Люди Фото

Нове життя: як українські біженці влаштовуються у Німеччині (ФОТО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Кількість українців, які виїхали з України через повномасштабне вторгнення росії, нині сягає 6,5 млн. Про це повідомляє Агентство ООН у справах біженців, пише Репортер. Як українські біженці у Німеччині адаптовуються до нового життя? Яку допомогу отримують? Як влаштувати дітей у німецьку школу та знайти роботу?

Нове життя: як адаптуються українські біженці у Німеччині (ФОТО)_1
У Німеччині українців приймають дуже добре, каже Дарія Ольшанецька

Війна з вікна квартири

Дарія Ольшанецька родом з Івано-Франківщини. В Україні мала власну справу, дві онлайн-крамнички: одна – з аеродизайном, інша – з продукцією для свят, дівич-вечорів. Після 24 лютого їй з двома дітьми довелося виїхати до Німеччини, а чоловік Дарії залишився захищати Україну в лавах ЗСУ.

— Даріє, як зараз змінилося ваше життя? Коли вирішили покинути Україну?

– Ранок 24 лютого я не забуду, мабуть, ніколи. Думаю, як і більшість українців. Ще вночі я чула, як дуже гучно пролітали наші винищувачі, а вже зранку кілька ракет прилетіло в аеропорт у Франківську. Пожежу було добре видно з вікна нашої квартири. Лячно. Того ж дня задумалися, що нам з дітками варто покинути Україну. На один день переїхали до моєї бабусі в Косів, там переночували, а зранку остаточно вирішили виїжджати.

– Чому обрали саме Німеччину, а не іншу країну?

Я вперше відвідала Німеччину 10 років тому за програмою Au Pair. Тоді й познайомилася з чудовою сім’єю Дігельсів, а також добре вивчила німецьку. Після початку повномасштабної війни вони написали мені та запропонували свою допомогу. Тому й поїхали саме туди.

Нове життя: як адаптуються українські біженці у Німеччині (ФОТО)_2
Чоловік Дарії та батько двох їхніх синів зараз захищає Україну в лавах ЗСУ

Емоційно було дуже складно. У нас така сім’я, що ми завжди робимо все разом. Мій старший син Ярік, йому сім років, дуже прив’язаний до батька, вони багато часу проводили разом. То, коли ми приїхали на словацький кордон, він безперервно плакав, бо не хотів відпускати тата додому. Зі словацького кордону нас забрала сім’я Дігельсів. 12 годин дороги і ми опинилися в Німеччині.

Що таке – Тимчасовий прихисток

– Ваші перші дні в новій країні – що вразило або розчарувало?

– Німці прийняли нас дуже тепло. Люди чуйні, одразу подбали, щоб у мене та дітей було все необхідне. Мене здивувало те, що й друзі сім’ї, в якій ми зараз живемо, приходили до нас майже щодня, співчували, приділяли багато уваги та допомагали чим могли. Я до кінця своїх днів буду безмежно вдячна сім’ї Дігельсів за те, що вони допомогли мені та моїм діткам у такий важкий час. Наш український народ має завжди пам’ятати, як Європа підтримала нас.

Читайте: У Франківську на вулицях заборонили пісні російською мовою

– Чи оформляли ви біженство та як із цим у Німеччині?

Тут це називається «Тимчасовий прихисток» – програма, яка адаптована спеціально під ситуацію в Україні. За місцевим законодавством, українські біженці у Німеччині отримують багато пільг: місячні виплати, соціальна страховка, безкоштовний проїзд у громадському та міжрегіональному транспорті, право на працю. Також можна отримати гуманітарну допомогу, записати дитину в школу чи садок, але з садками тут проблема. З моїх спостережень, Німеччина допомагає біженцям найбільше.

Нове життя: як адаптуються українські біженці у Німеччині (ФОТО)_3
Старший син почав відвідувати футбольну секцію – це також допомагає адаптуватись

– Як адаптовуються діти? Можливо, відвідують школу чи садок?

– У Німеччині є спеціально створені класи для таких українців, як ми. Лише у нашому районі їх аж вісім! Проте, старшого сина я записала до звичайної школи, щоб він швидше вивчив мову. Для вступу в школу потрібно: фото, медогляд у місцевого лікаря, копії паспорта або ж копія свідоцтва про народження, але перекладені німецькою, а також довідка про щеплення від кору. Мій син почав відвідувати секції з футболу. Думаю, це також допоможе йому швидше адаптуватися до оточення.

Мова має значення

– Як із мовою? Володієте німецькою добре чи відвідуєте якісь заняття?

– Мова має ключове значення в адаптації. З моїх спостережень, якісь справи з документацією та розумінням правил нашим українцям у Німеччині даються важко. Стараюсь допомогти людям з перекладом, коли відвідую якісь центри або міграційну службу.

Маю завершені курси з вивчення німецької, жила тут раніше, мовою володію. Хоча давно не мала практики.

Нове життя: як адаптуються українські біженці у Німеччині (ФОТО)_4
Дарія у Німеччині активно просуває проукраїнську позицію

– Чи складно знайти роботу?

Якщо йдеш працювати, то автоматично тобі знімають соціальну виплату. Тому знаю, що багатьом тимчасовим переселенцям просто не дуже вигідно йти на роботу. Та якщо хочеш залишатися у Німеччині на довший термін, то варто йти на роботу, щоб хоча б почати володіти мовою.

Читайте: У Франківську актори покажуть виставу, аби зібрати гроші на рації для військових (ВІДЕО)

– Фінансової допомоги достатньо?

– Соціальної виплати вистачає. З 1 червня вони планують її ще й підвищити, але й відмінити кілька пільг. Продукти тут дуже дорогі, пальне також. Одяг можна знайти недорогий. Завдяки медичному страхуванню, ліки та аналізи, які виписують твоїй дитині є безкоштовними.

Нове життя: як адаптуються українські біженці у Німеччині (ФОТО)_5
“Я до кінця своїх днів буду безмежно вдячна сім’ї Дігельсів”, – каже Дарія Ольшанецька

– Відвідували мітинги на підтримку України? Чи підтримує нас німецький народ?

– На мітингах, на жаль, не була. У нашому маленькому містечку, населення якого 30 000, такі заходи не проходять. А кудись їхати – не варіант, тому що з дітьми це дещо незручно. Але я активно пропагую проукраїнську позицію. Всім знайомим і друзям стараюсь пояснити, що і як.

Німці думають, що це війна путіна, а не росіян. Вони не дуже розуміють масштаби того, що відбувається. Принаймні, мені так здалося.

Авторка: Христина Тодорук

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.