Люди

Юні винахідники промоніторили якість повітря у франківському дитсадку «Бджілка» (ФОТО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
В Івано-Франківську група юних винахідників ініціювала проект “Sapphire” – моніторинг якості повітря в будівлях.

Ініціатори проекту “Sapphire” Дмитро Обухов та Богдан Фіцак перевірили якість повітря у ДНЗ №3 “Бджілка”. Про це повідомив куратор хлопців Олексій Трелевський, пише Курс.

Вимірювання проводили у різних точках дитсадка.

Для такого закладу рекомендована температура повітря – не менше 21°C.

«Температура коливається від 21 до 25 градусів. В дитячих кімнатах 24-25. І це добре, бо при провітрюванні температура не понизиться нижче 21. Також сьогодні достатньо тепло на вулиці», – зазначив Трелевський.

Ідеальна вологість у приміщенні для діток 40%-60%.

«Вологість коливається від 31% до 51%. 31% був у спортзалі, де провітрювалось та гріли батареї, які і підсушували повітря. В дитячих групах та на коридорі 41%-51%. Класне зволоження повітря у ДНЗ “Бджілка” – це наявність акваріумів у групах. Вони і є причиною хорошої вологості повітря», – пояснив Олексій.

Пристрій вловлює мікропил розміром 2.5 мікрометра – хороша допустима концентрація до 30 мікрограм на 1 м³. Мікропил розміром 10 мікрометрів – хороша допустима концентрація до 50 мікрограм на 1 м³.

«Мікропил 2.5 мікрометра коливався від 5.5-9.9 мікрограм на 1 м³. Це є дуже хороший показник. І це дуже добре для ДНЗ “Бджілка” та для діток, – зазначає Трелевський. – Мікропил 10 мікрометрів коливався в дитячих групах від 7.9-48 мікрограм на 1 м³ та незначне перебільшення норми на коридорі 53 мікрограми на 1 м³. Загалом це хороший результат і свідчить про систематичне вологе прибирання в ДНЗ “Бджілка” та відсутність спор грибків. Більше вологого прибирання – менше pm10. Килими також потребують вологого прибирання, адже вони концентрують в собі мікропил, на замітку всім».

Важливим є показник вуглекислого газу (CO2) прийнятна концентрація на вулиці 400-600 ppm, нормальна допустима концентрація в приміщеннях до 1400 ppm за європейським стандартом.

«Концентрація вуглекислого газу коливалась від 867 ppm до 1475 ppm в ДНЗ.
867 ppm CO2 ми спостерігали у спортзалі, який провітрювався. 936 ppm було в кімнаті без людей. На коридорі концентрація була в нормі, майже гранично 1391 ppm. А в дитячій групі з дітьми, яка провітрювалась за 2 години до замірів, концентрація вже почала перевищувати норму і при нашому перебуванні і з нашим додатковим викидом CO2 піднялась з 1430 ppm до 1475 ppm. Дуже добре, що в ДНЗ “Бджілка” є графік провітрювань і цей графік якраз припадає на кожні 2 години. Тому слідуючи такому графіку, шляхом провітрювань дитячих груп, уникається перевищення концентрації вуглекислого газу в повітрі групи. Доцільність та дотримання такого графіка провітрювань показав і наш пристрій Sapphire. Тому графіки провітрювань мають бути не тільки на папері, але й на ділі», – зауважив Трелевський.

Допустимі норми радіації – до 50 мікрорентген за годину.

“Було перевірено багато предметів на радіацію в ДНЗ “Бджілка”, і, на превелику радість, перевищення не виявлено 13-21 мікрорентген за годину”, – додає куратор.

Тож тестувальники повітря в цілому задоволені результатом вимірювання якості повітря у дитсадку.

Також додають, що розробники SAPPHIRE проводять для закладів освіти безоплатний моніторинг якості повітря. Для організацій та для фізичних осіб ця послуга буде платна.

«Скоро новий сенсор формальдегідів (канцерогенів) у повітрі буде долучено до моніторингу SAPPHIRE та зручні графіки вимірювань за 24 години», – анонсують розробники.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.