Люди

Пощо мені сучасне мистецтво? Частина ІІ

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Минулого разу ми з компетентним у питаннях сучасного мистецтва Анатолієм Звіжинським намагалися упевнитися, що варто бодай поцікавитися цією сферою людського самовираження.

«От тільки це сучмистецтво таке різне, — каже Звіжинський, — що його рамки важко визначити. І може навіть здатися, наче усе створюване нині мистецтво є сучасним».

Звіжинський

Замість довідки: Анатолій Звіжинський, художник, мистецтвознавець, директор Центру сучасного мистецтва в Івано-Франківську.

— А якщо автор, наш сучасник, пропонує щось у стилі соцреалізму? Це теж буде сучмистецтвом?

Мабуть, ні. Соцреалізм — то вже певна історія. А сучасним мистецтвом є власне усе, що не вписується в рамки історичних стилістик, жанрів, які існували до цього часу.

Ігор Перекліта Тут була Галя

Ігор Перекліта. “Тут була Галя”

— І до якого «цього»?

Умовно кажучи, до другої половини ХХ століття. Сам термін «контемпорарі арт» (Contemporary art) в Європі почали вживати у шестидесятих роках — уже після модернізму, авангардизму — тобто експериментів двадцятих-тридцятих років. …Але, може, пересічному споживачеві не так уже й принципово: сучасне воно чи не сучасне мистецтво. Це художник, швидше, схильний доводити: «я належу до творців сучасного мистецтва — я ж нині творю».

— Тобто, це ще треба довести? А насправді, хто зна? І це завжди дискусійне питання?

Знаєш, один американець, митець і мистецтвознавець, сказав: якщо хтось, окрім художника, назвав щось мистецтвом, — то воно вже є мистецтвом.

— І з сучасним та ж ситуація?

Очевидно. Якщо хтось хоче вважати себе сучасним митцем і знайде такого, хто підтвердить, що він сучасний митець — то цього достатньо.

Євген Самборський автопортрет

Євген Самборський. Автопортрет

— Схоже, без гумору ставитися до такого стану речей важко. І все ж чи існують якісь критерії, ознаки сучасного мистецтва (окрім умовних часових рамок і згідливого споживача)?

Усяке мистецтво якраз тим і прекрасне, що воно існує поза часом. Але має минути час, який усе розставить на полички і покаже: мистецтво воно чи ні. Зараз давати такі оцінки — це буде швидше піаром. А художник творитиме, незалежно, чи його називатимуть сучасним.

Овчар

VJ group CUBE. Multiperson A

— Але ти — директор Центру сучасного мистецтва — добираєш для експозицій, акцій артефакти. І очевидно таки керуєшся якимись критеріями? Не самою ж інтуїцією?

Ну, в сучасному мистецтві важливу роль відіграє експеримент. Воно використовує нові технології, навіть рухає їх уперед, виходить за рамки традиційних засобів. Воно взагалі виходить за рамки традиційного розуміння мистецтва. І те, що вчора не вважалося мистецтвом, нині таким уже є безперечно. Так колишнє хуліганське розмальовування стін нині перетворилося на мистецтво графіті. Колись це хуліганство суспільство засуджувало, а тепер навіть є чимало замовлень на розмальовування стін, парканів…

У сучасному мистецтві артефакти працюють з певним контекстом, тобто з тим, що нас оточує нині, і навіть з тим, що буде. Сучасне мистецтво часто забігає вперед… Ним не є творчість, яка не ставить питань, яка не рефлексує на події, яка не намагається прогнозувати чи змусити прогнозувати подальший розвиток цих подій. Просте фіксування теж не можна вважати сучасним мистецтвом. Скажімо, фотопортрет майданівця. Але якщо це буде живопис, який за точністю імітує фотографію — то тут уже можна говорити про сучасне мистецтво. Бо фото — це миттєвий відбиток. Намалювати картину за мить неможливо. І ось ця невідповідність — протягом тривалого часу досягнення ефекту миттєвого відбитку — дає шанс артефакту бути сучасним мистецтвом. Хоча це може бути і кіч, гламур. Але може бути і, наприклад, гіперреалізмом, коли якась деталь гіпертрофована, збільшена чи зменшена, якийсь об’єкт спотворений…

Котерлін

Ростислав Котерлін. З виставки «Домашній перегляд»

— І відбувається неприродне зміщення акценту?

Так, але свідоме, продумане.

— Схоже, усілякі спотворення, дратування глядача, провокування — це характерно для сучасного мистецтва.

Цікаво, що одна з визначальних рис мистецтва ХХ століття — боротьба з ринком, створення таких робіт, які начебто неможливо придбати, нема сенсу купувати. А тим не менше їх таки купують…

Іздрик

Юрій Издрик. o.t.

Здається, ми дозріли до того, щоб узяти конкретний артефакт і проілюструвати, наскільки він — сучасне мистецтво. Спробуємо препарувати якусь роботу, якщо лишень мистецтво підлягає такій процедурі… Але це в наступній нашій розмові.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.