця зросталася за три тижні, то тепер – це два-два з половиною місяці. Молодь справляється з переломами легше. А от у пацієнтів старшого віку термін зрощення і період одужання іде повільніше і важче. Тому що кожна людина, яка прожила 60 років, набирає якісь хвороби. І це все нашаровується при переломі та ускладнює одужання. Але хочу сказати, що ці пацієнти надзвичайно борються за своє життя. І багато з них перемагають.

– Що найнебезпечніше?

— Є різні види травматичних пошкоджень – ізольовані переломи, множинні і співдружні – це коли ви отримали ще й пошкодження органу, який не відноситься до опорно-рухового апарату. Найчастіше це струс мозку і черепно-мозкова травма. Саме цього виду травматизму ургентна служба у нашому місті бачить найбільше. Це найважчі випадки.

А ще дуже часто доплюсовується нетверезий стан. Зараз якийсь такий час настав, що практично кожна травма – у стані алкогольного сп’яніння. Люди самі трохи винні. Через алкоголь координованість рухів падає, людина стає така легковажна. А черепно-мозкову травму в такому стані дуже важко діагностувати.

– Якщо вже впав, що перш за все треба робити?

– Перше, якщо людина впала на вулиці, перехожі повинні її легко підняти. Якщо пошкоджена верхня кінцівка, то її треба прив’язати до грудної клітки – плеча чи передпліччя. Тоді кісточки, які поламалися, вже не так рухаються і не викликають больового шоку. Звісно, треба викликати швидку допомогу. Сьогодні її робота налагоджена так, що машина доїжджає практично за 10 хвилин. Щоправда, є деякі проблеми з Пасічною.

— Інколи, здається, що немає потреби викликати швидку…

– Буває, що людина не розібралася з травмою, піднялася та їй здається, що все добре. Найчастіше це буває, коли підвернули ногу, стався розрив зв’язок, забій. Людина бачить проблему вже коли приходить додому. В жодному разі не можна робити теплові компреси. Тільки холод – холодна грілка, якийсь лід із холодильника, чи навіть пляшка молока. Тому що при травмі одразу ж настає пошкодження деяких судин – шкірних, підшкірних, та утворюється велика гематома. Тож треба знизити температуру, судина звужується, закривається тромбом і крововилив припиняється. Потім накласти якусь пов’язку. І звернутись у травмпункт.

– Протягом якого часу від одержання травми туди ще можна звернутися?

– До двох діб. Якщо пройшло більше часу, вже треба звертатись у поліклініку.

– Як, на вашу думку, можна зменшити травматизм?

– Вберегти людину від падіння можуть два моменти. Перше – це особисте взуття, яке не ковзається. Можна намотати на підошви ізоленту, можна наклеїти повстяну прокладку. І друге, що дуже важливо, це робота комунальних служб. Велику відповідальність на себе мають взяти саме вони. От чомусь лікарі, міліція, пожежна працюють цілодобово. А комунальна служба починає роботу о сьомій ранку. Якщо ви бачите, що почався період ожеледиці, організуйте комунальників так, аби вони до виходу людей на вулиці вже посипали доріжки. А потім дайте їм вільний час удень, хай собі сплять. Кожен рік це питання піднімається, кожен рік ми надаємо інформацію по травмах… Це зараз у нас так спокійно. А за тиждень-два травматизм буде масовим.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.