Історія Статті Фото

З чого починалося місто. Літопис Станиславова 1917 року

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Дізнайтесь про найважливіші події в історії нашого міста, які сталися у 1917 році.

1917 21 липня у Станиславові скупчилося багато російських солдат, які відступали. Вони почали грабувати й палити крамниці, забирали їжу, одяг і коштовності у мешканців, ґвалтували жінок та вбивали їхніх захисників. Місто охопили численні пожежі.

1917 22 липня делегація міщан на чолі з бургомістром Антоном Стигарем звернулася за допомогою до Першого полку польських уланів полковника Болеслава Мосціцького, які воювали на боці росіян і стояли під Крехівцями (тепер Крихівці).

1917 22 і 23 липня улани очистили місто від російських мародерів.

1917 Німецько-австрійська армія прорвала фронт на півдні від міста. Командир 11-ї піхотної дивізії росіян звернувся до полковника Мосціцького з проханням врятувати ситуацію. Пополудні 24 липня почалася знаменита битва під Крехівцями. 400 польських уланів протистояли 2000 німецьких солдат і дали росіянам можливість відступити.

1917 Мешканці Станиславова звернулися до цісаря Карла I та імператора Вільгельма II з проханням звільнити тих уланів, які потрапили в полон. Поляків відпустили додому. 25 жовтня новоутворений комітет допомоги уланам звернувся до міщан із закликом надати пожертви. Гроші треба було передавати через пані Фуксівну із Каси ощадності.

Цього ж року магістрат видав пам’ятну медаль на порятунок міста від мародерів. На одному її боці — палаюче місто, на іншому — польський улан тримає мале дитя і пробиває списом російського солдата. Кінцева частина теперішньої вулиці Шевченка отримала назву Алеї уланів креховецьких.

1917 При відступі росіян під час артилерійського обстрілу середмістя було майже знищене. Згорів будинок Хани Ланди, який ділив сучасний Вічевий майдан на дві половини. Повністю зруйновані будинки довкола пасажу Гартенбергів, який теж постраждав. Ратуша вкрилася тріщинами і погрожувала завалитись. Найбільших руйнувань зазнали вулиця Карпінського (частина Галицької від початку до ратуші) та Костюшка (Сотника Мартинця). Аби прискорити розбирання завалів, австрійці провели до середмістя вузькоколійку.

1917 Австрійська влада використала руїни центру Станиславова з пропагандистською метою — випустила серію поштівок з видами зруйнованих будинків. Це мало підвищити патріотизм військовиків.

1917 26 серпня розпорядженням бургомістра на продовольчу допомогу могли претендувати бідні родини, чий місячний дохід на члена сім’ї не перевищував 75 корон.

1917 У вересні австрійське військове міністерство оголосило про збір білизни й матерії для потреб армії, а у жовтні провели реквізицію коней.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні.
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.